Vita:Moholy-Nagy Művészeti Egyetem/Archív01

Az oldal más nyelven nem érhető el.
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Gooruw 16 évvel ezelőtt a(z) Tanszékek témában

Untitled

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építész Tanszéke az építészeti, a belsőépítészeti, a bútortervezési feladatokat egy egészként kezeli. Tanszékvezetője: Nagy Tamás (DLA egyetemi docens).

A tanszék célja és feladata

Komoly múltra tekint vissza az Építész Tanszék a moméban. Az építészet a művészetek és a tudományok határterülete. Felelős alkotó designerek képzése a cél, akik az építőművészetet kreatív szakemberekként fejlesztik tovább. Az öt éves képzés után építész tervezőművész diplomát kapnak a hallgatók.

A szak képzésének időrendi tagolása

1-3. szemeszter: Az egyetem előtt megszerzett tudás összerendezése. Ismerkedés a tervezői munkával, a műtermi légkörrel. 4-8. szemeszter: Tervezési feladatok megoldása. Erre az időszakra esik minden fontos alaptantárgy oktatása, s azok szigorlattal való zárása. 9. szemeszter: Az önálló feladatvitel kezdete. Ebben a félévben kezdődik a fontosabb kiegészítő tantárgyak oktatása. 10. szemeszter: Tanszéki, illetve önállóan választott keretek között folyó munka, diplomamunka. A munka diplomavédéssel zárul.

Az egyetemes és nemzeti kultúrán belüli művészet után az általános szakelméleti ismeretek, szaktechnológiai ismeretek és az ehhez kapcsolódó műszaki kifejezőképesség és a mérnöki ismeretek ismereteinek megszerzése a cél.

Az építészet (épített környezet), a belsőépítészet (összefüggő belső terek), a bútortervezés (anyagok és szerkezetek) oktatási területei közül lehet választani.



A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Formatervező Tanszékén design és a tervezőművészet (Formatervező művész /Fémműves tervező /Ipari formatervező) szakképzés folyik. Tanszékvezetője: Stefan Lengyel (egyetemi tanár).

A Fémműves formatervező képzés keretében kézműves ötvös alapozásukra támaszkodva plasztika speciális tervezői feladatokat oldanak meg a hallgatók.

A képzés időrendi tagolása

10 szemeszter a képzés időtartama, melyből a tanszéki összevont alapozó tervezőképzés 2 szemeszter. Erre épül további 2 szemeszter szakirányos – ipari forma, ill. fémműves – alapozó képzés, amelyet követően 5 szemeszterben különböző szakirányos projektek kerülnek meghirdetésre és szabad választásra. A formatervező-képzés a 10. szemeszterben a diplomamunka kidolgozásával zárul. A képzés időtartama 3600 óra, ami 300 kreditnek felel meg. A tantervi elfoglaltság heti 24-28 óra.

A szakirányos alapozó képzés keretén belül mindkét szakirányon két szemeszterben tervezés sajátosságait kell gyakorolni.

A design-képzés oktatás

Az 5. szemesztertől többnyire valós tervezési projekteken dolgoznak a hallgatók, amelyek lehetnek egyedi tárgyak, vagy tárgyrendszerek, mechanikus és elektronikus termékek, bútorok, járművek és különböző termékcsomagolási feladatok. A feladatmegoldások során nagy hangsúlyt kap az adott téma kutatása. A tervezés és a megoldás során a hallgatók lehetőséget kapnak a témák innovatív megközelítésére, továbbá szembesülnek az adott feladat műszaki, konstrukciós és technológiai megkötöttségeivel, valamint marketing, környezetvédelmi és egyéb elvárásokkal.

A fémműves formatervező-képzés oktatás

A fémműves szakirányon a 3. szemesztertől ékszer, díj-trófea, érem, emlékjel, plasztikus tipográfia, építészeti plasztika és különböző használati tárgytervezési feladatok kerülnek meghirdetésre, amelyek során a hallgatók szembesülnek az adott feladathoz kapcsolódó speciális tervezési, plasztikai, előállítási stb. problémákkal, és azok megoldási lehetőségeivel. (3-10. szemeszter)

Számítástechnikai labor

PC alapú számítástechnikai laborban dolgoznak a hallgatók. Grafikai és 3D-s programokat tanulnak: CorelDRAW, Photoshop, 3D Studio Max, SolidWorks stb. A szakmai tervezőmunkát: projektor, videokamera, digitális fényképezőgépek, A/4 és A/3 színes lézerprinter, scanner segíti.

Formatervező Tanszék oktatói

Bárkányi Attila egyetemi tanár, ipari formatervező Cosovan Attila egyetemi adjunktus, vizuális kommunikáció tervezőművész Hosszú Gergely egyetemi tanársegéd, ipari formatervező Koós Pál egyetemi adjunktus, ipari formatervező Lengyel, Stefan egyetemi tanár, ipari formatervező Monostori Vladimír egyetemi adjunktus, ipari formatervező Püspök Balázs egyetemi tanársegéd, ipari formatervező Pyka Zsolt egyetemi tanársegéd, ipari formatervező Scherer József egyetemi tanár, ipari formatervező Simon Károly egyetemi tanár, ipari formatervező Tildi Béla egyetemi adjunktus, belsőépítész, bútortervező Vásárhelyi János egyetemi adjunktus, bútortervező Vető Péter egyetemi tanársegéd, ipari formatervező

Fémműves formatervező szakirány oktatói

Bánfalvi András egyetemi docens, fémműves tervező Jermakov Katalin egyetemi tanársegéd, fémműves tervező Orlai Balázs egyetemi tanársegéd, fémműves tervező Péter Vladimír egyetemi tanár, fémműves tervező

Szakelmélet

Balika István óraadó - színesfém technológia - szín- és felületképzés Dr. Ernyey Gyula CSc, egyetemi tanár - tárgykultúra-történet Fésűs András egyetemi adjunktus - műszaki rajz - műszaki alapismeretek Horányi Éva óraadó – bútortörténet Dr. Kaucsek György egyetemi adjunktus - ergonómia – tervezésmódszertan Kertész Tamás óraadó - konstrukciós ismeretek Nagy Alexandra óraadó – csomagolástechnológia Nyírő József óraadó - műszaki alapismeretek Dr. Prékopa Ágnes tudományos munkatárs - fémműves szaktörténet Szegedi Csaba egyetemi adjunktus - szín- és felületképzés, a Rajzi műterem vezetője. Szentpéteri Márton egyetemi adjunktus – tervezéselmélet Tildi Béla egyetemi adjunktus – bútor szerkezettan Ujvárosi Lajos óraadó - nyomdaipari technológia

Szakalapozó tantárgyak

Cosovan Attila egyetemi adjunktus - betű és tipográfia Cosovan Tamás óraadó - 3D számítástechnika Egri Zoltán egyetemi adjunktus – formatanulmányok Oravecz István egyetemi adjunktus - tárgyfotó Pyka Zsolt egyetemi tanársegéd – 2D számítástechnika – prezentáció Scherer József egyetemi tanár – formatanulmányok

Műhelyek

Modellezőműhely (Pujber Sándor (szakoktató), Szilágyi G. Csaba (művésztanár, ipari formatervező) Toka Zoltán (formatervező, művésztanár) Fémműves műhely (Ádám Krisztián művésztanár, fémműves formatervező) Gipszműhely (Márhoffer László, szakoktató, műhelyvezető) Számítástechnikai labor (Cosovan Attila egyetemi tanársegéd, laborvezető)



A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Szilikát Tanszéken szilikátanyagú tárgyak, tárgycsaládok tervezése és kivitelezése folyik. Tanszékvezetője: Kádasi Éva (egyetemi docens). Szilikáttervező művész diplomát lehet ezen a tanszéken szerezni.

A tanszék célja és feladata

A műhely és műtermi munkán kívül, az üzemi és égetési gyakorlatok, művésztelepek, valamint a 7-8. szemeszterben külföldi társegyetemeken szerezhető tapasztalatok. Olyan iparművészeket képeznek, akik a kerámia, a porcelán és az üveg szakterületén lesznek mesterei a formatervezésnek. Kis és nagyszériás tárgyak tervezését és megvalósítását gyakorolják a hallgatók. Hazai és nemzetközi szakemberekkel képesek lesznek az egyetemről kikerülők együtt dolgozni. Gipszműhely működik a tanszéken.

A szak képzésének időrendi tagolása

1 szemeszter: Tervezési alapozó képzés 2. szemeszter: Szilikátos alapképzés 3-6. szemeszter: Szakirányú képzés 7-9 szemeszter: Specializáció, termék, stúdió és építészeti alkalmazású tárgytervezés 10. szemeszter: Szakdolgozat, diplomamunka elkészítése, megvédése



A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Textil Tanszékén (Kinizsi utca 39.) Anyagtervezést és (Szövő-, Nyomó-, Kötő-szakirány) öltözéktervezést (Kötő-, Ruha-, Bőr-szakirány) lehet tanulni. Tanszékvezetője: Deés Enikő (textil-tervező, egyetemi docens). Textiltervező művész diploma szerezhető meg a Textil Tanszéken. A textil art-craft-design vonatkozásai, összefüggései a környezet és tárgykultúra lényeges és egyben élő lehetőségeiként működnek a Textil Tanszék egyetemi oktatási programjában.

A tanszék célja és feladata

Tervezőművészek képzése, akik a textiles kultúrát minden vonatkozásában jól ismerik. Sokoldalú műveltség fejlesztése folyik itt. Gazdasági és technológiai követelményekre készít fel a tanszék. Nyelvismereteik alapján alkalmasak a nemzetközi kapcsolatok ápolására. A 10 szemeszterbe 2 félévi tanszéki alapozó képzés és 8 félév szakirányú képzés tartozik bele. (300 kredit) Szakosodni lehet szövöttanyag tervezőművésznek, nyomottanyag tervezőművésznek, ruha tervezőművésznek, kötöttanyag- és modell-tervezőművésznek, valamintbőr- és öltözködéskiegészitő formatervező művésznek. A Kézifestő- és nyomottanyagtervező szakon: Öltözködési textilek, öltözködést kiegészítők tervezését, Lakás-és épülettextilek tervezését gyakorolják a hallgatók. A Szövöttanyag-, szőnyeg- és faliképtervező szakon: Az alkalmazott tárgytervezéstől az autonóm művészet határesetéig egyformán fontos hangsúlyt kap a kézművesség és design oktatása. A Kötöttanyag- és modelltervező szakon: speciális témák is előkerülnek (fürdőruha, fehérnemű stb.), kollekció tervezés-trendek alkalmazása). A Ruhatervező szakon az öltözködés esztétikai funkcionális, technikai és gazdasági összefüggéseit tanulják a hallgatók. A Bőrtárgytervező szakon Bőrruházat és öltözékkiegészitő munkák születnek.


A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Vizuális Kommunikáció Tanszékén animációt, fotót, grafikát, videó készítést lehet tanulni. Tanszékvezetője: Zsótér László (hab. egyetemi tanár). A képzés időtartama 10 szemeszter, (tanszéki alapozó képzés: 2, szakorientált képzés: 8)

Animáció

Az animáció térhódításával előtérbe helyeződtek a számítógépes ismeretek. Korunkban az animáció definiálható univerzális, mozgóképes közlésformaként, információs kommunikációs eszközként, valamint önálló művészeti ágként. A szakirány e kihívásoknak megfelelően animációs tervezőket készít fel arra, hogy meghatározó résztvevői legyenek a kreatív ipar, a média, az animációs szakma és a filmművészet alkotó folyamatainak. http://www.anim.mome.hu

Fotó

Az elmúlt esztendőkben egyre inkább igazolódni látszik az a szándék, hogy az egyetem ne fotóművészeket, hanem sokkal inkább olyan alkotókat képezzen, akik a képi kommunikáció összefüggés-rendszerében gondolkozva fotóval fejezik ki önmagukat. Számunkra nem az a legfontosabb kérdés, hogyan kell fotografálni, hanem az, hogy mit. Összefüggéseket keresünk a médiumok rendszerében és a fotográfiát eszköznek tekintjük az önkifejezéshez. A képzési program biztosítja elmélet és gyakorlat párbeszédét, az alkalmazott és autonóm fotográfiai felületek egyidejű jelenlétét Az egyetem vállalja, hogy gyakorlat és elmélet kapcsolatával folyamatokban gondolkodik, melyben nem vár el neki tetsző válaszokat, hanem helyzeteket hoz létre, amelyekben mindannyian válaszadók kell, hogy legyünk. http://www.foto.mome.hu

Grafika

Az oktatási terület a tipográfiától a könyvig, a jeltől a reklámkommunikációig, képalkotástól a klasszikus illusztrációig, web-designtól az interaktív CD-ROM-ig terjed. A szakirány célja olyan grafikus tervezőművészek képzése, akik alkalmasak a szellemi, eszmei tartalmak vizuális formában történő megjelenítésére, - az általános üzenetek és a reklám területén konkrét tervezési feladatok elvégzésére.

Videó

Lineáris, interaktív, installációs helyzetekben megjelenő mozgókép alkotás. Alkalmazott és autonóm médiaművészeti irányokban. http://www.video.mome.hu

Animáció szakirány oktatói

Fülöp József szakirányvezető, egyetemi adjunktus Fischer Ferenc egyetemi tanársegéd Gacs Réka művésztanár M. Tóth Géza egyetemi adjunktus Pálfi Szabolcs művésztanár Réthi Gábor művésztanár Czakó Judit óraadó tanár Domonyi Rita óraadó tanár Erkel András óraadó tanár Lehotay Zoltán óraadó tanár Ormándlaky Zsolt óraadó tanár Richly Zsolt óraadó tanár



A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Menedzserképző Intézetében Design menedzser és Művészeti menedzser képzés folyik. Intézetigazgató: Antalóczy Tímea (Ph.D. egyetemi docens).

1. Design menedzser (nappali képzés)

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói az első elvégzett tanév után korlátozott számban felvételt nyerhetnek a design menedzser szakra. Ez tíz szemeszteres, oklevelet adó képzés. A design és a tárgykultúra valamint a társadalom kapcsolatának kérdéseit lehet ebben a képzésben elsajátítani. Gazdaság szereplőként saját műveik, ötleteik értékesítése vagy mások munkáinak menedzselése tartozik ebbe az oktatási területbe. Művészeti vállalkozás beindításához, irányításához, gazdasági feladatok ellátásához ad képzést ez az intézeti képzés. Továbbá kiállítások, művészeti rendezvények szervezésére; közösségi művelődési intézmények munkájának szervezésére, irányítására; a nyilvánossággal való magas szintű kapcsolattartásra képzik itt hallgatókat. Felkészíti a hallgatókat azon gazdasági, jogi, szervezési problémák kezelésére, melyek a menedzselések során felmerülnek. A képzésre jelentkezni folyó év február 15-ig lehet.

2. Művészeti menedzser (tanfolyam)

A két éves képzés lehetőséget ad a hallgatóknak arra, hogy bővítsék kulturális és művészeti ismereteiket és felkészüljenek az általuk választott művészeti területen egy vállalkozás vagy projekt menedzselésére. A következő tantárgyak jelentik a képzést: vállalkozási ismeretek, nonprofit szervezetek menedzselése, finanszírozása, művészettörténet, iparművészet-történet, design és marketing ismeretek, kiállításrendezés, rendezvényszervezés, műkereskedelem, üzleti kommunikáció, kulturális turizmus. A képzés heti egy oktatási napon folyik, minden tárgyév szeptemberében.A „Művészeti menedzser” tanfolyami tanúsítványt a negyedik sikeres félév után kapják meg a hallgatók. A képzés költségtérítéses. --Kádár Tamás Megint vitatkozol?? 2007. augusztus 10., 11:23 (CEST)

szakirányok!

Hali!

Úgy tudom, hogy az egyetemen vannak szakirányok is. Ilyen pl. az animáció szakirány. Ezekről is kéne valami írás. Szerintem. --Peda 2007. augusztus 17., 01:59 (CEST)


Referálás eredménye

Wikipédia:Referálás/Moholy-Nagy Művészeti EgyetemBeroesz 2007. szeptember 5., 09:30 (CEST)

Tanszékek

Ez így bizonyosan nem lexikonszerű leírás, hanem jóformán/mondhatni az egyetem honlapjának tükrözése. – Vince blabla :-) 2007. október 31., 17:41 (CET)

minden át lett írva. a honlaprol szedett részek törölve.– Gooruw vita 2008. február 12., 15:16 (CET)


kiszedtem a kredites, szemeszteres részeket, amig nincs átfogalmazva ide:


éptisszet


A szak képzésének időrendi tagolása: 1-3. szemeszter: Az egyetem előtt megszerzett tudás összerendezése. Ismerkedés a tervezői munkával, a műtermi légkörrel. 4-8. szemeszter: Tervezési feladatok megoldása. Erre az időszakra esik minden fontos alaptantárgy oktatása, s azok szigorlattal való zárása. 9. szemeszter: Az önálló feladatvitel kezdete. Ebben a félévben kezdődik a fontosabb kiegészítő tantárgyak oktatása. 10. szemeszter: Tanszéki, illetve önállóan választott keretek között folyó munka, diplomamunka. A munka diplomavédéssel zárul.


formater


A képzés időrendi tagolása: 10 szemeszter a képzés időtartama, melyből a tanszéki összevont alapozó tervezőképzés 2 szemeszter. Erre épül további 2 szemeszter szakirányos – ipari forma, ill. fémműves – alapozó képzés, amelyet követően 5 szemeszterben különböző szakirányos projektek kerülnek meghirdetésre és szabad választásra.

A szakirányos alapozó képzés keretén belül mindkét szakirányon két szemeszterben tervezés sajátosságait kell gyakorolni.


A design-képzés oktatás: Az 5. szemesztertől többnyire valós tervezési projekteken dolgoznak a hallgatók, amelyek lehetnek egyedi tárgyak, vagy tárgyrendszerek, mechanikus és elektronikus termékek, bútorok, járművek és különböző termékcsomagolási feladatok. A feladatmegoldások során nagy hangsúlyt kap az adott téma kutatása. A tervezés és a megoldás során a hallgatók lehetőséget kapnak a témák innovatív megközelítésére, továbbá szembesülnek az adott feladat műszaki, konstrukciós és technológiai megkötöttségeivel, valamint marketing, környezetvédelmi és egyéb elvárásokkal.

A fémműves formatervező-képzés oktatás: A fémműves szakirányon a 3. szemesztertől ékszer, díj-trófea, érem, emlékjel, plasztikus tipográfia, építészeti plasztika és különböző használati tárgytervezési feladatok kerülnek meghirdetésre, amelyek során a hallgatók szembesülnek az adott feladathoz kapcsolódó speciális tervezési, plasztikai, előállítási stb. problémákkal, és azok megoldási lehetőségeivel. (3-10. szemeszter)


szilikat


1 szemeszter: Tervezési alapozó képzés 2. szemeszter: Szilikátos alapképzés 3-6. szemeszter: Szakirányú képzés 7-9 szemeszter: Specializáció, termék, stúdió és építészeti alkalmazású tárgytervezés 10. szemeszter: Szakdolgozat, diplomamunka elkészítése, megvédése


textil


Tervezőművészek képzése, akik a textiles kultúrát minden vonatkozásában jól ismerik. Sokoldalú műveltség fejlesztése folyik itt. Gazdasági és technológiai követelményekre készít fel a tanszék. Nyelvismereteik alapján alkalmasak a nemzetközi kapcsolatok ápolására. A 10 szemeszterbe 2 félévi tanszéki alapozó képzés és 8 félév szakirányú képzés tartozik bele.


vizzkomm.

A képzés időtartama 10 szemeszter, (tanszéki alapozó képzés: 2, szakorientált képzés: 8)