Monile

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Porribot (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. január 12., 14:25-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (→‎Kapcsolódó szócikkek: Lásd még fejezetcím módosítás az ajánlás szerint AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A monile vagy sisaknyakék a tornasisak nyakrészén látható láncon vagy szalagon függő medál. A latin monile jelentése nyaklánc, melldísz. A 16. század végétől a sisakon aranyláncra függesztett arany pénzérme formájában jelenik meg. Nincs külön heraldikai jelentősége, ezért a címerleírásban sem kell megemlíteni. Mivel elsősorban a tornasisakokon jelenik meg, a címerviselő tornaképességét, a nemesi származást fejezheti ki. A csőrsisakon és a korábbi sisakokon hiányzik a monile. Csak a tornasisakokon (pántos sisak, rostélysisak) látható először.

A monile eredetileg a nemesi tornatársaságok jelvénye vagy címere volt, melyet csak az adott társaság tagjai viselhettek. (Valószínűleg innen ered a rendjelek és kitüntetések adományozása és viselése is.) Később elvesztette eredeti jelentését, egyszerű dísszé vált és szinte minden sisakon ábrázolták.

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]