Aromantizmus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen FoBe (vitalap | szerkesztései) 2021. április 14., 09:06-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (LMBT kategória hozzáadva (a HotCattel))

Az aromantizmus egy romantikus irányultság. Az aromantikusság nem mentális, érzelmi vagy szexuális zavar, hanem a romantikus irányultság egyik fajtája, pontosabban a romantikus vonzalom teljes vagy részleges hiánya. Az aromantikus embereknek ettől függetlenül ugyanolyan érzelmi szükségleteik vannak, mint bárki másnak. Aromantikus az, aki nem érez romantikus vonzalmat mások iránt.

A kifejezésben szereplő romantikus szó az irányultságra utal, az "a" pedig fosztóképző. Nem összekeverendő az aszexualitással, ami egy szexuális orientáció; rengeteg aromantikus ember érez szexuális vonzalmat, ellenben nincs belső késztetésük, hogy a vonzódást romantikusan is megéljék valakivel.

Az aromantikus spektrum

Sokféleképpen csoportosíthatjuk az identitásunkat, az egyik ilyen lehetőség a spektrum. Ha a romantikus vonzalmat skálára helyezzük, ahol az egyik vég az aromantizmus, mint a romantikus vonzalom teljes hiánya, a másik pedig az alloromantizmus, (mint gyűjtőfogalom), utalva azon irányultságokra, melyekhez tartozva az egyén érez romantikus vonzalmat, máris nyilvánvaló, hogy a kettő között is fellelhetőek egyéb irányultságok.

Az aromantikus spektrum magába foglalja az összes nem-alloromantikus irányultságot. Az alloromantikus emberek (viszonylag gyakran) éreznek romantikus vonzalmat mások iránt és társadalmi szinten ezt tarjuk természetesnek, “normálisnak”. A romantikus és szexuális irányultság két különböző dolog, és ugyan a legtöbb embernek a két irányultság egyezik, néhányunknak nem – ha valaki aromantikus, nem azt jelenti, hogy aszexuális is; lehet az illető meleg, pán/biszexuális vagy heteroszexuális.

Az aromantizmus fajtái

Az aromantikusság használható gyűjtőfogalomként, magába foglalva az összes, spektrumon elhelyezkedő identitást; ezek körül a három legjelentősebb alkategória:

  • Klasszikus értelemben vett aromantikus az az egyén, aki egyáltalán nem tapasztal romantikus vonzalmat senki felé.
  • Demiromantikusnak pedig azokat nevezzük, akik romantikus vonzalmat csak és kizárólag erős érzelmi kötelék kialakulása után tapasztalnak. (A kötődés nem automatikusan szexuális természetű.)
  • Lehet valaki “Szürke”-(a)romantikus, ha ritkán és/vagy rendszertelenül érez romantikus vonzalmat. (2.) érez romantikus vonzalmat, de csak mély érzelmi kötődés kialakulása után (3.) érez romantikus vonzalmat, de nem elég intenzíven, hogy reagáljon. (4.) élvezi és vágyja a romantikus érzelmeket, de rendkívül korlátozott és sajátos körülmények között. A szürke”-(a)romantikusság önmagában szintúgy használható gyűjtőfogalomként a spektrumon belül – ide tartozhat a demiromantikusság és a többi mikro-identitás

Mikro-identitások:

  • Kupioromantikus (cupioromantic): olyan aromantikus, aki élvezi és vágyja a romantikus érzelmeket, a romantikus párkapcsolatot. Az elnevezés a római mitológiai alak, a szerelem istenének nevéből (latinul Cupido) jön. (Aromantikus körökben a kupioromantizmust sokan az amatonormativitásra vezetik vissza.)
  • Velluszromantikus (bellusromantic): olyan aromantikus vagy allomantikus egyént ír le, aki szereti a tradicionálisan romantikusként kódolt gesztusokat (pl. udvarlás, virágcsokrot, csokit adni/kapni, összebújni, kéz-a-kézben andalogni) de csöppet sem vágyik romantikus párkapcsolatra. A “bellus” előtag latinul “szépet” jelent.
  • Frei-romantikus (frayromantic): a “frei-romantikusság” a demiromantikusság teljes ellentéte: olyan személyt jelent, aki érez romantikus vonzalmat mások iránt, azonban az érzés elillan, amint mélyebb ismeretség alakul ki. A “fray” szócska jelentése óangolul “idegen”. Egyéb elnevezései: Akio(ne)romantizus / lithromantizmus / Ignotaszromantizmus / aporomantikus.
  • Risziproromantikus (reciproromantic): olyan aromantikus, aki romantikus vonzalmat csak akkor tapasztal, ha azt viszonozzák. A “recipro” tag az angol “reciprocate” szóból ered, ami “viszonzást” jelent.
  • Autokor-romantikus (autochorisromantic): azokat az aromantikusokat jelöli, akik elméletben szeretik a romantikát, a romantikusként kódolt gesztusokat, de nem akarják ezeket megélni senkivel. Autokor lehet az az aromantikus-spektrumon elhelyezkedő személy, aki például szeret romantikus könyveket/filmeket olvasni/nézni,akár ábrándozni romantikus dolgokról, de nem kívánja ezeket a valóságban is megtapasztalni. Egyéb elnevezése: aegoromantizmus.
  • Quaromantikus (quoiromantic): A “quoi” előtag a franciául “mi/micsodát” jelent. Azok használják ezt a kifejezést magukra, akik nehezen vagy egyáltalán nem tudnak különbséget tenni a plátói és romantikus érzelmeik között. Használható akkor is, ha valaki nem tudja beazonosítani a romantikus érzéseit, nem érti őket, nem biztos benne, hogy egyáltalán vannak vagy minek vannak, és mi az a “romantikus vonzalom” egyáltalán. Továbbá azokra is értendő, akik elvetik és/vagy nem értik a románc/romantikus vonzalom koncepcióját. Egyéb elnevezése: “WTFromantic”; alternatíva lehet még: idemromantikus / platoniromantikus / quasiromantikus.
  • Apotiromantikus (apothiromantic): olyan aromantikus, aki undorodik a romantikától/romantikus dolgoktól. Az “apothi” előtag a görög apothisan szóból származik, ami azt jelenti, hogy irtózni valamitől/visszataszítónak találni valamit..
  • Abroromantikus: olyan személy, akinek fluid a romantikus irányultsága.
  • Aroflux: olyasvalaki, aki az aromantikus-spektrumon mozog, de mindig különböző mértékben éli meg a romantikus érzelmeit

Az aromantizmus szimbólumai

Aromantikus zászló

Az aromantikusok két szimbólumot is a magukénak mondhatnak: az ötszínű zöld-átmenetes zászlót és a jobb középső ujjon hordott fehér gyűrűt.

Az aromantizmushoz kapcsolódó fogalmak

  • Amatonormativitás: egy szociális kényszer, ahol a romantikus kapcsolatokat valami jobbként, értékesebbként kezelik a többi, nem romantikus kapcsolatokat, ettől pedig azok egyfajta életcéllá válnak.
  • Felosztott vonzalom modell: egy, az aszexuális közösség által készített modell, a szexuális és romantikus vonzalom elkülönítésére. Kimondja, hogy egyes embereknek a romantikus és szexuális irányultsága különbözik
  • Queerplátói/quasiplátói: egy kapcsolatot, vagy egy ilyen kapcsolatban lévő félt jelent, ami/aki ugyanolyan közelséget, intimitást stb. Tartalmaz/él át, mint amilyet a romantikus kapcsolatokkal hoznak kapcsolatba, azonban itt nem beszélhetünk romantikus vonzalomról. A quasiplátói fogalmat azok az emberek használják, akik számára kellemetlen a queer szó használata.
  • Alloromantikus: azt az egyént jelöli, aki nincs az aromantikus spektrumon.
  • Nonamory: valaki, aki nem akar romantikus kapcsolatot formálni, romantikus orientációtól függetlenül.
  • Alterous vonzalom: olyasfajta vonzalom, melyet csak úgy lehet leírni, mint egy vágyat az érzelmi közelségre, mert sem a romantikus, sem a plátói vonzalom nem illik rá. A megnevezés azért jött létre, hogy a romantikus és a plátói szavakat helyettesítse.

Aromantizmus a kultúrában

Videojátékok

  • Wisteria (Spade Memory (2016) – Martina Tucker)[1]

Filmek és sorozatok

  • Alastor (Hazbin Hotel (2019) – Vivienne "Vivziepop" Medrano.) [2]
  • Peridot (Steven Universe (2015) – Rebecca Sugar)[3]

Könyvek és képregények

  • Fiona (Supernormal Step (2012) – Michael Lee Lunsford)[4]
  • Cal (The White Renegade (2015) – Claudie Arseneault)[5]
  • Rivka (A Harvest of Ripe Figs (2016) – Shira Glassman)[6]
  • Wilbourn Lisa "Tattletale" (Parahumans (2011) – John C. "Wildbow" McCrae)[7]
  • Georgia Warr (Loveless (2020) – Alice Oseman)[8]

Aromantizmus Magyarországon

A Magyar Aromantikus Közösség (Aromantic Hungary) nevű Facebook-csoport 2019. november 8.-án jött létre, azóta a létszám folyamatosan növekszik.

Aromantizmus magyar Tumblr blog.

Jegyzetek

  1. Spade Memory (angol nyelven). LGBTQ Video Game Archive, 2016. július 14. (Hozzáférés: 2020. augusztus 18.)
  2. 💖 Inking the Hazbin Hotel ALASTOR Comic💖 - YouTube. web.archive.org, 2020. április 17. (Hozzáférés: 2020. augusztus 18.)
  3. https://twitter.com/rnn_tweet/status/1237596056746987520 (magyar nyelven). Twitter. (Hozzáférés: 2020. augusztus 18.)
  4. Supernormal Step - No God Damn Threat. www.supernormalstep.com. (Hozzáférés: 2020. augusztus 18.)
  5. Asexuals In Writing: Claudie Arseneault (angol nyelven). Art Over Chaos, 2015. július 9. (Hozzáférés: 2020. augusztus 18.)
  6. Shira: Escaping from aliens and rescuing dragons: just another day for Aviva and Rivka! (angol nyelven). Shira Glassman, 2015. február 11. (Hozzáférés: 2020. augusztus 18.)
  7. Wildbow, Author: Interlude 10.x (amerikai angol nyelven). Parahumans 2, 2018. november 24. (Hozzáférés: 2020. augusztus 18.)
  8. 3 YA Writers Share Why They Wrote Books With Asexual Protagonists (angol nyelven). Bustle. (Hozzáférés: 2020. augusztus 18.)