Effektív altruizmus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést 93.236.175.53 (vitalap) végezte 2020. május 23., 20:31-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (A "saját értékrendjük szerint a lehető legnagyobb pozitív hatásuk legyen a világra" nem helyes, mivel az effektív altruizmus nem szubjektív véleményre, hanem kutatásokra, tényekre épül, ezáltal követőik nem a saját szubjektív vélemény alapján cselekednek. Ezt a részt kivettem.)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Az effektív altruizmus egy filozófiai irányzat és társadalmi mozgalom, melynek célja, hogy bizonyítékokra és érvekre alapozva megtalálja a másokon való segítés leghatékonyabb formáját. Mint mozgalom ösztönzi az egyéneket, hogy vegyenek figyelembe minden ügyet és intézkedést és ezek alapján úgy járjanak el, hogy lehetőségeikkel élve a lehető legnagyobb pozitív hatásuk legyen a világra. Ez az átfogó, evidencia alapú megközelítés az ami megkülönbözteti a jótékonykodás más formáitól.

Noha a magukat effektív altruistának vallók nagy része a nonprofit szektorra fordította a figyelmét, a mozgalom gondolatisága széleskörűen vonatkozik a tudományos kutatások, a cégek és a stratégiai döntések prioritizálásra annak tükrében, hogy mekkora kihatásuk lehet.

További információk[szerkesztés]