Portál:Gitár

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Gitárportál

Gitárportál

Üdvözöllek a magyar Wikipédia gitárportálján!

A gitár a húros hangszerek, ezen belül a pengetős hangszerek csoportjába tartozik, megszólaltatása pengetővel, illetve ujjal történik. Neve valószínűleg a görög kithara (κιθάρα) szóból ered, amely egy hasonló hangszert jelölt. Legközelebbi rokonhangszerei a lant, a bendzsó és a mandolin. Napjainkra számos változata alakult ki melyek mind más stílust képviselnek a gitárokon belül. A gitárok különböző típusaival találkozhatunk szinte minden zenei műfajban kezdve a pop, ill. rockzenétől, egészen a dzsesszig. Az egyes gitártípusok eltérőek felépítésükben, hangjukban de akár a húrok számában és hangszer használatában is.

Egyetlen büszkeségem az a merész és fáradhatatlan próbálkozás, hogy a gitár titokzatos szépségét megmutassam, és számára a világ szeretetét nyerjem meg

Andrés Segovia önéletrajza, 1967

Hogyan segíthetsz?


Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Gitár témájú médiaállományokat.
File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg Gitár gitár címszót a Wikiszótárban!

Vegyél részt a szócikkek és a Wikipédia tartalmi fejlesztésében! Ha a portállal kapcsolatban bármilyen kifogásod, véleményed, vagy ötleted van, írd le a portál vitalapján! Ha a szócikkek szerkesztésében kívánsz részt venni, látogasd meg az alábbi műhelyeket és iratkozz fel a neked tetsző feladatokra:

Legjobb minőségű, gitáros témájú szócikkek

Klasszikus gitárElektromos gitárFenderFender Stratocaster

Hangszerészet • Kapcsolódó cikkek: húrlábhúrfogólaphangszedőtremolópengetőgitáreffektekgitárfák

Listák: Elektromos gitárok listájaGitárosok listája betűrendbenGitárosok listája stílusok szerintMinden idők 100 legjobb gitárosának listája (Rolling Stone magazin)

Véletlen cikk – gitár

A #0001 Strat, az egyes szériaszámmal ellátott Fender Stratocaster elektromos gitár, mely jelenleg a Pink Floyd gitárosának, David Gilmournak a tulajdonában áll.

Gilmour híres gitárgyűjteménnyel rendelkezik. Hangszerei között többek között megtalálható egy 1955-ös Fender Esquire (mely az About Face című szólóalbumának borítóján is látható), illetve egy 1959-es „Gold Top” Gibson Les Paul P-90-es hangszedőkkel, amit például az Another Brick in the Wall című Pink Floyd-szám gitárszólójának felvételei során használt. De gyűjteményében megtalálható még egy 1957-es Gibson Les Paul Custom, melynek különlgessége, hogy a tizenhatodik olyan gitár, mely három hangszedővel hagyta el a gyártósort.

A hangszertest színe fakó olympic white aranyozott alumínium koptatólappal. A tremolókar, a híd és a jack aljzat szintén arannyal futtatottak. A szabályzó potméterek és a hangszedők fehér színűek, érdekességük, hogy egyáltalán nem sárgultak meg az évek során. A nyak jávorfa, a Stratocasterekhez hasonlóan 21 érintővel.

Kisorsolt kép

A müncheni városháza homlokzatán található gitározó szobor

Véletlen cikk – gitáros

Eric Clapton
Eric Clapton
Eric Patrick Clapton (Ripley, Surrey megye, Egyesült Királyság, 1945. március 30.), a Brit Birodalom Legkiválóbb Tagja kitüntetés tulajdonosa, becenevén "Slowhand" („lassúkezű”), Grammy díjnyertes brit gitáros, énekes és zeneszerző. A rock-korszak egyik leginkább megbecsült és legnagyobb hatású gitárosa, akit egyedülálló módon háromszor is beiktattak a Rock and Roll Hall of Fame-be. Clapton a popzene történetének egyik legnagyobb hatású zenésze.

Bár karrierje során többször váltott stílust, zenéje megőrizte a blues hagyományait. Claptont karrierjének több szakaszában is újítónak tartották, ezek közül kiemelkedik a blues-rock (The Yardbirds és John Mayall & the Bluesbreakers) és a hard rock (Cream) terén nyújtott teljesítménye. Különböző stílusokban is komoly sikereket ért el: delta blues (a Robert Johnson tiszteletére megjelent Me and Mr. Johnson című album), pszichedelikus rock ("Sunshine of Your Love"), pop ("Change the World") és reggae ("I Shot the Sheriff").


Kisorsolt kép

Zakk Wylde egy akusztikus gitárral

Kategóriafa, hangminták

Hangminta – Gitárhangok
Nem tudod lejátszani a fájlt?

Gitárjáték

Külső hivatkozások

Wikipédia portáljai témák szerint