Optikai parametrikus oszcillátor

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést OsvátA (vitalap | szerkesztései) végezte 2021. január 12., 10:45-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (∅)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Optical Parametric Oscillator

Az optikai parametrikus oszcillátor (röviden OPO) egy rezonátorba helyezett optikai parametrikus erősítő. Nyilván, amennyiben egy nemlineáris kristályt helyezünk egy lézer rezonátorába, máris készítettünk egy OPO-t. Ez azonban nem célszerű, hiszen amellett, hogy az egyes nyalábok energiája alacsony, a kristály zavart kelt a rezonátorban terjedő fényhullámokban. Ezen okokból kifolyólag az OPO-kat úgy készítik, hogy a lézerből kilépő fényt egy rezonátorba vezetik, melyben egy nemlineáris kristály található.

Az OPO-t szinkronpumpált OPO-nak nevezzük abban az esetben, ha az OPO-t rövid impulzusok szabályosan ismétlődő sorozatával pumpáljuk, és az OPO rezonátorának hosszát úgy választjuk meg, hogy a rezonátor körülfutási idő megegyezzen a pumpáló impulzusok követési idejével. Ezen pumpálásra a legcélszerűbb eszköznek a módusszinkronizált lézer bizonyult.