Ökoszisztéma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Az ökoszisztéma az élőhely és az ott élő társulások együttese

Az ökoszisztéma az ökológia egyik központi fogalma. A hazai és a nemzetközi szaknyelvi jelentése jelentősen eltér egymástól, ami számos félreértés forrása lehet.

Az ökoszisztéma fogalma[szerkesztés]

A hazai ökológiai szaknyelvben az ökoszisztéma az ökológiai jelenségek értelmezése, vizsgálata céljából – az ökológiai kutatómunka során – létrehozott rendszermodell.

A nemzetközileg elfogadott meghatározás szerint azonban az ökoszisztéma a társulás (biocönózis) és az élőhely (biotóp) együttese.

Tágabb értelemben számos esetben használják az ökoszisztéma kifejezést egyes komplex rendszerek meghatározásaként, pl. Apple ökoszisztéma(wd), innovációs ökoszisztéma[1].

Ökoszisztémaként nagyon sokféle valós rendszer vizsgálható. Ökológiai rendszermodellt egy akvárium élőlényegyüttesére, egy Petri-csészében szaporodó baktériumok populációjára vagy akár a bioszféra egészére is felírhatunk. A modell azonban mindig egy leegyszerűsítést, lényegkiemelést jelent, így a modell viselkedése sohasem teljesen azonos a vizsgált objektum viselkedésével.

Az ökoszisztéma-modellek[2] a kiválasztott ökológiai rendszer és környezete kapcsolatát vizsgálják. Ökoszisztémákat biomatematikai és bioinformatikai kutatómunka eredményeképpen környezeti információs rendszerek keretében készítenek el.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Innovációs ökoszisztéma
  2. Szlávik János (szerk.): Környezetgazdaságtan. 40-48. old. Typotex Kiadó, 2008. ISBN 978-963-9664-62-3

További információk[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]