Ugrás a tartalomhoz

Csonkharisnya

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen BinBot (vitalap | szerkesztései) 2019. augusztus 13., 19:11-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (http → https protokollcsere, www pótlása, .hu → .com (hazipatika.com))

A csonkharisnya a végtag eltávolítása – amputáció – után a csonkolt végtagon viselt harisnya. Célja a csonk védelme, formálása, melegen tartása (különösen télen), a csonködéma megelőzése, a jobb illeszkedés biztosítása, illetve a fantomfájdalom csökkentése. Érzékeny csonkra speciális csonkharisnya való. A csonkformálás alatt akár nyolc-tíz csonkharisnyára is szükség lehet. A művégtagokat több éves szakmai gyakorlatot szerzett ortopéd-műszerészek készítik. Magyarországon ma nem képeznek ki embereket erre a szakmára. Régebben évente négy párat kaptak az érintettek, de ez megváltozott, ma már csak évi egy jár.

Kar és lábszár esetében egy kb. 20 cm-es – egyik végén zárt – cső. Combamputáltak esetében egy olyan harisnyanadrág, amelynek az egyik szárát „méretre” szabják. Sok esetben egy vastagabb vagy kompressziós harisnyanadrág is megfelel, ha az amputált láb felőli szárát méretre vágják. A protézissel együtt naponta tisztán kell tartani.

Források

Alsóvégtag amputációk és az amputáltak rehabilitációja