Ugrás a tartalomhoz

Csodarabbik útja

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 2001:4c4e:1f00:b000:fc1f:1ab2:b859:d0cb (vitalap) 2021. április 26., 00:19-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Cevi Hirsch név kimaradt, Corvinus anyagból vettem.)
Csodarabbik útja fogadó kívülről

Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) által kezdeményezett, és az Európai Unió támogatásával létrejött „Csodarabbik útja” elnevezésű zarándokút Magyarország legnagyobb szabású zsidó zarándokútvonala. A 10 települést magába foglaló, 150 kilométeres zarándokút bejárja Tokaj-Hegyalja zsidó emlékhelyeit és épített örökségeinek maradékét, kiinduló és befejező pontja a 2016-ban átadott, megújult Mádi Rabbiház. A rabbiházban interaktív kiállítás, kóser konyha és szállásrész is kialakításra került.[1]

Az útvonal hiteles és élménygazdag beszámolót nyújt a Tokaji-hegyaljai borvidék hajdani hászid zsidóságának szokásairól, felkeresi a leghíresebb hászid rebbék sírjait, működésének színtereit. A zarándokút a mádi Zsidó Kulturális és Információs Központból – az egykori mádi jesiva, vagyis vallási felső iskolából indul.

Az útvonal: Mád – Tarcal – Tokaj – Bodrogkeresztúr – Olaszliszka – Sárospatak – Sátoraljaújhely – Erdőbénye – Abaújszántó – Tállya – Mád.

A Csodarabbik útja fogadó kiállításának részlete, a „rabbi szobája”

Települések és látnivalók

Mád

Mád a zarándokút kiinduló és befejező pontja. A település a Tokaj-Hegyalja emblematikus zsidó kulturális emlékhelye és Tokaj-Hegyalja egyik ékköve. Mádon található a gyönyörű késő barokk, copf stílusú zsinagóga, amely több mint 150 éven keresztül szolgálta a mádi zsidókat, a Táncsics utcában látható továbbá a fejújított, egykori rabbi ház és jesiva. A Magyar utca végén található Tokaj-Hegyalja legnagyobb zsidó temetője. A kőkerítéssel körbevett, gondozott temetőben találhatók a hitközség neves rabbijainak, Schwartz Ábrahámnak és Winkler Mordekhájnak sírjai.

Tarcal

A Csodarabbik útja második állomása Tarcal, ahol már az 1700-as évek közepétől éltek szőlő- és borkereskedelemmel foglalkozó, Lengyelországból érkezett zsidó családok. Barokk stílusú zsinagógájuk 1790 és 1810 között épülhetett, copf stílusban. A zsinagóga épülete magántulajdonban van, tulajdonosa – Tarcali Galéria néven – időszakos kiállítások helyszíneként működteti. További látnivalós a Keresztúri út 25. alatt található tarcali zsidó temető, melynek több száz síremléke között található a község híres rabbijának, Spira Jakabnak a sírja.

Tokaj

Tokaj-Hegyalja névadó települése, a festői szépségű Tokaj. A város egyik legszebb épülete a zsinagóga, amely ma kulturális és konferenciaközpontként működik. Mellette, a József Attila utca 9. számú épületben működik egy kisebb zsidó imaház, mely egykor a tokaji haszid zsidók zsinagógájaként szolgált. Tokajban két zsidó temető is található, a régi temető a tokaji vár romjainak falánál, a Bodrog-zugban található, az Újtemetőt az 1800-as évek végén, a mai Bodrogkeresztúri úton alakították ki.

Bodrogkeresztúr

A festői fekvésű Bodrog-parti falu a zsidó zarándokútvonal egyik kiemelt úticélja. A zsidó közösség messze földön híres csodarabbija Reb Steiner Sáje egykori lakhelyén kialakított emlékház népszerű zarándokhely lett, csakúgy, mint a Dereszla-domb oldalában lévő zsidó temetőben található sírja.

Olaszliszka

Olaszliszka híres csodarabbija Friedmann Cvi Hersele. (Cevi Hirsch). Sírja az olaszliszkai zsidó temetőben ma is vonzza a zarándokokat, mely a gyönyörű fekvésű Belsőkocsord úton található. A második világháborút követően elpusztult a Kossuth utcai zsinagóga, melynek helyén 2016-ban az EMIH megbízásából, Szécsi Zsolt és M. Juhász Ágnes építészeti, illetve Baróthy Anna, Tóth Bálint, Faddi Dalma design tervei alapjánegy interaktív emlékhely épült, mementót állítva az elpusztított Tokaj-hegyaljai zsidóknak.[2]

Sárospatak

Az első zsidó lakosok az 1700-as évek végén telepedtek le, de a holokausztot követően itt is elnéptelenedett a hitközség. Egykori fürdőjének (mikve) épületén, melyben ma boltok találhatók van elhelyezve egy holokauszt-emléktábla. A Rákóczi úton épült zsinagógát áruházzá alakították. A zsidó temető Bodrogolaszi irányában, az Arany János utcában található.[3]

Sátoraljaújhely

Sátoraljaújhely a Tokaj-Hegyalja régió talán legismertebb zsidó zarándokhelye. Több mint másfél évszázada zarándokok sokasága keresi fel a magyarországi haszidizmus alapítójának, Teitelbaum Móse rabbinak a sírját, amelyet egy modern építészeti köntösbe öltöztetett ohel rejt.[4] A városban egykor több zsinagóga is állt, de ezek többségét a második világháborút követően elbontották, a Dózsa György út 13. alatt álló egykori status quo ante zsinagógát pedig bútoráruházzá alakították. A 37-es főút bevezető szakaszán, a Pataki úton, a vasútállomással szemben találjuk a régi temetőt, a csodarabbi sírjával. Az új temető pedig a Kazinczy utca 91. szám alatt található.

Erdőbénye

A hegyek ölelésében megbújó ligetes kis falut szimbolikusan Tokaj-Hegyalja közepeként szoktál emlegetni. A 18. század elején Erdőbényén letelepedett zsidó lakosság főként szőlő- és malomtulajdonosok voltak. Egykori zsinagógája elpusztult, a falu határában körbekerített zsidó temető emlékeztet már csak a valamikori zsidó lakosságra. Az itt található egykori rituális fürdő helyreállítása 2018-ban kezdődött el.

Abaújszántó

A festői szépségű kisváros a Tokaj-hegyaljai világörökség része. A városba az 1765-ben betelepülő zsidók a közeli Ausztriából, valamint Cseh- és Morvaországból érkeztek, és herceg Bretzenheim Károly védelme alatt álltak. Abaújszántó egykor fontos kereskedelmi és piaci központ volt. A holokauszt túlélői 1945-ben megpróbálták újraéleszteni a zsidó közösséget, de ez nem sikerült. Nagyméretű, ma aktárként használt zsinagógája a millennium évére, 1896-ra készült el, a piac közvetlen közelében áll. A körülkerített, gondozott temető a Dobó utca 20. alatt található. Itt van a két neves rabbi, Lőw Eleázár és Lipschitz Árje Lőb sírja.

Tállya

Tállya a Zempléni-hegység és a Hernád-völgy határán fekszik. Az első zsidó borkereskedők a 17. században települtek le a mezővárosban. A zsidó lakosság lélekszáma folyamatosan növekedett, volt idő, amikor a településen három zsinagóga is működött. A zsinagógákat átalakították vagy lebontották. A körbekerített, gondozott zsidó temető a falu határában, a Koldu-hegy oldalában található. Sátorszerű sírban, ohelben nyugszanak Tállya híres rabbijai, Rosenbaum Gerson és fia, Árje Léb.

Jegyzetek