„Ragadozó életmód” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
SieBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő módosítása: an:Depredación
SieBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: gl:Depredación
35. sor: 35. sor:
[[fi:Saalistus]]
[[fi:Saalistus]]
[[fr:Prédateur]]
[[fr:Prédateur]]
[[gl:Depredación]]
[[id:Pemangsa]]
[[id:Pemangsa]]
[[io:Predato]]
[[io:Predato]]

A lap 2010. június 17., 01:35-kori változata

Ez a szócikk a ragadozásról, mint életmódról szól. Megtévesztő lehet, hogy az emlősök egyik rendjének neve Ragadozók (Carnivora).

Ragadozó és zsákmány
Oroszlánok kafferbivalyt esznek.
Aranyosfutrinka (Carabus auratus) gilisztát zsákmányolt

A ragadozó kifejezés az állatok egyik jellemző életmódjára utal. A kifejezés kétféle értelemben is használatos:

  • Ökológiai értelemben véve ragadozónak nevezik mindazokat az állatokat, amelyek más állatfajok (zsákmányállat vagy préda) egyedeit megölik és megeszik.
  • Hétköznapi értelemben ragadozónak nevezik az önmagához hasonló nagyságú vagy jellegű zsákmányt fogyasztó állatfajokat. Így például ragadozónak tekintjük a gerinces állatokat zsákmányoló emlősöket, madarakat, hüllőket és halakat, pl.: ragadozó madár, ragadozó hal. Ebben a hétköznapi értelemben ugyanakkor nem nevezik ragadozóknak a gerinctelen élőlényekkel táplálkozó gerinceseket, például a rovarevő madarakat. Eszerint ragadozó madár például a vándorsólyom, de nem ragadozók a rovarevő madarak; vagy például ragadozó halnak nevezik a halakat zsákmányoló csukát, de nem tekintik ragadozónak a férgekkel és rovarokkal táplálkozó keszegeket. Hasonlóképpen, a ragadozó rovarok más gerincteleneket ejtenek zsákmányul.

Csúcsragadozónak nevezzik azt a ragadozó (esetleg mindenevő) állatfajt, amely a tápláléklánc csúcsán áll. Az adott élőhelyen rendszerint ez a legnagyobb testű ragadozó faj, amelyet tehát más ragadozók nem fenyegetnek. Élősködők azonban őket is fogyasztják.

Lásd még