„Japán alkotmánya” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
OTRS a vitalapon
 
Luckas-bot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: ar, ca, de, el, es, fa, fi, fr, hi, hy, id, it, ja, ka, ko, lt, mn, ms, nl, no, pl, pt, ru, sv, tl, tr, uk, vi, zh
13. sor: 13. sor:


[[en:Constitution of Japan]]
[[en:Constitution of Japan]]
[[ar:دستور اليابان]]
[[ca:Constitució del Japó]]
[[de:Japanische Verfassung]]
[[el:Σύνταγμα της Ιαπωνίας]]
[[es:Constitución de Japón]]
[[fa:قانون اساسی ژاپن]]
[[fi:Japanin perustuslaki]]
[[fr:Constitution du Japon]]
[[hi:जापान का संविधान]]
[[hy:Ճապոնիայի պետական և սահմանադրական կարգը]]
[[id:Konstitusi Jepang]]
[[it:Costituzione del Giappone]]
[[ja:日本国憲法]]
[[ka:იაპონიის კონსტიტუცია]]
[[ko:일본국 헌법]]
[[lt:Japonijos Konstitucija]]
[[mn:Японы Үндсэн Хууль]]
[[ms:Perlembagaan Jepun]]
[[nl:Japanse Grondwet]]
[[no:Japans grunnlov]]
[[pl:Konstytucja Japonii]]
[[pt:Constituição do Japão]]
[[ru:Конституция Японии]]
[[sv:Japans konstitution]]
[[tl:Saligang Batas ng Hapon]]
[[tr:Japon Anayasası]]
[[uk:Конституція Японії]]
[[vi:Hiến pháp Nhật Bản]]
[[zh:日本国宪法]]

A lap 2010. november 21., 16:47-kori változata

A Meidzsi császár által adományozott 1868-as első japán alkotmány (szeitaiso) létrehozta a nagy államtanácsot, vagyis az első polgári politikai testületet, és elvben a kétkamarás parlamentet is, ez azonban csak a másodikkal valósult meg.

Az 1889-es, Itó Hirobumi irányításával kidolgozott 'Japán birodalom alkotmánya' (Dai Nippon teikoku kempó), amely 1947. május 2-ig maradt érvényben, porosz és osztrák jogtudósok keze nyomát viselte magán. Kimondta, hogy a birodalmat „a császárok mindörökre megszakíthatatlan sora” irányítja, de a parlament és a miniszterek tanácsának egyetértése mellett; a kormány a császárnak és nem a parlamentnek felelős; a bírói testület független, de a bírókat az igazságügy-miniszter nevezi ki; a polgárok elidegeníthetetlen, bár törvények által korlátozható jussa a habeas corpus, az otthon és a tulajdon szentsége, a szólás- és vallásszabadság. A császári felségjog és a parlamentáris kormányzat ellentmondásosságát fel nem oldó s így többféle lehetséges értelmezést nyújtó Meidzsi-kori alkotmány a 20. század első felében nagyban hozzájárult az ország belpolitikájának alakulásához, főleg mivel a hadsereg fölött a kabinetnek semmiféle hatalmat nem biztosított.

Japán mai alkotmánya, a Nihonkoku kempó (日本國憲法) 1947. május 3-án lépett érvénybe. Ellenzői amerikai alkotmánynak csúfolják, mert nagyrészt Douglas MacArthur vezérkarának (SCAP) kormányzati részlege állította össze, s csak azután fordították japánra, mindazonáltal a japán nép és politika azóta is nagyjában-egészében egyöntetűen elfogadja és helyesli. A korabeli japán vezetők legjelentősebb hozzájárulása az volt, hogy a parlament ne egy-, hanem kétkamarás legyen. Leghíresebb paragrafusai és pontjai leszögezik, hogy „a császár az állam és a népegység jelképe, pozíciója a népakaratból ered, mert a felségjogokat a nép birtokolja”, valamint hogy „a japán nép mindörökre lemond a hadviselés szuverén jogáról”, s e végből „semminő szárazföldi, tengeri és légi haderőt nem tarthat fenn”. Előbbibe (ami nem más, mint a császár isten voltának eltörlése) Hirohito utódai nevében is belenyugodott, utóbbi pedig kétségessé teszi a Japán Önvédelmi Haderő létének alkotmányosságát, ám ez ügyben az alkotmánybírósági szerepet is betöltő Legfelsőbb Bíróság eleddig a baloldali politikai erők nyomása ellenére sem volt hajlandó állást foglalni. Egyebekben az alkotmány tökéletesen megfelel a nyugati demokratikus elveknek, noha az amerikai megszállás vége, vagyis 1952 óta az egymást követő kormányok úgy értelmezték, hogy a parlament bizalmatlansági indítvány nélkül is feloszlatható, amit (a konzervatív Liberális Demokrata Párt mindenkori érdekeinek megfelelően) többször meg is tettek.

Forrás