Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztő:Grindelwalt/E-government

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Az elektronikus kormányzat avagy az e-kormányzat a közigazgatás digitalizált rendszere, amely lehetővé teszi, hogy technológiai kommunikációs eszközök, például számítógépek és az Internet segítségével különböző közszolgáltatások nyújtását egy országban vagy régióban állampolgárok és más jogalanyok számára. Az e-kormányzat új lehetőségeket kínál az állampolgároknak a kormányzati funkciókhoz és ügyintézéshez való közvetlenebb és kényelmesebb hozzáféréséhez, valamint a kormányzati szerveknek a különböző közigazgatási és adminisztratív szolgáltatások közvetlen nyújtására az állampolgárok számára.[1]

A kifejezés magában foglalja az állampolgárok és a kormány (C2G), a kormány és más kormányzati szervek (G2G), a kormány és az állampolgárok (G2C), a kormány és a munkavállalók (G2E), valamint a kormány és a vállalkozások (G2B) közötti digitális interakciókat, kommunikációt, és tranzakciókat.

Az e-kereskedelem és a közigazgatás meghatározó területek az e-kormányzat fogalmát illetően, amelynek lényege, hogy a közigazgatás szolgáltatásait a lehető legközelebb hozza a lakossághoz, egy a nap 24 órájában, a hét minden napján, az év 365 napján elérhető rendszer formájában. A számítógépek és az Internet fejlődésével együtt elkezdődött a különböző e-kormányzati rendszerek, alrendszerek fokozatos kialakulása. Az e-kormányzati rendszerek fejlődésében három fejlődési szakaszt különíthetünk el:

  • az automatizálás időszaka (1970-1990),
  • a számítógépesítés időszaka (1990-2000), és
  • az e-kormányzás korszaka (2000-től napjainkig).


[[Kategória:Kormányzat Magyarországon]] [[Kategória:Politika]] [[Kategória:Technológia]] [[Kategória:E-kormányzat]]

  1. Caves, R. W.. Encyclopedia of the City. Routledge, 180. o. (2004)