Osztály-felelősség-együttműködés kártya

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Nicetranslation (vitalap | szerkesztései) 2020. június 22., 16:15-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Ez a szócikk részben vagy egészben a Class-responsibility-collaboration card című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel.)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Az osztály-felelősség-együttműködés kártyák (angolul class-responsibility-collaboration (CRC)) ötletbörze eszközök, amelyeket az objektum-orientált szoftverek tervezéséhez használnak. Eredetileg Ward Cunningham és Kent Beck javasolta oktatási eszközként, [1] de a szakértő programtervezők körében is népszerűek [2] és a extrém programozási pártolói is ajánlják. [3] Martin Fowler a CRC kártyákat az UML szekvencia diagram életképes alternatívájaként írta le az objektum-interakció és együttműködés dinamikájának megtervezéséhez.

A CRC kártyákat általában indexkártyákból hozzák létre. Az ötletbörze tagjai egy-egy CRC kártyát használnak, amelyekre adatokat írnak a terv minden egyes osztályáról/ objektumáról. A kártyát három részre osztják: [1] [2]

  1. A kártya tetején az osztály neve
  2. Bal oldalon az osztály felelőssége
  3. Jobb oldalon együttműködők (más osztályok), amellyel az osztály interakcióba lép a kötelezettségeinek teljesítése érdekében

Kis kártyák használatával a terv bonyolultsága minimális szinten tartható. Segítségével a programtervezők összpontosíthatnak az osztályok lényegére és megakadályozza őket, hogy belemerüljenek a részletekbe, amikor azok még nem hasznosak. Ezenfelül elbátortalanít attól, hogy egy osztálynak túl sok felelősséget adjanak. Mivel a kártyák hordozhatóak, ezért könnyedén kirakhatóak egy asztalra és a terv megbeszélése közben átrendezhetőek.

CRC kártyák létrehozása

Egy CRC kártya létrehozásához először is egy forgatókönyvvel kell előállni, amely megállapítja, hogy kik a fő szereplők és mik a szereplők által végrehajtott műveletek. Csak az adott helyzetben előforduló műveletek és szereplők legyenek benne. A főneveknek kellene az osztály nevekké, az igéknek pedig az oszály felességekké válniuk, az együttműködők pedid a többi osztályok, amelyek azzal az osztállyal interakcióba lép.

Kapcsolódó szócikkek

Források

  1. a b Beck, Kent & Cunningham, Ward (Feb 2012), "A laboratory for teaching object oriented thinking", ACM SIGPLAN Notices (india, NY, USA: Abg) 24 (10): 1–6, ISBN 978-0-89791-333-1, DOI 10.1145/74878.74879
  2. a b Martin Fowler, UML Distilled, chapter 4
  3. A concise introduction at extremeprogramming.org

Külső linkek

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Class-responsibility-collaboration card című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.