„Függetlenség (jog)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
EmausBot (vitalap | szerkesztései)
SieBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: bg:Независимост
27. sor: 27. sor:
[[bat-smg:Liousoms]]
[[bat-smg:Liousoms]]
[[be-x-old:Незалежнасьць]]
[[be-x-old:Незалежнасьць]]
[[bg:Независимост]]
[[bpy:ইন্ডেপেন্ডেন্সিয়া]]
[[bpy:ইন্ডেপেন্ডেন্সিয়া]]
[[ca:Independència]]
[[ca:Independència]]

A lap 2010. szeptember 28., 17:24-kori változata

Függetlenség vagy szuverenitás, mint politikai gyűjtőfogalom egy nemzet vagy ország vagy szervezet saját kormányzását jelöli.

A „függetlenség” szót rendszerint a „hódoltság” ellentéteként használják, amely arra vonatkozik, hogy egy régiót külső hatalom tart politikai és katonai ellenőrzés alatt.

A függetlenség lehet egy kialakuló nemzet kezdeti állapota, de gyakran a valamilyen elnyomás alóli szabadulást jelöli. Szoktak azzal érvelni, hogy a függetlenség negatív definíció: a külső hatalom általi nem-ellenőrzést jeleni, a gyarmatosítás hiányát.

Autonóm terület (ezzel enyhe ellentétben) a függetlenségnek az a fajtája, amelyet egy külső tekintély garantál, ugyanakkor ez a külső tekintély fenntartja magának a legfőbb hatalmat a tartomány felett.

A protektorátus olyan autonóm terület, amely egy nagyobb kormányzattól függ, amely megvédi.

A függetlenség elnyerésének a napja (vagy a függetlenség kivívásához vezető forradalom kezdete) rendszerint nemzeti ünnep.

Több példa is van arra, hogy a függetlenségre törekvő állam függetlenségi nyilatkozatot bocsát ki. A legkorábbi ilyen nyilatkozat a Skócia függetlenségét kimondó Arbroath-i nyilatkozat; a leghíresebb pedig az Amerikai Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozata 1776-ból.

Forrás