„Macskagyökér” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
BPbot (vitalap | szerkesztései)
a Sablon:Figyelmeztetés gyógynövény eltávolítása
94. sor: 94. sor:
== Virágdiagram ==
== Virágdiagram ==
[[Fájl:Valeriana flowerdiagram.png|220px|bélyegkép|none|''Valeriana'' virágdiagram]]
[[Fájl:Valeriana flowerdiagram.png|220px|bélyegkép|none|''Valeriana'' virágdiagram]]

{{Figyelmeztetés gyógynövény}}


{{Gyógynövények}}
{{Gyógynövények}}

A lap 2011. február 2., 14:06-kori változata

Macskagyökér
Orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis)
Orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis)
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek (eudicots)
Csoport: Asterids
Csoport: Euasterids II
Rend: Mácsonyák (Dipsacales)
Család: Loncfélék (Caprifoliaceae)
Nemzetség-
csoport
:
Macskagyökérfélék (Valerianeae)
Nemzetség: Valeriana
L.
Kárpát-medencei fajok:
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Macskagyökér témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Macskagyökér témájú médiaállományokat és Macskagyökér témájú kategóriát.

A macskagyökér (Valeriana) a loncfélék (Caprifoliaceae) családjának macskagyökérfélék (Valerianeae) nemzetségcsoportjába tartozó növénynemzetség, melynek világszerte mintegy 250, Európában 20, Magyarországon 4 faja él.

Fajok

Orvosi macskagyökér

Az orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis L.) nyirkos talajt kedvelő, akár 1,5 m magasra is növő, évelő, lágyszárú növény. Élőhelye Európa és Nyugat-Ázsia, 2000 m tengerszint feletti magasságig. Május-júliusban virágzik, hímnős, rózsaszínű vagy fehér virágokat bont bogas virágzatban. A virág szimmetriája lehet sugaras, vagy enyhén kétoldali részarányos, akár egyazon virágzaton belül is. A három porzó hozzánőtt az öt cimpájú forrt párta csövéhez. Levelei páratlanul szárnyasan összetettek, a levélkék száma 6-15, a csúcsi levélke mérete a többiével azonos.

Magyar nevét onnan kapta, hogy barna gyöktörzsének átható illata erős, izgató hatással van a macskákra, melyek a növényhez dörgölőzve "kábulatba" esnek, illetve szívesen elfogyasztják a gyökerét. Egyes macskák kifejezetten "függővé" válnak.

Gyógyászati felhasználása

A természetgyógyászatban elsősorban a növény valerénsavat tartalmazó gyökerét használják.Illóolajában található piridinszármazék, az aktinidin, amely egyes rovarok számára feromon.

A májbetegeknek nem ajánlják az alkalmazását. Piridinszármazék, mely az orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis) és az Actinidia poligama nevű, a kiwi-hez hasonló növény illóolajában meg. Bizonyos rovarok számára feromon.

Hatása

A macskagyökér kivonatban lévő valerénsavak olyan enzimeket képesek befolyásolni és gátolni, amelyek a gamma-amino-vajsav (GABA) lebontásáért felelősek. A valerénsav gyengén kötődik a GABA-A receptorhoz, gátolja a GABA újrafelvételét és fokozza a GABA felszabadulást, növelve ezzel a GABA szintjét a szinaptikus résben. Kimutatták hogy a fő hatás a valerénsav GABA lebomlását gátló hatásából és a macskagyökér GABA tartalmából eredhetnek. Érdekes módon a Macskagyökér kivonatában GABA-t találtak, ami valószínűleg felelős a fenti aktivitásért. A gamma-aminovajsav koncentráció növekedése a központi idegrendszerben általános szeditációt eredményez.

Humán vizsgálatok során hatékonynak találták enyhe és közepes alvászavarokban, a REM fázisra gyakorolt kedvezőtlen hatás és a kognitív funkciók másnapi szignifikáns károsodása nélkül. Állatkísérletekben a macskagyökér kivonatanyagai központi tompító és izomrelaxáló effektust eredményeztek. A valerénsav a pentobarbitálhoz hasonló módon befolyásolta a lokomotilitást. Csökkenti a motilitást és növeli a tiopentál- és a Fenobarbitál-indukált alvásidőt. Az EEG-n szedatív hatás mutatható ki és szignifikánsan csökkenti az agy glükóz-metabolizmusát.

Alfajok

Az orvosi macskagyökér alfajainak rendszertani besorolása vitatott, némely szerzők önálló fajokként tárgyalják ezeket.

Valeriana Wallichii nevű változata a Himalájában terem, a helyiek maláriás láz kezelésére használják. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Valerianae radix néven hivatalos drog.

Bodzalevelű macskagyökér

(V. officinalis L. subsp. sambucifolia (Mikan f.))

Bodzalevelű macskagyökér (V. sambucifolia)

Szinoním nevek:

  • V. sambucifolia Mikan f.
  • V. excelsa Poir.

A tőfajtól tarackoló töve és a kevesebb, de szélesebb levélkék különböztetik meg. A Börzsönyben fordul elő.

Keskenylevelű macskagyökér

(V. officinalis subsp. collina (Wallr.) syn. V. collina)

A tőfajtól a szárközépi levelek rövidebb nyele és a növény kisebb termete különbözteti meg.

Kétlaki macskagyökér

(Valeriana dioica L.)

A tőlevelek épek, tojásdadok, a páratlanul szárnyasan összetett szárlevelek levélkéi legtöbbször ép szélűek. A növény általában kétlaki. Lápréteken él, májusban virágzik.

Kétlaki macskagyökér
Virágzat

Hármaslevelű macskagyökér

(Valeriana tripteris L.)

A tőlevelek csúcsa kissé hegyes, a levelek széle enyhén fogas. A szár közepe táján a levelek hármasan osztottak, a csúcsi levélke nagyobb a másik kettőnél. Virágzás május-júniusban. Sziklás völgyekben, mohás falakon fordul elő a Pilisben, a Bükkben és a Zempléni-hegységben. Magyarországon a subsp. austriaca E. Walther.

Hármaslevelű macskagyökér
Virágzat
A felső szárlevelek egy nagyobb és két kisebb levélkére tagoltak

Éplevelű macskagyökér

(Valeriana simplicifolia (Rchb.) Kabath)

A fajt az utóbbi években fedezték fel a Bükkben. Az előző fajtól ép (azaz nem összetett) szárlevelei különböztetik meg, melyeknek széle ép, olykor fogas. Májustól júliusig virágzik.

Lásd még

Virágdiagram

Valeriana virágdiagram

Sablon:Gyógynövények hatása