Dark ambient
Ehhez a szócikkhez további forrásmegjelölések, lábjegyzetek szükségesek az ellenőrizhetőség érdekében. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts a szócikk fejlesztésében további megbízható források hozzáadásával. |
A dark ambient az ambient alműfaja. Ugyanolyan atmoszferikus hangzásokkal jellemezhető, mint az ambient, csak itt sötét tónusúak és szürreálisak, nem feltétlenül nyugtató hatásúak. A dark ambient művekben keveredik a magány, melankólia, fogság, elszigeteltség érzése. Mentes az ütemektől. Többnyire szintetizátorral készülnek.
Az első dark ambient műveknek Brian Eno egyes dalait (In Dark Trees, Alternative III), ill. a Tangerine Dream (Zeit, Alpha Centauri) lemezeit szokás tekinteni. A Tangerine Dream esetében a műfaji besorolás utólagos jellegű.
Elterjedése
[szerkesztés]Népszerűsége alacsony. Az 1970-es években jelent meg Európában és Észak-Amerikában. 1990-ben több tucat lemez jelent meg, 2000-ben több mint száz, 2010 óta pedig pár ezer. A NASA is kiadott egy sorozatot a Bolygók szimfóniája címmel 1993-ban.
Jelentős előadók
[szerkesztés]- The Hafler Trio
- Raison d'être
- Tangerine Dream
- lull
- Jeff Greinke
- Burzum
- Atrium Carceri
További előadók: Thomas Köner, Vidna Obmana, Steve Roach, Robert Rich, Maeror Tri, Death Cube K