HTML karakterkódolás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen OcasoHUN (vitalap | szerkesztései) 2021. június 1., 13:31-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (szövegtagolása)

A HTML (angolul: HyperText Markup Language=hiperszöveges jelölőnyelv) nyelvet már 1991 óta használják, de csak az 1997-ben megjelent HTML 4.0 óta lehetséges a nemzetközi karakterek teljeskörű használata.

Mi az a karakterkódolás?

A karakterkódolás az informatikában a betűk, a számok és egyéb karakterek megjelenítéséért felelnek.

Minden egyes karakterhez egy egyedi számot rendelünk hozzá, például az ASCII karaktergyűjteményben az A betűhöz a 65-ös szám tartozik.

Népszerű karakterkódolások

Karakterkódolás kiválasztása

Ahhoz hogy eltudjuk dönteni, hogy milyen karakterkódolásra van szükségünk, először meg kell határoznunk, hogy milyen karaktereket szeretnénk megjeleníteni. Ha elkészítettünk egy listát, amelyen szerepelnek az általunk használni kívánt karakterek, akkor meg kell keresnünk azt a karakterkészletet, amely tartalmazza az összes számunkra szükséges karaktert.

Magyar nyelvterületen leggyakrabban az UTF-8 karakterkódolást szokták alkalmazni.

Karakterkódolás megadása

Több módja is van annak, hogy a HTML nyelven belül megadjuk a karakterkódolást, a megadás módja a dokumentum típusától függ.


A webszerver tartalmazhatja a karakterkódolást, a karakterkészlet a HTTP tartalomtípus fejlécében kerül meghatározásra.

Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-4

Egy HTML dokumentum esetében a <head> részbe kell helyeznünk a karakterkódolást[1] definiáló részt.

<meta charset="UTF-8">

AZ XHTML dokumentumok esetében van egy harmadik lehetőség is. Ilyenkor egy XML deklarációval állítjuk be a megfelelő karakterkódolást.

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?>

Linkek a témában


  1. HTML karakterkódolás, karakterkészlet megadása (HTML meta charset) - WEBiskola (magyar nyelven). webiskola.hu, 2020. szeptember 15. (Hozzáférés: 2021. június 1.)