Ugrás a tartalomhoz

Phaedra (album)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Porribot (vitalap | szerkesztései) 2020. január 5., 17:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Lásd még fejezetcím módosítás az ajánlás szerint AWB)
Tangerine Dream
Phaedra
Stúdióalbum
Megjelent1974. február 20.
Felvételek1973. december, The Manor
Stíluselektronikus zene, ambient, krautrock
Nyelvnincs nyelvi környezet
Hossz37:34
KiadóVirgin
ProducerEdgar Froese
Kritikák
Tangerine Dream-kronológia
Atem
(1973)
Phaedra
(1974)
Rubycon
(1975)
SablonWikidataSegítség

A Phaedra a német Tangerine Dream együttes ötödik albuma.

Ez volt az első lemez, amin hallható a zenekar akkor új, mára klasszikussá vált szekvenszer-alapú hangja (az, ami a következő lemezeken fokozatosan felváltotta a berlini iskola-hangzást, bár itt még csak bizonyos szakaszokon uralkodik, másutt visszatér az experimentális / free-jazz / krautrock hangzásvilág). Ezzel az albummal vették kezdetüket az együttes nemzetközi sikerei, és az első volt, amit a brit Virgin kiadó gondozott. 15. lett a brit slágerlistán, és 15 hétig maradt rajta. Tette ezt úgy, hogy sosem játszották a rádiók, az alkotás híre szájról szájra járt. Ausztráliában aranylemez lett, ám meglepő módon Németországban mindössze 6000 példány kelt el belőle. Az Alpha Centauriból majdnem négyszer ennyi fogyott.

A címadó szám alapja egy improvizáció, ami a stúdióban keletkezett, és akaratlanul is megmutatja a korabeli szekvenszerek korlátait. Ahogy a felszerelés felmelegszik, némelyik oszcillátor elhangolódik (akkoriban ezek nagyon érzékenyek voltak a hőmérsékletre), és ez felelős néhány változásért a darab vége felé.

A Phaedrán és a Movements Of A Visionary-n hallhatjuk Christopher Frankét a Moog-szekvenszert kezelni, egyfajta basszusgitár-pótlékként. A Mysterious Semblance At The Strand Of Nightmares című számon Edgar Froese Mellotronon szólózik, ami áradó vonóshangzásra lett beállítva. A Sequent C' egy rövid, de emlékezetes darab Peter Baumanntól, aki a felvételen fuvolán játszik, visszhangosítva.

Az album szerepel az 1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz című könyvben.

Az album dalai

  CímSzerző(k) Hossz
1. PhaedraFroese, Franke, Baumann 17:45
2. Mysterious Semblance At The Strand Of NightmaresFroese 9:55
3. Movements Of A VisionaryFroese, Franke, Baumann 8:01
4. Sequent C'Baumann 2:18

Közreműködők

  • Edgar Froese – mellotron, basszusgitár, VCS3 szintetizátor, orgona, borítótervezés
  • Christopher Franke – moog szintetizátor, billentyűsök, VCS3 SA
  • Peter Baumann – orgona, elektromos zongora, VCS3 szintetizátor, fuvola
  • Phil Becque – hangmérnök

Érdekesség, hogy az album eredeti kiadásának borítójának alapja az egyik tag, Froese saját festménye volt.[1]

Jegyzetek

Források

  • Berling, Michael: Phaedra. [1] Voices On The Net. hozzáférés: 2007. december 19.
  • Dimery, Robert (2006) 1001 Albums You Must Hear Before You Die [2][halott link] ISBN 0789313715 hozzáférés: 2008. február 15.

Külső hivatkozások

Kapcsolódó szócikkek

  • Phaidra (mitológiai alak, címadó)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Phaedra (album) című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.