Vita:Újvidék

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Mátyás 14 évvel ezelőtt a(z) Neoplanta témában
Ez a szócikk témája miatt a Földrajzműhely érdeklődési körébe tartozik.
Bátran kapcsolódj be a szerkesztésébe!
Bővítendő Ez a szócikk bővítendő besorolást kapott a kidolgozottsági skálán.
Nagyon fontos Ez a szócikk nagyon fontos besorolást kapott a műhely fontossági skáláján.
Értékelő szerkesztő: Micky (vita), értékelés dátuma: 2012. szeptember 20.

Képfigyelmeztetés[szerkesztés]

A következő képeket törölték vagy törlésre jelölték a Commonson. Mielőtt eltávolítod a képet a szócikkből, ellenőrizd a commonsos lapját, hátha időközben visszavonták a törlési jelölést, vagy eleve tévedés volt. A kivett képet próbáld meg helyettesíteni egy másikkal. Ezt az üzenetet a CommonsTicker írta.

-- CommonsTicker vita 2008. január 7., 23:14 (CET)Válasz

Neoplanta[szerkesztés]

Újvidék latin neve, mint az már népszerű volt a Monarchiában, Neoplanta. Forrásom momentán nincs rá, de csinálok ide egy átirányítást. Bele kellene dolgozni a cikkbe.– Mátyás vita 2009. július 14., 10:54 (CEST)Válasz

Tessék: NeoplantaMátyás vita 2009. július 14., 10:59 (CEST)Válasz

- - -

A "Neoplanta" (Újvidék) városnév jóval korábbi eredetű, mint a Monarchia. Nemhogy népszerű volt, hanem hivatalos. Itt a forrás:

"A [névváltoztatási] folyamodást az udvari kancellária 1748. január 26-án tárgyalta. Elismeri a kancellária, hogy a mostani, katonai függő viszonyt jelző név [Péterváradi Sánc], a helynek polgári joghatóság alá vétele után semmi esetre meg nem maradhat; tehát Dunavár vagy Vízköz, vagy Újvidék legyen az új város neve. Mária Terézia sajátkezűleg azt írta a királyi kancellária fölterjesztésére: „nominatur Neoplanta” (neveztesség Újvidéknek). Ezzel el volt döntve az új, szabad királyi város nevének kérdése. 1748. február 1-jén kelt a Királyi Oklevél, mely a Péterváradi Sánc nevét Újvidékre változtatta." (Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai, BÁCS-BODROG VÁRMEGYE, I. kötet, Budapest 1909. Címszó: ÚJVIDÉK. A város új neve.)

Teofil, 2017. július 02., 08:35