„Alexandru Ivasiuc” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Máramarosszigetiek” kategória hozzáadva (a HotCattel)
VolkovBot (vitalap | szerkesztései)
a [r2.5.1] Bot: következő hozzáadása: en:Alexandru Ivasiuc
33. sor: 33. sor:
[[Kategória:Máramarosszigetiek]]
[[Kategória:Máramarosszigetiek]]


[[en:Alexandru Ivasiuc]]
[[pl:Alexandru Ivasiuc]]
[[pl:Alexandru Ivasiuc]]
[[ro:Alexandru Ivasiuc]]
[[ro:Alexandru Ivasiuc]]

A lap 2010. november 28., 17:03-kori változata

Alexandru Ivasiuc (Máramarossziget, 1933. július 12.Bukarest, 1977. március 4.) román író.

Élete

Apja, Leon Ivasiuc, természettudományokat tanított. 1940-ben a bécsi döntés következtéban az Ivasiuc család Bukarestbe menekült, ahonnan 1951-ben tértek vissza Máramarosszigetre. Alexandru Ivasiuc itt fejezte be a líceumot (akkoriban „Filimon Sârbu”, jelenleg „Dragoş Vodă” Líceum). Bukarestben az egyetem filozófiai karán tanult, de két év után ideológiai okokból eltávolították. Ezt követően az orvosi karra iratkozott be, ahol viszont csak három évig tanult, mert 1956. november 4-én letartóztatták az 1956-os forradalom melletti szimpátiagyűlés egyik szervezőjeként. Öt évre ítélték, amelyet a jilavai és szamosújvári börtönökben, illetve különböző munkatáborokban, végül egy bărăgani kényszerlakhelyen töltött.

Büntetése végeztével 1963-ban visszatért Bukarestbe, ahol rövid ideig a "Sintofarm" gyógyszergyárban dolgozott és feleségül vette Tita Chiper újságírónőt. Mivel büntetett előéletű volt, ismerősei különösnek találták, hogy az amerikai nagykövetségen kapott állást, ahol 1968-ig dolgozott. A CNSAS[1] kutatói szerint ez azért volt lehetséges, mert a Securitate informátora lett. 1968-1969-ben Ivasiuc amerikai ösztöndíjat kapott, ahol különböző egyetemeken tartott előadásokat és eljutott Angliába is. Visszatérése után 1970-1973 között a Cartea românească könyvkiadó főszerkesztője és helyettes igazgatója és a Román Írószövetség titkára volt. 1972-1974 között az 1-es Filmgyár igazgatói tisztét töltötte be.

Az 1977-es bukaresti földrengésben a Scala tömb maga alá temette.

Művei

Első elbeszélése 1964-ben a Gazeta Literară-ban jelent meg. Regényeit erkölcsi és társadalmi kérdések köré építette fel. Racul (A rák) című regénye egy dél-amerikai diktátorról szóló antiutópia. Esszéit több kötetben jelentette meg Pro domo címen. Az Apa (A víz) című regénye szolgált az 1976-ban készült Trei zile şi trei nopţi (Három nap és három éjjel) című film forgatókönyvének alapjául.

Regényei

  • Vestibul (Öltöző) – 1967
  • Interval (Intervallum) – 1973
  • Apa (A víz) – 1973
  • Păsările (A madarak) – 1973
  • Iluminări (Megvilágosodások) – 1976
  • Racul (A rák) – 1977

Jegyzet

  1. CNSAS = Colegiul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii = A Securitate archívumainak kutatására alakított nemzeti bizottság

Forrás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Alexandru Ivasiuc című román Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.fordítása
  • Dim. Păcurariu (szerk.). Dicţionar de litaratura română (román nyelven). Bucureşti: Editura Univers, 207-208. o. (1979) 

Külső hivatkozások