Fejvadászat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Piraeus (vitalap | szerkesztései) 2019. szeptember 20., 09:52-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Piraeus átnevezte a(z) Fejvadászat (jog) lapot Fejvadászat lapra az átirányítást felülírva: 1, az átnevezés téves volt: ez NEM jogi terület, semmi köze a joghoz. ez "HR", esetleg "szolgáltatás", vagy "tanácsadás". 2, az átnevezés felesleges: nincs jelenleg a magyar Wikin másik ilyen című cikk. 3, ha lesz, akkor lehet azt egyértelműsíteni, ez a főjelentés)

A fejvadászat (executive search) olyan szolgáltatás, melynek során egy betöltetlen állásra a jelöltet nem hirdetés, hanem közvetlen keresés során választják ki. A fejvadász cég munkatársa, a tanácsadó direkt megkeresés és ajánlás útján jut el több csatornán – adatbázis, Internet, kapcsolati háló – keresztül a legmegfelelőbb pályázóhoz (jelölthöz), és kínálja fel neki az álláslehetőséget. A legjobb szakemberek rendszerint nem állás nélküliek, váltáson akkor gondolkodnak csak el, ha megfelelő motivációt tud a fejvadász (tanácsadó) felmutatni. A munkaerő-közvetítés e magasabb szintű formáját felső- és középvezetők vagy speciális szaktudást igénylő munkakörök betöltéséhez veszik igénybe a munkaadók.

Fejvadászat – direkt keresés

A fejvadászat Magyarországon a 90-es évek elején kezdett kibontakozni a munkaerő keresés, -kiválasztás során.

Ekkor alakultak meg olyan munkaerő-közvetítő, személyzeti tanácsadó cégek, melyek nem csak hirdetés útján közvetítették ki a munkavállalót a munkát adó céghez.

A tanácsadó céget a munkaadó HR-munkatársa vagy az alkalmazottak felvételéért felelős, ált. cégvezető bízza meg azzal, hogy az adott megüresedett pozícióra mutasson be neki olyan személyt vagy személyeket, akik teljes mértékben megfelelnek a munkaköri leírásnak, és hajlandóak a felajánlott pozíciót betölteni. A munkaadó személyi tulajdonságokat, képzettségi-, és tapasztalati elvárásokat, kompetenciákat határoz meg. Nem ritka, hogy megnevezi akár a preferált konkurenciát, ahonnan szívesen látna pályázót, de még az is előfordul, hogy konkrét nevet ad meg, akit el kell csábítania a fejvadásznak.

A fejvadászat folyamata

  • Elkészül a részletes pozíció leírás: a munkaadó ismerteti a munkakör és a betöltéséhez szükséges személyi és szakmai követelmény profilt, juttatási csomagot.
  • Kutatási program: azon célcsoport, illetve vállalkozások listáját, ahonnan a munkaadó szívesen látna jelölteket
  • A tanácsadó megkezdi a legmagasabb fokú diszkrécióval, kreativitással a célzott, direkt keresést minden kommunikációs csatornán. Az esélyesnek látszó jelölteknek ismerteti a pozíciót a Megbízó felfedése nélkül.
  • Esélyes jelöltek szelektálása, többkörös interjúk lebonyolítása. Személyes és a szakmai kompetenciák meglétének ellenőrzése, személyes karriermotivációk feltárása, referenciák helytállósága.
  • Kiválasztott jelöltek személyes bemutatása, önéletrajz és igény esetén tanácsadói interjúösszefoglaló (profil) kíséretében.
  • Pályázott jelöltek értesítése, visszajelzés.
  • A fejvadászat tartalmazza még az utánkövetést, tanácsadást.

Források