Ugrás a tartalomhoz

Filmhíradók online

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2018. november 15., 04:30-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (2 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta10))

2009. november 5-én jött létre a Filmhíradók Online elnevezésű internetes filmhíradó-archívum, amely kezdetben az 1931 és 1943 közötti időszak Magyar Világhíradóinak 5183 hangos filmhírét mutatta be a Magyar Nemzeti Filmarchívum jóvoltából. 2010-ben a gyűjtemény 26 db néma filmhíradó felújított változatával gazdagodott az 1914 és 1924 közötti korszakból. Az online archívum életre hívója a Neumann Nonprofit Kft.

A Magyar Nemzeti Filmarchívum (MNFA) által felújított és digitalizált Magyar Világhíradók képezik a Neumann által üzemeltetett Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) első különgyűjteményének alapját. A sok órányi film- és kultúrtörténeti kincs a Filmhíradók Online-on került először teljes egészében feldolgozva, korlátozás nélkül és ingyenesen a nagyközönség elé. A közeljövőben az 1943 utáni időszak filmhíradóit is digitalizálják és elérhetővé teszik a világhálón.

A Neumannt 77 filmajándék nevű kezdeményezésének sikere ösztönözte arra, hogy újabb gyűjteményét tegye szabadon megtekinthetővé az interneten.

A Filmhíradók Online felvételei egy-egy izgalmas történelmi korszak lenyomatát adják, a közönség pedig egyúttal képet kap a korabeli nyilvánosság működéséről is. A történelmi távlatból szemlélt média lehetőséget ad a jelenben élő unokáknak, hogy a kortárs média üzeneteit ennek fényében vizsgálják.

A Filmhíradók Online videói témák, személyek és helyszínek szerint rendezhető adatbázisban kereshetők – akár a felvételeken elhangzó szövegek alapján is. A filmhírek egy böngészőbe épített lejátszó segítségével teljes képernyős méretben is megtekinthetők, emellett weboldalba ágyazhatók és megoszthatók az interneten. A Filmhíradók Online anyagainak felhasználása elsősorban oktatási, kutatási és közismereti célokat szolgál. Az üzleti célú felhasználás kizárólag az MNFA engedélyével lehetséges.

Források

Hitelesebb és pontosabb lett az igazság, Index, 2009.11.06.

Külső hivatkozások