Aortoiliacalis okkluzív érbetegség
Aortoiliacalis okkluzív érbetegség | |
BNO-9 | 444.0 |
DiseasesDB | 29335 |
A Wikimédia Commons tartalmaz Aortoiliacalis okkluzív érbetegség témájú médiaállományokat. |
Az aortoiliacalis okkluzív érbetegség egy, a verőérrendszert érintő, ritka kórállapot, melynek során a főverőér (aorta) hasi szakaszán a vesét ellátó ütőerek eredése alatt (jellemzően közel az elágazódáshoz, az ún. bifurcatiohoz) elzáródik. Az állapotot Robert Graham, skót orvos írta le először 1813-ban.[1] Az elzáródás következtében létrejött klinikai tünetegyüttest Leriche-szindrómának nevezik, Henri Marie René Leriche (1879-1955), francia érsebész után.
Tünetek
[szerkesztés]A klasszikus tünetek közé a következő három tartozik[2]
- Alsó végtagi/fartájéki fájdalom/fáradékonyság (claudicatio intermittens)
- Hiányzó/csökkent femoralis pulzus
- Erectilis diszfunkció
Diagnózis
[szerkesztés]Amennyiben a klinikai kép alapján felmerül a kórállapot, a gyanú megerősítésére alkalmas lehet bármely, az erekben lévő áramlást (illetve annak hiányát) kimutatni képes orvosi képalkotó eljárás.[3] Ezek közé tartozik:
A csökkent boka-kar index szintén megerősítheti az iránydiagnózist. (A boka-kar index a bokán és a karon lévő vérnyomásértékek hányadosát jelenti, normál értéke: 1,0-1,4)[4]
Kockázati tényező e betegségre nézve a magasvérnyomás, a cukorbetegség, a magas vérzsírszint és a dohányzás.[5][6]
Kezelés
[szerkesztés]A terápia célja az ischaemias szövetelhalás és funkcióvesztés minimalizálása/megakadályozása. Az elzáródás következtében csökkent vérellátású szövetek keringésének javítása/helyreállítása invazív úton történhet az érintett erek átjárhatóságának újbóli biztosításával.
- Ha a megbetegedett érfalréteget leválasztva, a mellette lévő thrombussal együtt eltávolítja az érsebész, endarterectomiáról (thromboendarterectomia, TEA) lehet beszélni.
- Opcionális lehetőség, ha az elzáródott érszakaszt ún. bypass képzésével hidalják át.
- Az érmegnyitás, értágítás történhet intervenciós radiológiai beavatkozással is, bőrön keresztüli érplasztikával (percutan transluminalis angioplastica, PTA), ami egy minimálisan invazív eljárás.[7]
A konkrét paciens konkrét terápiás tervéről - az elérhető technikai lehetőségek függvényében - az érbetegségek kezelésében jártas, specialistákból álló orvosi csapat dönt. Ők tudják kiválasztani a fentiek közül azt a módszert, mely a beteg számára a legkedvezőbb klinikai kimenetelt ígéri.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Graham, Robert (1814. november 4.). „Case of obstructed Aorta”. Medico-Chirurgical Transactions 5, 287–456.9. o. ISSN 0959-5287. PMID 20895223.
- ↑ Kristen N. Brown – Erind Muco – Lorena Gonzalez: Leriche Syndrome. 2024. Hozzáférés: 2024. július 1.
- ↑ D'Souza, Donna: Aortoiliac occlusive disease | Radiology Reference Article | Radiopaedia.org (amerikai angol nyelven). Radiopaedia. (Hozzáférés: 2024. július 1.)
- ↑ Ankle Brachial Index (amerikai angol nyelven). Stanford Medicine 25. (Hozzáférés: 2024. július 1.)
- ↑ Eurorad.org (angol nyelven). Eurorad - Brought to you by the ESR. (Hozzáférés: 2024. július 1.)
- ↑ Matsuura, Hiroki (2021. szeptember 1.). „Leriche syndrome” (angol nyelven). Cleveland Clinic Journal of Medicine 88 (9), 482–483. o. DOI:10.3949/ccjm.88a.20179. ISSN 0891-1150. PMID 34470750.
- ↑ Aortoiliac Occlusive Disease | Society for Vascular Surgery. vascular.org. (Hozzáférés: 2024. július 1.)
Az itt található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, nem minősülnek orvosi szakvéleménynek, nem pótolják az orvosi kivizsgálást és kezelést. A cikk tartalmát a Wikipédia önkéntes szerkesztői alakítják ki, és bármikor módosulhat. |