„Kromatin” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
TobeBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: sk:Chromatín
PityuBot (vitalap | szerkesztései)
aNincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
A '''kromatin''' a [[kromoszóma]] anyaga, mely [[eukarióta]] [[sejt]]ekben [[DNS (biológia)|DNS]] és [[fehérje]] komplexéből áll. Láthatóvá lehet tenni festéssel, mely utal nevére is: színes anyag. A kromatint alkotó [[nukleinsav]] rendszerint kettős szálú DNS formájában van jelen. A kromatin szerveződésében szerepet játszó fehérjék a [[hiszton]]ok. Ezek teszik lehetővé az eukarióta sejtekben 1,8 méter hosszúságú DNS molekula néhány mikrométerbe tömörítését; illetve hiszton fehérjéik [[metiláció]]ja és [[acetiláció]]ja révén képesek befolyásolni a [[génexpresszió]]t (a génkifejeződést) is. Másrészt a kromatinnak a DNS megkettőződésében, a [[replikáció]]ban is szerepe van.
A '''kromatin''' a [[kromoszóma]] anyaga, mely [[Eukarióták|eukarióta]] [[sejt]]ekben [[DNS (biológia)|DNS]] és [[fehérje]] komplexéből áll. Láthatóvá lehet tenni festéssel, mely utal nevére is: színes anyag. A kromatint alkotó [[nukleinsav]] rendszerint kettős szálú DNS formájában van jelen. A kromatin szerveződésében szerepet játszó fehérjék a [[hiszton]]ok. Ezek teszik lehetővé az eukarióta sejtekben 1,8 méter hosszúságú DNS molekula néhány mikrométerbe tömörítését; illetve hiszton fehérjéik [[metiláció]]ja és [[acetiláció]]ja révén képesek befolyásolni a [[génexpresszió]]t (a génkifejeződést) is. Másrészt a kromatinnak a DNS megkettőződésében, a [[replikáció]]ban is szerepe van.


A '''kromatin''' szerveződésének három fő szintje van:
A '''kromatin''' szerveződésének három fő szintje van:
#[[nukleoszóma]] – „beads on a string”, azaz gyöngyfüzér-struktúra, melyben a [[hiszton]] oktamerek fognak közre két fordulatnyi, 146 bázispárnyi DNS-t egymás után következve, gyöngyfüzérszerűen;
#[[nukleoszóma]] – „beads on a string”, azaz gyöngyfüzér-struktúra, melyben a [[hiszton]] oktamerek fognak közre két fordulatnyi, 146 bázispárnyi DNS-t egymás után következve, gyöngyfüzérszerűen;
#30 nm átmérőjű kromatinfonal;
#30 nm átmérőjű kromatinfonal;
#[[kromoszóma]]
#[[kromoszóma]]



A lap 2010. január 18., 00:57-kori változata

A kromatin a kromoszóma anyaga, mely eukarióta sejtekben DNS és fehérje komplexéből áll. Láthatóvá lehet tenni festéssel, mely utal nevére is: színes anyag. A kromatint alkotó nukleinsav rendszerint kettős szálú DNS formájában van jelen. A kromatin szerveződésében szerepet játszó fehérjék a hisztonok. Ezek teszik lehetővé az eukarióta sejtekben 1,8 méter hosszúságú DNS molekula néhány mikrométerbe tömörítését; illetve hiszton fehérjéik metilációja és acetilációja révén képesek befolyásolni a génexpressziót (a génkifejeződést) is. Másrészt a kromatinnak a DNS megkettőződésében, a replikációban is szerepe van.

A kromatin szerveződésének három fő szintje van:

  1. nukleoszóma – „beads on a string”, azaz gyöngyfüzér-struktúra, melyben a hiszton oktamerek fognak közre két fordulatnyi, 146 bázispárnyi DNS-t egymás után következve, gyöngyfüzérszerűen;
  2. 30 nm átmérőjű kromatinfonal;
  3. kromoszóma

A spermatozoon jelent csak kivételt a fentiekre nézve. A spermiogenezis során a kromatin szorosabb formába kerül, génexpressziója felfüggesztődik. A hisztonok nagyrészt helyüket átadják a protaminnak nevezett, arginin-gazdag fehérjéknek.

1. ábra: A DNS kondenzáció szintjei. (1) Egyszerű DNS szál. (2) Kromatin szál ( hisztonokkal). (3) Kondenzált kromatin centromerrel. (4) Kondenzált kromatin profázisban. (Két DNS molekula van jelen) (5) Kromoszóma metafázisban.

Két kromatin típus különíthető el:

Lásd még

Külső hivatkozás