Ugrás a tartalomhoz

Döntésinformatika

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2021. január 31., 16:22-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)

A döntésinformatika olyan informatikai megoldások gyűjtőneve, amelyek lehetővé teszik és támogatják az adatalapú döntéshozatalt. A mindennapi életben a döntésinformatika az adatokon alapuló döntéshozatal részéve válik az új eszközök (szenzorok, telefonok, tablet-ek, egyéb olyan mérőeszközök, amelyek az internethez csatlakozhatnak) megjelenésének köszönhetően, amelyek automatikusan - akár egymással kommunikálva - adatokat generálnak.

Területei

A döntésinformatika a számítástechnika területén belül egy kisebb rész, amely az alábbi területeket támogatja:

I. Ember által meghozott döntéseket támogató technológiák

1. üzleti intelligencia

2. Big Data és analitika

3. dokumentum menedzselés

4. adatvizualizáció

II. Automatizált döntéshozatalt, adatalapú mesterséges intelligenciát támogató technológiák

1. Automatizációs technológiák, amelyben emberi tényező már nem szerepel, és az előre konfigurált rendszerek, illetve a mesterséges intelligencia hoznak döntést (Machine Learning, Machine to Machine (M2M), cognitive computing)

2. Internet of Things - város és épület kommunikációs eszközök használata, ezek adatainak gyűjtése, és az adatok alapján automatizációk végrehajtása

3. Kollaborációt támogató kapcsolati rendszerek (ezek nem minden esetben adatalapúak)

Jegyzetek

Források

További információ

Nextent Informatika Zrt.[1]

  1. Nextent Informatika. nextent.hu. [2017. január 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. október 6.)