„Hubble–Lemaître-törvény” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Ámbár (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
23. sor: 23. sor:
A. Riess és munkatársai két cikkben mutatták be eredményeiket az Astrophysical Journal c. folyóiratban.
A. Riess és munkatársai két cikkben mutatták be eredményeiket az Astrophysical Journal c. folyóiratban.


=== Eltérő magyarázatok ===
[[Szerkesztő:Ámbár]] Ugyanakkor van olyan elmélet is, amely a Hubble törvényt a "klasszikus fizikával" - az '''általános árapály hatásaként'''* magyarázza. Ami azért érdekes, mert az égitestek és az univerzum forgási és keringési impulzusmomentumainak átrendeződésével a sötét anyagok (tömegek) feltételezése nélkül is megmagyarázható azok távolodása, vagy közeledése!
Ugyanakkor van olyan elmélet is, amely a Hubble törvényt a "klasszikus fizikával" - az '''általános árapály hatásaként'''* magyarázza. Ami azért érdekes, mert az égitestek és az univerzum forgási és keringési impulzusmomentumainak átrendeződésével a sötét anyagok (tömegek) feltételezése nélkül is megmagyarázható azok távolodása, vagy közeledése!
Ebben az elméletben a Hubble állandó nem általános együttható, hanem különféle paraméterekből számítható, egyedi érték, amivel kis pontossága, eltérő értékei megmagyarázhatók. Az így megfogalmazott Hubble törvény pedig nem csak a távoli, hanem bármely égi objektumra (pld. a Föld-Hold relációra) is érvényes.
Ebben az elméletben a Hubble állandó nem általános együttható, hanem különféle paraméterekből számítható, egyedi érték, amivel kis pontossága, eltérő értékei megmagyarázhatók. Az így megfogalmazott Hubble törvény pedig nem csak a távoli, hanem bármely égi objektumra (pld. a Föld-Hold relációra) is érvényes.<ref>[http://www.megismerhetetlen.com Forrai György: Árapály szemelvények]</ref>


== Források ==
== Források ==
{{források}}
{{források}}


== Külső hivatkozások ==
* {{cite web|url=http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2009/08/|title=Refined Hubble Constant Narrows Possible Explanations for Dark Energy|date=2009-05-07|language=angol|accessdate=2009-05-11}}
* {{cite web|url=http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2009/08/|title=Refined Hubble Constant Narrows Possible Explanations for Dark Energy|date=2009-05-07|language=angol|accessdate=2009-05-11}}
* [http://hirek.csillagaszat.hu/univerzum_szerkezete/20090511_hubble_allando.html Pontosították az Univerzum tágulását leíró Hubble-állandót, Szerző: Szalai Tamás, 2009. május 11.]
* [http://hirek.csillagaszat.hu/univerzum_szerkezete/20090511_hubble_allando.html Pontosították az Univerzum tágulását leíró Hubble-állandót, Szerző: Szalai Tamás, 2009. május 11.]
* www.megismerhetetlen.com szerző: Forrai György, Árapály szemelvények[[Szerkesztő:Ámbár]]


== Lásd még ==
== Lásd még ==

A lap 2011. július 9., 16:12-kori változata

Edwin Powell Hubble amerikai csillagász 1929-ben figyelte meg, hogy minél távolabb van tőlünk egy galaxis, annál nagyobb a vöröseltolódása, azaz annál nagyobb sebességgel látszik távolodni. A Hubble-törvény[1] szerint a galaxisok távolodási sebessége (v) arányos a távolságukkal (r):

v=Hr

ahol H a Hubble-állandó. Értéke a Hubble űrtávcső 2009-es mérései szerint 74,2±3,6 km/s/Mpc.[2]

Története

2001-re a Hubble-állandó értékét a Hubble nevét viselő űrtávcső mérései révén kb. 10% pontossággal sikerült megállapítani (72,0±8,0 km/s/Mpc). Ehhez a cefeida típusú pulzáló változócsillagok vizsgálatára volt szükség. A cefeidák pulzációs periódusa jól leírható módon függ a csillagok abszolút fényességétől - ez pedig a látszó fényesség ismeretében (megbecsülve a csillagközi fénygyengülés mértékét) lehetővé teszi a távolságbecslést.

1998-ban kiderült, hogy távoli szupernóvák vizsgálatai alapján az Univerzum gyorsulva tágul, amit egy ismeretlen eredetű, a gravitációs vonzóerővel ellentétes hatású „erőhatás” létéhez kötöttek (ez a sötét energia). Ez azt is jelenti, hogy a Hubble-állandó értéke időben változik, s így nem tekinthető igazi konstansnak (a nagyon közeli illetve nagyon távoli galaxisok vizsgálatánál semmiképp) - ugyanakkor a kozmológiai modellek kiszámításánál továbbra is fontos paraméter maradt.

A mikrohullámú háttérsugárzás fluktuációit vizsgáló WMAP űrszonda eredményei szerint a H0 = 70,8 km/s/Mpc, a hibahatár pedig 1,6 vagy 4,0 km/s/Mpc (attól függően, hogy síknak vagy görbültnek vesszük-e az Univerzum geometriáját). Ez már pontosabb eredmény, ugyanakkor modellfüggő.

Az A. Riess (STScI / Johns Hopkins University) vezette kutatócsoport 2009. május 7-én jelentette be egy pontosabb eredményt (Dr. Riess egyike volt azon kutatóknak, akik 11 évvel ezelőtt felfedték a gyorsuló tágulást). A kutatók ismét a Hubble űrtávcső képességeit vették igénybe, egy három lépcsős megfigyelési program során. A tudósok első lépésben ezúttal is cefeidák periódus-fényesség relációját használták fel (hét galaxis összesen 240 cefeida csillaga esetében) - azonban nem a látható fény, hanem a közeli infravörös sugárzás tartományában (az elmúlt években ugyanis kiderült, hogy utóbbi hullámhossztartományban kisebb hibafaktorokkal érvényes ez az összefüggés). A hét galaxis egyike, az NGC 4258 távolsága rádiócsillagászati mérések révén jól ismert, így megfelelő beállítási pontként szolgált. A további hat galaxisban pedig - a cefeidák mellett - Ia típusú szupernóvák is találhatóak, melyek szintén fontos objektumok az extragalaktikus távolságbecslések során. Második lépésként a kétféle távolságmérési eljárás eredményeit hasonlították össze az említett hat galaxis esetében.

Végül az Ia típusú szupernóvák újrakalibrált távolságbecslési metódusát használták fel távoli, szintén ilyen szupernóvákat tartalmazó galaxisok vizsgálatánál. Ezeket a szupernóvákat korábban ún. standard távolságmérési objektumokként tartották számon, mivel mindig azonos jellegű folyamat - egy kettős rendszerben lévő fehér törpecsillag adott tömeghatárnál történő összeomlása - hozza létre őket. Bár ez az elképzelés az utóbbi pár évben jóval árnyaltabb lett, megfelelően alapos kalibrációs lépések elvégzése árán az Ia-típusú szupernóvák továbbra is az egyik legjobb lehetőséget jelentik a távoli galaxisok távolságmérésére.

Riess és csoportja végül 74,2±3,6 km/s/Mpc-es értéket állapított meg a H0-ra. Ez egyrészt 5 százalékos pontosságnál is jobb becslés, másrészt összhangban van a sötét energia létét feltételező, egyéb mérési eljárások során kapott számokkal. A hibahatárok szűkítése egyrészt annak köszönhető, hogy különböző objektumok távolságai alapján kalibrált módszert használtak, másrészt annak, hogy az összes mérést ugyanazon távcső ill. detektoregyüttes végezte. A kutatók következő célkitűzése, hogy egy százalék alá szorítsák a Hubble-állandó értékének bizonytalanságát - tovább pontosítva ez által a kozmológiai modelleket, valamint szűkítve a sötét energia magyarázataként szóba jöhető lehetőségek listáját.

A. Riess és munkatársai két cikkben mutatták be eredményeiket az Astrophysical Journal c. folyóiratban.

Eltérő magyarázatok

Ugyanakkor van olyan elmélet is, amely a Hubble törvényt a "klasszikus fizikával" - az általános árapály hatásaként* magyarázza. Ami azért érdekes, mert az égitestek és az univerzum forgási és keringési impulzusmomentumainak átrendeződésével a sötét anyagok (tömegek) feltételezése nélkül is megmagyarázható azok távolodása, vagy közeledése! Ebben az elméletben a Hubble állandó nem általános együttható, hanem különféle paraméterekből számítható, egyedi érték, amivel kis pontossága, eltérő értékei megmagyarázhatók. Az így megfogalmazott Hubble törvény pedig nem csak a távoli, hanem bármely égi objektumra (pld. a Föld-Hold relációra) is érvényes.[3]

Források

  1. Timothy Ferris: A világmindenség. Mai kozmológiai elméletek. 46-47. old. Typotex Kiadó, 2006. ISBN 963-9548-33-2
  2. Szalai, Tamás: Pontosították az Univerzum tágulását leíró Hubble-állandót. Hírek.csillagászat.hu, 2009. május 11. (Hozzáférés: 2009. május 11.)
  3. Forrai György: Árapály szemelvények

Külső hivatkozások

Lásd még