Ugrás a tartalomhoz

Mobile PCI Express Module

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(MXM szócikkből átirányítva)

A Mobile PCI Express Module (MXM) egy köztes kapcsolószabvány a grafikus processzor (GPU, MXM Graphics Modules) és az alaplap között. A kapcsolathoz a PCI Express rendszerbuszt alkalmazza, fejlesztője az MXM-SIG volt, elsősorban jelentős számolási kapacitású laptopok részére lett kifejlesztve. A célja az volt, hogy egy nem-szerzőijog-védett nagyipari szabvány csatolót hozzanak létre, amellyel, kiegészítő kártya képében, könnyen lehet a laptopok grafikai teljesítményét növelni, kikerülve a különböző gyártók szabványtulajdonjogi megkötéseit.

Jellemző köznapi tévhit, hogy ha egy bizonyos grafikus kártya például MXM 2.1 kompatibilis, akkor az összes laptop, amely ilyen kártyával van felszerelve, szintén ilyen rendszerbuszt tartalmaz, amely téves. Az nVidia többféle MXM leírást definiált az idők során, azonban nem gyártottak és fejlesztettek MXM kártyákat. Ezek a kártyák videó-RAM-mal és nVidia, vagy AMD/ATi grafikus processzorral felszerelt NYÁK-ok. Ennél fogva bármelyik GPU gyártható MXM-ben, azonban nem minden laptop képes fogadni ezeket a kiegészítő kártyákat, csak amiket az eredeti gyártó (ODM, Original design manufacturer) fogadóképessé tett, függetlenül az nVidia, vagy az ATi fejlesztési céljaitól. A rendszer összetettségére jellemző, hogy egy adott GPU-val szerelt MXM modul több szabványváltozatban is legyártásra kerülhetett, melyek egymással nem kompatibilisek és nem felcserélhetőek. Kizárólag abban a laptopváltozatban alkalmazható, amely a gyártói implementációban szerepel.[1]

2017-ben már kiskereskedelmi forgalomba került megoldás lett az MXM 3.0 változatú kártyák asztali PC-kbe építése is. A kanadai székhelyű Eurocom Co. fejlesztett ki két olyan PCI Express csatolójú, PCIe 3.0 változatú, „üres”, azaz GPU nélküli NYÁK-ot, amelyek képesek az nVidia és az ATi MXM kártyáit fogadni, úgynevezett raiser card jellegűen. A két, eltérő NYÁK-színű kártya eltérő kiépítésű is, ami a GPU-kat gyártók eltérő architektúrájú MXM-jeit feltételezi.[2]

Hasonló megoldású, konkurens termék a Thunderbolt 3 is, amely külső csatolót alkalmaz, teljes értékű asztali PCIe csatolójú videókártyákhoz.[3]

Implementációk

[szerkesztés]
Clevo
MSI
Alienware
Dell
HP
Lenovo
Apple
Acer
Quanta
Shuttle
Asus
Compal Electronics
számos Acer laptop ODM-je.
Toshiba

Változatok

[szerkesztés]

Első generáció

[szerkesztés]
MXM típusa szélesség magasság csatolólábak modultámogatás hűtőtámogatás max. vill.teljesítmény max. GPU-méret
MXM-I 70 mm 68 mm 230 tű I I 18 W 35 mm²
MXM-II 73 mm 78 mm 230 tű I, II I, II 35 W 35 mm²
MXM-III 82 mm 100 mm 230 (232) tű I, II, III I, II, III 75 W 45 mm²
MXM-IV (HE) 82 mm 117 mm 230 tű I, II, III, IV I, II, III, IV na. na.

Második generáció

[szerkesztés]
MXM típusa szélesség magasság csatolólábak modultámogatás hűtőtámogatás max. vill.teljesítmény GPU-memóriabusz
MXM-A 82 mm 70 mm na. A A 55 W 64 bit, vagy 128 bit
MXM-B 82 mm 105 mm na. A, B A, B 200 W 256 bit

Harmadik generáció

[szerkesztés]
MXM típusa szélesség magasság csatolólábak modultámogatás hűtőtámogatás max. vill.teljesítmény GPU-memóriabusz
MXM-3.0 100 mm 124 mm - - - - -
MXM-3.0b - - - - - - -
MXM-3.1 100 mm 124 mm - - - - -
MXM-3.1b - - - - - - -

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Például az ATi Mobility Radeon HD 4570 készült MXM-A és MXM-II modullal is. Értelemszerűen a két modul, noha azonos GPU-val vannak szerelve, csak a rájuk felkészített laptop-alaplapban üzemképesek. [1] A példában említett kiegészítő kártya esetében a VG.M9206.002 és a VG.M9206.004 azonosítójú kártya egymástól kissé eltérő kiépítésű. Ezeken kívül létezik még VG.M920H.001 és VG.M920H.002 változat is.
  2. Az Eurocom gyártotta MXM-es raiser card-nak a 2018 nyári szabadpiaci ára körülbelül 400 USD volt. Allen Ngo: Eurocom MXM3 Riser Cards will power your desktop with a laptop GPU (angol nyelven), 2017. augusztus 12. (Hozzáférés: 2018. augusztus 11.)
  3. Douglas Black–J. Simon Leitner: Razer Core Benchmarks, Analysis, and Compatibility: Is it Worth it? (angol nyelven). Andreas Osthoff (fordító), 2017. április 27. (Hozzáférés: 2018. augusztus 11.)

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Mobile PCI Express Module című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.