„Gazdasági szervezet” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Hkbot (vitalap | szerkesztései)
a Bottal végzett egyértelműsítés: Szervezet – hivatkozások eltávolítása
→‎Jogi szabályozásuk: sületlenség ki
23. sor: 23. sor:
==Jogi szabályozásuk==
==Jogi szabályozásuk==


A gazdasági szervezetek tevékenységét számos [[jog]]szabály határozza meg, kezdve a szervezet formájától, megalakulásától a szervezet működésén át a szervezet megszűnéséig vagy átalalkulásáig. A gazdasági szervezeteket a [[Polgári Törvénykönyv]] [[gazdálkodó szervezet]]ek gyűjtőfogalom alatt szabályozza.
A gazdasági szervezetek tevékenységét számos [[jogszabály]] határozza meg, kezdve a szervezet formájától, megalakulásától a szervezet működésén át a szervezet megszűnéséig vagy átalakulásáig. A gazdasági szervezeteket a [[Polgári Törvénykönyv]] [[gazdálkodó szervezet]]ek gyűjtőfogalom alatt szabályozza.


{{lektor|2005 augusztusából}}

A gazdasági szervezetek célja ugyanakkor nemcsak profitszerzés lehet, hiszen a nonprofit szervezetek is a gazdasági szervezetek közé tartoznak. 2005 negyedik negyedévében a gazdasági szervezet száma elérte a 960 ezert.(http://www.magyarorszag.hu/hirek/gazdasag/20050218.html)


[[Kategória:Szervezetek]]
[[Kategória:Szervezetek]]

A lap 2010. április 5., 23:41-kori változata

A gazdasági szervezet az emberek által a gazdálkodás szervezeti kereteként létrehozott szervezet.

A gazdasági szervezetekre is jellemző, hogy az élőlényekhez hasonlóan viselkednek, azaz létrejönnek, fejlődnek, átalakulnak, hanyatlanak és megszűnnek. Ezen eseményekben a közös a változás, amelynek szabályozása, kívánt irányba való terelése a szervezet vezetésének az egyik legfőbb ambíciója (change management).

A gazdasági szervezetek négy lényeges M-betűs erőforrásból állnak:

  • az emberekből (men),
  • a gépekből (machines),
  • a pénzből (money),
  • és a vezetésből (management).

A gazdasági szervezetek alapvetően vagy árukat állítanak elő, vagy szolgáltatásokat nyújtanak, vagy egymás számára (B2B), vagy a fogyasztók részére (B2C).

A gazdasági szervezetek célja

A gazdasági tevékenység deklarált célja, hogy az adott vállalkozás teljesítse küldetését a piacon, amely két tényezőben mérhető: a piaci részesedésben és az elért forgalomban (és/vagy nyereségben). A szervezetek általános célja a növekedés, de legalább a szinten maradás, a túlélés, akár szervezeti átalakulások révén.

Ilyenkor derül ki, hogy a gazdasági szervezetek tulajdonképpen pénzgyárak, tőketermelő szervezetek, amely tőke nemcsak pénz (cash), hanem erkölcsi (goodwill), szellemi (know-how vagy intellectual property), kapcsolati (networking), illetve piaci pozícióbeli (customer portfolio) és persze tárgyi eszközbeli (property).

A gazdasági szervezet célja a profitszerzés, amelynek a feltételeit nemcsak a vállalkozás szervezete, a piac, hanem a szélesebb környezet is megszabja, sőt az adókon és jogszabályokon keresztül dinamikusan szabályozza. Ahol a nyereségszerzés áll az első helyen, ott a szervezet folyamatosan megújulni kényszerül, sokszor külső tanácsadók szervezetfejlesztő munkája révén.

Jogi szabályozásuk

A gazdasági szervezetek tevékenységét számos jogszabály határozza meg, kezdve a szervezet formájától, megalakulásától a szervezet működésén át a szervezet megszűnéséig vagy átalakulásáig. A gazdasági szervezeteket a Polgári Törvénykönyv gazdálkodó szervezetek gyűjtőfogalom alatt szabályozza.