„Sulinet Digitális Tudásbázis” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Komposzt (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
Tambo (vitalap | szerkesztései)
a Forrás hiányzik
1. sor: 1. sor:
{{nincs forrás}}
A '''Sulinet Digitális Tudásbázis''' (rövidítve: '''SDT''') a magyar oktatási rendszer szereplői számára ingyenesen használható tartalomkezelő keretrendszer (LCMS), melynek célja a benne levő nagy mennyiségű, közoktatási- és szakképzési tananyag tartalom tárolása, kezelése és publikációja a felhasználók felé.
A '''Sulinet Digitális Tudásbázis''' (rövidítve: '''SDT''') a magyar oktatási rendszer szereplői számára ingyenesen használható tartalomkezelő keretrendszer (LCMS), melynek célja a benne levő nagy mennyiségű, közoktatási- és szakképzési tananyag tartalom tárolása, kezelése és publikációja a felhasználók felé.



A lap 2010. február 23., 22:20-kori változata

A Sulinet Digitális Tudásbázis (rövidítve: SDT) a magyar oktatási rendszer szereplői számára ingyenesen használható tartalomkezelő keretrendszer (LCMS), melynek célja a benne levő nagy mennyiségű, közoktatási- és szakképzési tananyag tartalom tárolása, kezelése és publikációja a felhasználók felé.


Felépítés

Az SDT rendszerben a digitális tananyag tartalmi elemei és a hozzájuk tartozó meta adatok (leíró információk) egy sajátos struktúrában kerülnek tárolásra. A tananyagelemek az SDT tananyagok építőkövei. Ezek az egyes tantárgyak anyagában található, elemi, újrafelhasználható tartalmak, melyek önálló jelentéssel bírnak. A tananyagelemek más összefüggésben, esetleg más tantárgy keretében is felhasználható legkisebb tartalmi objektumok (pl. fotók, hangok, filmrészletek, szövegelemek, szimulációk, mozgóképek stb.). Az SDT egyik alapvető célkitűzése a tananyagok átalakíthatósága, újrafelhasználása, így ezek a tartalmak bármilyen más tantárgy, témakör építőelemei lehetnek. A tananyagelemek tartalmukban zárt egészet alkotnak, és a tananyagfejlesztés egyik fontos kritériuma, hogy más összefüggésben se veszítsék el jelentésüket, és illeszthetők legyenek más tananyagelemekhez bármilyen helyzetben.

A digitális tananyagok tehát nem összefüggő multimédiás tartalmak formájában kerülnek a keretrendszerbe, hanem elemi egységek szervezett halmazaként. A tananyagelemekből az SDT rendszerben különböző, összetett objektumokat lehet építeni. Ezek a tananyagegységek. Ezek közé tartoznak többek között a témák, foglalkozások, a gyűjtemények és a tevékenységek (pl. kísérletek, feladatok) is. A tananyagegységek összetett szakmai tartalommal bíró, valamilyen pedagógiai célt megvalósító tartalmak, melyek igyekeznek az IKT-alapú pedagógiai lehetőségeit minél inkább kihasználni.


Történet

A Sulinet Expressz Program, mely 2002-ben, a Sulinet Program új fázisaként indult útjára, egyik legfontosabb célkitűzése a digitális pedagógia szakmai, módszertani és tartalmi támogatása. Ennek egyik fontos pilléreként kezdődött el számos pedagógiai és informatikai szakember bevonásával a Sulinet Digitális Tudásbázis fejlesztése 2002-ben. Az SDT a 2004/2005-ös tanév elején indult útjára a 7-12. osztályos földrajz és történelem tananyagokkal. A következő tanévben (2005/2006) jelent meg az SDT rendszerben az összes közismereti tantárgy 7-12. évfolyamos digitális tananyaga.