„Tipitaka” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
{{újindátír}}
{{újindátír}}
'''Tipitaka''', Tripitaka ([http://a-buddha-ujja.wikidot.com/pali-tartalom páli nyelven]: hármas kosár), az úgynevezett „hínajána-[[buddhizmus]]" páli nyelvű szent iratainak gyűjteménye a Kr. e. utolsó századokból.
'''Tipitaka''', Tripitaka (páli nyelven<ref>[http://a-buddha-ujja.wikidot.com/pali-tartalom]</ref>: hármas kosár), az úgynevezett „hínajána-[[buddhizmus]]" páli nyelvű szent iratainak gyűjteménye a Kr. e. utolsó századokból.


Három részből (kosár) áll:
Három részből (kosár) áll:


1. Vinaja-pitaka (fegyelem kosara), amely a szerzetesi élet szabályainak gyűjteménye. Tárgyalja a vétségeket, azok megvallásának módját (pl. a tett nyilvános beismerését) és a szabály megszegésének következményeit, valamint a szerzetesek és az apácák mindennapi életének szabályait. Minden szabálynál szerepel egy történet is, amely a szabály eredetét mutatja be. Így szerepel benne számtalan legenda a [[Buddha]] életéről ([http://www.szakja.hu/magyar/Buddha/Buddhatanit.html tanítóútjának kezdetéről], [http://www.szakja.hu/magyar/Buddha/Buddhaellen.html ellenfeleiről], [http://www.szakja.hu/magyar/Buddha/Beszedek/tankerek.html alapvető tanításáról]) is.
1. Vinaja-pitaka (fegyelem kosara), amely a szerzetesi élet szabályainak gyűjteménye. Tárgyalja a vétségeket, azok megvallásának módját (pl. a tett nyilvános beismerését) és a szabály megszegésének következményeit, valamint a szerzetesek és az apácák mindennapi életének szabályait. Minden szabálynál szerepel egy történet is, amely a szabály eredetét mutatja be. Így szerepel benne számtalan legenda a [[Buddha]] életéről<ref>[http://www.szakja.hu/magyar/Buddha/Buddhatanit.html tanítóútjának kezdetéről]</ref><ref>[http://www.szakja.hu/magyar/Buddha/Buddhaellen.html ellenfeleiről]</ref><ref>[http://www.szakja.hu/magyar/Buddha/Beszedek/tankerek.html alapvető tanításáról]</ref> is.


2. Szutta-pitaka<ref>Lásd még: [http://a-buddha-ujja.wikidot.com/szuttak-tartalom Szutta Pitaka A Buddha Ujján]</ref> (prédikációk kosara), Buddha beszédeit tartalmazza, a Tipitaka legjelentősebb, irodalmi szempontból legértékesebb része. Öt gyűjteményből áll: Díghanikája (hosszú gyűjtemény), 34 hosszú beszéd, amelyek közül a legfontosabb a [http://www.szakja.hu/magyar/Buddha/Buddhahalal.html Maháparinibbána-szutta] (nagy beszéd az örök [[nirvána|nirvánába]] jutásról, t. i. Buddha haláláról); Maddzshima-nikája (középső gyűjtemény), 152 beszéd, köztük vannak a legrégebbi és legszebb, valóban Buddhától származó prédikációk; Szanjutta-nikája (csoportosított gyűjtemény), 2889 dogmatikai fejtegetés és legenda; Anguttara-nikája (dolgok felsorolása növekvő sorrendben) „mi az egy", „mi a kettő" stb. felépítésű dogmatikai felsorolás; Khuddaka-nikája (rövid gyűjtemény), 15 különböző műfajú gyűjtemény (nem prédikációk) összefoglalása: vallásos versek, bölcs mondások, állatmesék stb.
2. Szutta-pitaka<ref>Lásd még: [http://a-buddha-ujja.wikidot.com/szuttak-tartalom Szutta Pitaka A Buddha Ujján]</ref> (prédikációk kosara), Buddha beszédeit tartalmazza, a Tipitaka legjelentősebb, irodalmi szempontból legértékesebb része. Öt gyűjteményből áll: Díghanikája (hosszú gyűjtemény), 34 hosszú beszéd, amelyek közül a legfontosabb a Maháparinibbána-szutta<ref>[http://www.szakja.hu/magyar/Buddha/Buddhahalal.html]</ref> (nagy beszéd az örök [[nirvána|nirvánába]] jutásról, t. i. Buddha haláláról); Maddzshima-nikája (középső gyűjtemény), 152 beszéd, köztük vannak a legrégebbi és legszebb, valóban Buddhától származó prédikációk; Szanjutta-nikája (csoportosított gyűjtemény), 2889 dogmatikai fejtegetés és legenda; Anguttara-nikája (dolgok felsorolása növekvő sorrendben) „mi az egy", „mi a kettő" stb. felépítésű dogmatikai felsorolás; Khuddaka-nikája (rövid gyűjtemény), 15 különböző műfajú gyűjtemény (nem prédikációk) összefoglalása: vallásos versek, bölcs mondások, állatmesék stb.


3. Abhidhamma-pitaka (hittételek kosara), dogmatikai fejtegetéseket, illetve meghatározásokat tartalmazó gyűjtemény.
3. Abhidhamma-pitaka (hittételek kosara), dogmatikai fejtegetéseket, illetve meghatározásokat tartalmazó gyűjtemény.

A lap 2010. március 21., 15:02-kori változata

Tipitaka, Tripitaka (páli nyelven[1]: hármas kosár), az úgynevezett „hínajána-buddhizmus" páli nyelvű szent iratainak gyűjteménye a Kr. e. utolsó századokból.

Három részből (kosár) áll:

1. Vinaja-pitaka (fegyelem kosara), amely a szerzetesi élet szabályainak gyűjteménye. Tárgyalja a vétségeket, azok megvallásának módját (pl. a tett nyilvános beismerését) és a szabály megszegésének következményeit, valamint a szerzetesek és az apácák mindennapi életének szabályait. Minden szabálynál szerepel egy történet is, amely a szabály eredetét mutatja be. Így szerepel benne számtalan legenda a Buddha életéről[2][3][4] is.

2. Szutta-pitaka[5] (prédikációk kosara), Buddha beszédeit tartalmazza, a Tipitaka legjelentősebb, irodalmi szempontból legértékesebb része. Öt gyűjteményből áll: Díghanikája (hosszú gyűjtemény), 34 hosszú beszéd, amelyek közül a legfontosabb a Maháparinibbána-szutta[6] (nagy beszéd az örök nirvánába jutásról, t. i. Buddha haláláról); Maddzshima-nikája (középső gyűjtemény), 152 beszéd, köztük vannak a legrégebbi és legszebb, valóban Buddhától származó prédikációk; Szanjutta-nikája (csoportosított gyűjtemény), 2889 dogmatikai fejtegetés és legenda; Anguttara-nikája (dolgok felsorolása növekvő sorrendben) „mi az egy", „mi a kettő" stb. felépítésű dogmatikai felsorolás; Khuddaka-nikája (rövid gyűjtemény), 15 különböző műfajú gyűjtemény (nem prédikációk) összefoglalása: vallásos versek, bölcs mondások, állatmesék stb.

3. Abhidhamma-pitaka (hittételek kosara), dogmatikai fejtegetéseket, illetve meghatározásokat tartalmazó gyűjtemény.

A prédikációk formája próza, néha verses lezárással, a szövegek stiláris felépítése kötött. Bevezető mondatuk az évszázadokon át történő szóbeli hagyományozásra utal: „Így hallottam. Egyszer a Magasztos (itt és itt) tartózkodott"; ezután vagy kérdéssel fordult valaki Buddhához, és ő válaszolt, vagy Buddha fordult tanításával az összegyűlt szerzetesekhez. Nyelve, a páli, a hindu papság hivatalos nyelvével, a szanszkrittal egyetemben egy fajta lingua franca volt a korban, nem egy népcsoport által beszélt, de sokak által értett "szent nyelv".[7]

Hivatkozások

Források

Buddhista lexikon ISBN 9637570306

  • ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap