Nyúltvelő

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 85.237.234.6 (vitalap) 2020. május 14., 16:15-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

A nyúltvelő (medulla oblongata) a gerincvelő folytatása, az öreglyuktól a hídig terjed. Felfelé szélesedő csonkakúp alakú agyrész. Az öreglyuknál keresztmetszetén még a gerincvelőre jellemző, pillangó alakú szürkeállomány található, ami feljebb fellazul, hálózatos sejtrendszert alkot, a formatio reticularist. Ez a sejtszerkezet az agytörzsben végig megtalálható.

A gerincvelő hasadéka és barázdái jól láthatóan folytatódnak a nyúltvelőn. A fel- és leszálló pályák áthaladnak rajta. A pyramispálya kereszteződése a nyúltvelő gerincvelői végénél szabad szemmel felismerhető.

A nyúltagy oldalsó szélén a híd (pons) alatt ovális duzzanat emelkedik ki (oliva). Négy pár agyideg ered innen, amelyek gyökereit a kilépés helyén szabad szemmel is látni lehet (a IX., X., XI. és a XII. agyideg)

A nyúltvelőben található a létfontosságú légző- és érmozgató központ, ezenkívül a védekező és táplálkozási feltétlen reflexműködések központja.