Ugrás a tartalomhoz

Star Wars II. rész – A klónok támadása

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Star Wars II. rész –
A klónok támadása
(Star Wars: Episode II – Attack of the Clones)
2002-es amerikai film

Az első geonosisi csata
Az első geonosisi csata
RendezőGeorge Lucas
ProducerRick McCallum
Vezető producerRick McCallum
Műfajakció, kaland, fantasy, sci-fi, űropera
Forgatókönyvíró
Főszerepben
ZeneJohn Williams
OperatőrDavid Tattersall
VágóBen Burtt
JelmeztervezőTrisha Biggar
DíszlettervezőGavin Bocquet
Gyártás
GyártóLucasfilm Ltd.
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Forgatási helyszín
Játékidő137 perc
Költségvetés115 millió $
Képarány2,35:1
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató
Korhatár
  • PG (USA)
  • KN (Magyarország)
Bevétel
  • 310 676 740 $ (USA)
  • 649 398 328 $ (összes)
Kronológia
ElőzőStar Wars: Baljós árnyak
KövetkezőStar Wars: A Sithek bosszúja
Kapcsolódó műsor
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz Star Wars II. rész –
A klónok támadása
témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Star Wars II. rész – A klónok támadása (eredeti cím: Star Wars Episode II: Attack of the Clones) 2002-ben bemutatott amerikai film, amelyet George Lucas rendezett. A főszerepekben Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen és Christopher Lee láthatóak. A klónok támadása az 1977–1983 között készült Csillagok háborúja filmek elő-trilógiájának középső része, és egyben a teljes Star Wars saga második epizódja. Amerikában és Magyarországon 2002. május 16-án mutatták be a mozikban.

Rövid történet

[szerkesztés]

Tíz évvel az első találkozásuk után Anakin Skywalker tiltott románcot él át Padmé Amidalával, miközben Obi-Wan Kenobi a szenátor elleni merénylet után nyomoz, és felfedez egy titkos klónhadsereget, amelyet a jedik számára készítettek.

Cselekmény

[szerkesztés]

Fenyegető jelzések

[szerkesztés]

Tíz évvel a Baljós árnyak cselekménye után (22 YE) a Galaktikus Köztársaság hatalmas krízisben van, a felbomlás szélén áll: több tízezer bolygórendszer kinyilvánítja szándékát, miszerint kilép a Köztársaságból. A szakadárok (szeparatisták) élén a titokzatos Dooku gróf, egy egykori jedi-lovag áll.

Miután Coruscanton ismeretlenek sikertelen merényletet követnek el Naboo volt királynője, Padmé Amidala ellen, a jeditanács Palpatine főkancellár javaslatára két jedi testőrt rendel ki a nő mellé: Obi-Wan Kenobit és annak tanítványát, Anakin Skywalkert. Éjszaka azonban Zam Wessel merénylő ismételten az életére tör, de a két jedi elhárítja a támadást. Egy hosszas légisiklós üldözés után Wessel egy szórakozóhelyre menekül, és sikertelenül próbálja megölni Kenobit, aki fénykardjával megsebesíti. A jedik nyomban vallatni kezdik a sebesültet, ekkor egy másik fejvadász is megjelenik, végez társával, majd elmenekül.

Szerelem és harag

[szerkesztés]

A történtek után Palpatine főkancellár és a jedi Tanács a biztonságosnak tűnő Naboora küldi Padmét és Anakint (R2-D2 kíséretében). Anakin nem tudja elrejteni az érzelmeit, miszerint menthetetlenül szerelmes Padméba, aki ezt szíve szerint viszonozná, azonban kételyei vannak: ha engedne érzelmeinek, kompromittálná Anakint, mivel tönkretenné a jedi-rendben ígéretesnek tűnő karrierjét (a jedik számára ugyanis tilos a más egyénekhez fűződő érzelmi kötődés). Így visszautasítja Anakint, csak a barátságát fogadja el, és egy önkéntelenül elcsattanó csóknál nem jut tovább a testi kapcsolatuk.

Mikor Anakin egy rémálmában anyját látja szenvedni, Padméval együtt szülőbolygójára, a Tatuinra siet. Itt volt gazdája, Watto elárulja neki, hogy Shmit egy Cliegg Lars nevű férfi vette meg, felszabadította és elvette feleségül. Mikor meglátogatja, a férfi elmondja Anakinnak, hogy anyját egy taszken banda rabolta el, és valószínűleg már meg is ölte. A fiú ennek ellenére megkeresi Shmit, ám mikor rátalál, az a kezei közt hal meg. Anakin jedihez nem méltó módon, bosszúból lemészárolja a környéken táborozó taszkeneket, feleségestül és gyerekestül; majd visszatérve eltemeti anyját.

A fejvadász

[szerkesztés]

Mindeközben Obi-Wan nyomozni kezd a rejtélyes fejvadász után. Így jut el egy peremvidéki bolygóra, Kaminóra, ahol megdöbbentő dolgot fedez fel: egy üzemben harcosokat klónoznak, az ottaniak állítása szerint a Köztársaság számára.

Kenobi találkozik a harcosok mintaegyedével, Jango Fett fejvadásszal. Sejti, hogy ő állhat az Amidala szenátor elleni merényletek mögött. A jedi-tanács utasítja Kenobit, hogy vigye a fejvadászt a Coruscantra, hogy kihallgathassák. Jango azonban fiával, Bobával menekülni kezd, rövid kézitusa után meg is szöknek. Kenobinak azonban sikerül egy jeladót elhelyeznie az űrhajójuk burkolatán, és így követni tudja őket egészen a Geonosis bolygóig. A Geonosist övező meteorgyűrűben a fejvadász észreveszi, rövid űrcsatát vívnak, melynek végén Kenobi elrejtőzik, Jangoék pedig azt hiszik, sikerült megölniük.

Geonosisi fogság

[szerkesztés]

Obi-Wan rettenetes dologra bukkan a Geonosison: Dooku gróf, Nute Gunray helytartó, és még néhány nagyobb cég vezetője egymást támogatva egy hatalmas droidsereget épít, hogy később majd polgárháborút robbantson ki a Köztársaságban. Mikor azonban Obi-Wan ezt közli Coruscanttal, Dooku katonái elfogják, majd bebörtönzik.

Padméék is értesülnek a jedi elfogásáról, így elbúcsúznak Clieggtől és családjától (Owentól és Berutól), majd Anakin volt tolmácsdroidjával a Geonosisra repülnek. Csakhogy itt több száz geonosisi várja már őket, nem sokkal később pedig Jango Fett is feltűnik, így ők is fogságba esnek.

A három rabot kémkedés miatt halálra ítélik, Obi-Wan pedig meglepő dolgot tud meg Dookutól: a gróf állítása szerint a Szenátust Darth Sidious Sith Nagyúr irányítja, és több száz szenátort tart befolyása alatt.

Váratlan fordulatok

[szerkesztés]

Eközben a Coruscanton Bail Organa szenátor és Palpatine javaslatára Jar Jar Binks sikeresen ráveszi a Szenátust, hogy rendkívüli jogokkal hatalmazzák fel a főkancellárt, aki ezután hatalmával élve, elrendeli egy Köztársasági Hadsereg felállítását.

A Geonosison elkezdődik Kenobiék kivégzése, előtte azonban Anakin és Padmé szerelmet vallanak egymásnak (minthogy mindketten azt hiszik, nemsokára meghalnak, korábbi kételyeiket okkal tehetik félre). Miután kiláncolták a három foglyot, a geonosisiak három vérengző állatot engednek rájuk az arénában: egy reeket, egy acklay-t, és egy nexut. Míg Anakinék kiszabadítják magukat, és felveszik a harcot támadóikkal, a nézőtéren Mace Windu vezetésével több száz jedi tűnik fel.

Dooku azonban harci droidok ezreit ereszti rá a váratlan látogatókra, így hatalmas harc kezdődik, később pedig Yoda mester is megérkezik a klónok hadseregével, így a harc csatává alakul. Míg Windu mester végez Jango Fettel, Obi-Wan és Anakin Dooku gróf nyomába erednek, aki egy titkos fegyver terveivel megpróbál elmenekülni.

A hajsza egy hangárban ér véget, ahol a két jedi szembeszáll a Sith-té lett gróffal. A fénykardpárbaj során Obi-Wan és Anakin súlyos sebeket kapnak (Anakin önfejűsége miatt elveszti a jobb karját), ám mikor Dooku a kegyelemdöfést adná, megjelenik Yoda. Dooku ezúttal a jedi mesterrel kezd vívni, ám mikor látja, hogy ellenfelével nem bír el, inkább egy csellel elmenekül.

A történtek után Anakin egy robotkezet kap, és a Naboon titokban összeházasodik Padméval, Dooku pedig a Coruscantra érkezik, hogy találkozzon mesterével, Darth Sidious-szal. Elkezdődött a Klónok Háborúja.

A cselekmény elemei

[szerkesztés]

Geonosisi kivégzés

[szerkesztés]

A geonosisi kivégzés a Geonosis bolygón alkalmazott halálbüntetés egyik formája, melyre egy nyilvános arénában kerül sor. A kivégzendő személyeket egy-egy oszlophoz kötözik, s szörnyeket engednek rájuk, hogy megtámadják és megegyék őket (ehhez hasonló módszert használtak a Római Birodalomban, oroszlánokkal). Kisebb Poggle, a Geonosis vezetője (főhercege) személyesen ítélte halálra Obi-Wan Kenobit, Anakin Skywalkert és Padmé Amidalát (egy, a mozifilm-változatból terjedelmi okok miatt kivágott jelenet szerint). Szerencsére a kivégzést megakadályozzák az időközben megérkezett jedi lovagok, Mace Windu vezetésével.

Anakin mechanikus keze

[szerkesztés]

Dooku levágja Anakin jobb kezét, pontosan úgy, mint ahogy Darth Vader (aki ugyancsak Anakin) levágja Luke Skywalkerét. Ez a kettős kéz-levágás fontos szerepet fog betölteni a Csillagok háborúja VI: A jedi visszatér részben, amikor Luke nem öli meg Vadert látva, hogy mindkettőjüknek kibernetikus keze van. Luke keze sokkal komplikáltabb, ami a technológiai fejlődéseknek köszönhető a 22 YE és 3 YU között történhettek.

Szereplők

[szerkesztés]
Szereplő Színész Magyar hang[1] Leirás
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor Anger Zsolt Jedi lovag és Anakin mestere, aki nyomozni kezdett Padmé merénylete után és felfedezte hogy egy klónhadsereget hozták létre a Galaktikus Köztársaság számára.
Padmé Amidala Natalie Portman Zsigmond Tamara Naboo volt királynője, akit nemrégiben a bolygó szenátorává választottak, és Anakin szerelme.
Anakin Skywalker Hayden Christensen Moser Károly 19 éves egykori rabszolga a Tatuin-ból és Obi-Wan padawanja, akit megbízták őt hogy védje meg Padmét, akibe beleszeret.
Sheev Palpatine / Darth Sidious Ian McDiarmid Gruber Hugó A Naboo bolygó egykori szenátora, valamint titokban egy Sith nagyúr, aki a Galaktikus Köztársaság kancellárjaként hatalmas szükséghatalmat halmozott fel a klónok háborúja kitörésekor.
Mace Windu Samuel L. Jackson Kőszegi Ákos A Jedi nagytanács erősebb tagja, aki óvatosan figyeli a Galaktikus Szenátus politikáját.
Dooku gróf / Darth Tyranus Christopher Lee Szilágyi Tibor Egy korábbi Jedi mester és Qui-Gon Jinn mestere, aki jelenleg a Szeparatista vezetője, valamint Darth Sidious új Sith tanítványa.
C-3PO Anthony Daniels Józsa Imre Egy protokolldroid, amelyet Anakin gyerekként épített, és jelenleg a Lars családot szolgálja a Tatuin-on.
R2-D2 Kenny Baker Eredeti hang Anakin asztromech droidja, aki gyakran elkíséri őt és Obi-Want küldetésekre.
Yoda Frank Oz (hangja) Versényi László Egy ismeretlen idegen faj évszázados Jedi nagymestere. A Jedi Tanács vezetése mellett, a fiatal Jedi Padawanok oktatója is.
Shmi Skywalker Pernilla August Spilák Klára Anakin édesanyja, Cliegg felesége és Owen mostohaanyja.
Jar Jar Binks Ahmed Best (hangja) Bicskey Lukács Egy ügyetlen gungan, aki imáron a Galaktikus Köztarsaság szenátora lett.
Sio Bibble Oliver Ford Davies Szélyes Imre A Naboo bolygó kormányzója.
Cliegg Lars Jack Thompson Shmi férje, Owen apja és Anakin mostohaapja.
Watto Andy Secombe (hangja) Besenczi Árpád Anakin és Shmi korábbi gazdájuk.
Dexter Jettster Ronald Falk (hangja) Obi-Wan Besalisk fajú barátja, aki egy étkezőt vezet a Coruscant-on, és tájékoztatja őt a Kaminóról.
Nute Gunray Silas Carson Horányi László A Kereskedelmi szövetség helytartója.
Ki-Adi-Mundi Dobránszky Zoltán Egy Cerean fajú Jedi mester, a Jedi Nagytanácsba.
Bail Organa Jimmy Smits Sörös Sándor Az Alderaan bolygó szenátora.
Jango Fett Temuera Morrison Berzsenyi Zoltán Egy Mandalori fejvadász, aki a DNS-éböl jöttek létre a klónkatonák.
Klónkatonák Bodie Taylor A Kaminóiak hozták létre, a Köztarsaság számára.
Boba Fett Daniel Logan Czető Roland Jango Fett nyers klónja és fogadott fia.
Owen Lars Joel Edgerton Szűcs Sándor Anakin mostohatestvére, Cliegg fia és Shmi mostohafia
Beru Whitesun Bonnie Piesse F. Nagy Erika Owen barátnője.
Zam Wesell Leeanna Walsman Ősi Ildikó Egy alakváltó Clawdite fajú fejvadász és Jango Fett társa, akit azzal a feladattal bizta meg hogy ölje meg Padmét.
Gregar Typho Jay Laga'aia Szabó Sipos Barnabás Padmé újonnan kinevezett biztonsági kapitánya és Panaka unokaöccse.
Jocasta Nu Alethea McGrath Tímár Éva A Jedi templom könyvtárossa.
Mas Amedda David Bowers Konrád Antal Palpatine jobb keze.
Lama Su Anthony Phelan (hangja) Melis Gábor Kamino bolygó miniszterelnöke.
Taun We Rena Owen (hangja) Kovács Nóra Lama Su miniszteri asszisztense.
Jamillia királynő Ayesha Dharker Vadász Bea Naboo bolygó új királynője.
Qui-Gon Jinn Liam Neeson (archív felvétel) Kovács István Obi-Wan halott mestere, akinek a hangját akkor halhassuk mikor Anakin mérgében lemészárolta a Buckalakókat.

A forgatás

[szerkesztés]

A film főleg a 20th Century Fox filmstúdióban készült, néhány részt a tunéziai sivatagban, a sevillai Plaza de España téren, az olasz Villa del Balbianellóban és a casertai királyi palotában vettek fel.

Digitális munka

[szerkesztés]

A film jelentős részét digitálisan valósították meg az ILM (Industrial Light & Magic) szakemberei. A Csillagok háborúja saga és az ILM a kezdetektől fogva élen jártak a filmes speciális effektusok kialakításában. A Baljós árnyakban még csak a fénykardok, a Coruscant, és az űrben játszódó jelenetek voltak animációsak, a Klónok támadásában már Yoda is animációval lett előállítva.

A közönség reakciója

[szerkesztés]

Az első kritikák vegyesek voltak, többségükben csodálták a speciális effektusokat, amelyek sokkal jobbnak találtak, mint a Csillagok háborúja I: Baljós árnyak-ban, és örömüket fejezték ki afelől, hogy Jar Jar Binks csak jelentéktelen szerepet kapott. A kritikák megegyeztek abban, hogy nagy fejlődés mutatkozott az I. rész óta.

A 2002-es év folyamán a film 310 millió dollárt jövedelmezett, de 120 millióval kevesebbet, mint a Baljós árnyak. Mint az előző filmnek, ennek a plakátját is Drew Struzan tervezte.

Díjak és jelölések

[szerkesztés]
Arany Málna díj (2003)
Oscar-díj (2003)

Televíziós megjelenések

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]