Tölgymakkfeketítő csészegomba

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tölgymakkfeketítő csészegomba
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák
Törzs: Ascomycota
Osztály: Ascomycetes
Rend: Helotiales
Család: Sclerotiniaceae
Nemzetség: Ciboria
Tudományos név
Ciboria batschiana
(Zopf) N.F. Buchw.
Hivatkozások
Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Tölgymakkfeketítő csészegomba témájú kategóriát.

A tölgymakkfeketítő csészegomba (Ciboria batschiana) a Sclerotiniaceae családba tartozó, Európában honos, tölgymakkon növő, nem ehető gombafaj.

Megjelenése[szerkesztés]

A tölgymakkfeketítő csészegomba termőteste 0,5-2 cm széles, eleinte korong alakú, majd homorúvá, idővel csészeszerűvé válik. Színe fahéjbarnától sötét vörösbarnáig terjed.

A csésze viszonylag hosszú, 1,5 cm-t is elérő nyéllel kapcsolódik az aljzathoz; ennek színe alul sötétbarna.

Húsa viaszos, törékeny, esetleg némileg szívós; barnás színű. Szaga és íze nem jellegzetes.

Spórája elliptikus, sima, nem szegmentált, mérete 7-10,5 × 4-5 μm. Az aszkuszok hengeres bunkó formájúak, méretük 80-120 × 6-8 μm.

Hasonló fajok[szerkesztés]

Rokonaitól (mogyoróbarka-csészegomba), égerbarka csészegomba) és a szívós sztrómacsészegombától élőhelye alapján lehet megkülönböztetni.

Elterjedése és életmódja[szerkesztés]

Európában honos.

Kizárólag tölgyfamakkon él. A hűvös, nedves időjárást kedveli. A micélium valamelyik végénél hatol be a makkba, és annak belső részét átszövi. A makk külső részén először fekete pöttyök jelennek meg, majd a belső része fokozatosan megbarnul, porózussá válik, szaga kellemetlen lesz. A következő évre a makk teljesen megfeketedik, mumifikálódik, elveszti külső héját. A gomba termőtestei augusztus-októberben jelennek meg.

A gomba a makktermés jelentős részét elpusztíthatja. AZ erdőgazdaságokban a makk mielőbbi összeszedésével vagy a fertőzött makkok melegvizes áztatásával (38 °C-os vízben legalább 24 órán át) védekezhetnek ellene.

Kapcsolódó cikkek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Brauner Eichelbecherling című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.