Legnagyobb használható frekvencia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2020. május 11., 01:22-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0)

A rádiózásban a legnagyobb használható frekvencia (angol rövidítéssel: MUF) az a legnagyobb rádiófrekvencia, ami két pont között adatátvitelre használható. Ezt az teszi lehetővé, hogy a rádióhullámok részben visszaverődnek az ionoszféráról. A visszaverődés mértéke napszaktól függ, és független az adás teljesítményétől. A fogalomnak elsősorban a rövidhullámú rádiózásban van szerepe. 

Mivel az ionoszféra visszaverődési indexe csökken a frekvencia növekedésével, azért létezik egy legnagyobb használható frekvencia.

Az ionoszféra ionizációs mértéke óráról-órára változik a nap során, és az évszaktól, továbbá a Nap aktuális állapotától is függ.   

Források

 This article incorporates public domain material from the General Services Administration document "Federal Standard 1037C" (in support of MIL-STD-188).

Külső hivatkozások