Kaprilsav

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést KMBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. április 11., 20:04-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Forrás → Források (WP:BÜ) AWB)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Kaprilsav
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet C7H15COOH
Olvadáspont 17 °C
Forráspont 240 °C
Az infoboxban SI-mértékegységek szerepelnek. Ahol lehetséges, az adatok standardállapotra (100 kPa) és 25 °C-os hőmérsékletre vonatkoznak. Az ezektől való eltérést egyértelműen jelezzük.

A kaprilsav egy szerves vegyület, szisztematikus neve oktánsav. 8 szénatomból álló telített karbonsav. Megtalálható glicerinészter formában különböző emlősök tejében, a kókuszolajban és a pálmaolajban is. Kis vízoldékonyságú olajszerű vegyület, kellemetlen szagú.

Jellemzői[szerkesztés]

A kaprilsavat különböző észterek parfümökhöz való előállításához, valamint antimikrobiális szerként is használják az élelmiszeriparban.

Vizes emulzió formájában rovarölő hatású; levéltetveket pl. még 1:1000 hígításban is elpusztít.

Megfigyelték, hogy a Malonyl-CoA meggátolja a palmitinsav oxidációját izolált mitokondriumokban, azonban nincs hatással a kaprilsav oxidációjára.

Források[szerkesztés]

  • Dr. Otto-Albrecht Neumüller: Römpp vegyészeti lexikon. Műszaki Könyvkiadó, 1983., 3. kötet, 496. oldal. ISBN 963-10-3269-8