Monotonitási kritérium
A monotonitási kritérium egy szavazási rendszerek összehasonlítására alkalmas feltétel, amelyet mind az egy-, mind a többgyőzteses preferenciális szavazási rendszerek értékelésére használnak. Egy preferenciális szavazási rendszer monoton, ha a következők egyike sem lehetséges:
- ha egy megválasztott jelöltet néhány szavazólapon magasabbra rangsoroltak volna, akkor nem lenne megválasztva (miközben a többi szavazólapon semmi nem módosul);
- ha egy nem megválasztott jelöltet néhány szavazólapon lejjebb rangsoroltak volna, akkor meg lenne választva (miközben a többi szavazólapon semmi nem módosul).[1]
Vagyis a kritérium akkor teljesül, ha az egygyőzteses választásokon a győztesnek nem árthat, ha egyes szavazók magasabban rangsorolják, és a vesztese(ke)n sem segít, ha egyes szavazók lejjebb minősítik őket.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ D R Woodall, "Monotonicity and Single-Seat Election Rules", Voting matters, Issue 6, 1996
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Monotonicity criterion című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.