„Náray-Szabó Gábor” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a elírás, hiv
jav., kieg.
19. sor: 19. sor:
2000-ben az [[Oktatási és Kulturális Minisztérium|Oktatási Minisztérium]] főosztályvezetőjévé nevezték ki, majd 2001 és 2002 között a minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes [[államtitkár]]aként dolgozott.
2000-ben az [[Oktatási és Kulturális Minisztérium|Oktatási Minisztérium]] főosztályvezetőjévé nevezték ki, majd 2001 és 2002 között a minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes [[államtitkár]]aként dolgozott.


Az 1995-ben alakult konzervatív [[Professzorok Batthyány Köre|Professzorok Batthyány Körének]] tagja, amelynek elnökévé választották 2003-ban. Elődje a tisztségben az akkor a [[Fidesz]] kulturális tagozatának elnökévé választott [[Pálinkás József]], későbbi [[MTA]]-elnök volt. 2005-ben az [[Orbán Viktor]] által létrehozott Nemzeti Konzultációs Testület tagja volt annak feloszlásáig. Az [[Országgyűlés]] által [[2008]]. [[október 10.|október 10-én]] létrehozott [[Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács]] tagja lett.
Az 1995-ben alakult konzervatív [[Professzorok Batthyány Köre|Professzorok Batthyány Körének]] tagja, amelynek elnökévé választották 2003-ban. Elődje a tisztségben az akkor a [[Fidesz]] kulturális tagozatának elnökévé választott [[Pálinkás József]], későbbi [[MTA]]-elnök volt. Elnöki megbízatása 2009-ben járt le. 2005-ben az [[Orbán Viktor]] által létrehozott Nemzeti Konzultációs Testület tagja volt annak feloszlásáig. Az [[Országgyűlés]] által [[2008]]. [[október 10.|október 10-én]] létrehozott [[Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács]] tagja lett.


== Munkássága ==
== Munkássága ==
25. sor: 25. sor:
Kutatási területe: [[elméleti kémia]], számítógépes [[molekulatervezés]], [[szerkezeti biológia]] és az elektrosztatikus enzimkatalízis elmélete (amelynek egyik kidolgozója volt).
Kutatási területe: [[elméleti kémia]], számítógépes [[molekulatervezés]], [[szerkezeti biológia]] és az elektrosztatikus enzimkatalízis elmélete (amelynek egyik kidolgozója volt).


Náray-Szabó olyan módszert fejlesztett ki, amely az úgynevezett igen nagy molekulák elektrosztatikus [[potenciáltérkép]]ének számítását segíti elő. Ezt széles körben alkalmazta többek között kémiai, illetve enzimreakciók, a [[kristálytan|krisztallográfia]] területén a kristálycsomagolás, valamint a hidratáció jelenségeinek vizsgálatára.
Náray-Szabó új módszert fejlesztett ki igen nagy molekulák elektrosztatikus [[potenciáltérkép]]ének kiszámítására. Ezt széles körben alkalmazta többek között kémiai, illetve enzimreakciók, a [[kristálytan|krisztallográfia]] területén a kristálycsomagolás, valamint a hidratáció jelenségeinek vizsgálatára.


Egyik kidolgozója volt az úgynevezett [[Fragment Self Consistent Field-módszer]]nek, amelyet az enzimreakciók és a kristályhibák leírására alkalmazott. Az általa kidolgozott [[elektrosztatikus enzimkatalízis]] elméletét az [[enzim]]ekben és kristályos felületeken lejátszódó reakciók értelmezésére alkalmazta. Kutatásai során hasonlósági indexet dolgozott ki, ezzel megkönnyítette a molekulák komparatív (összehasonlító) vizsgálatát.
Egyik kidolgozója volt az úgynevezett [[Fragment Self Consistent Field-módszer]]nek, amelyet az enzimreakciók és a kristályhibák leírására alkalmazott. Az általa kidolgozott [[elektrosztatikus enzimkatalízis]] elméletét az [[enzim]]ekben és kristályos felületeken lejátszódó reakciók értelmezésére alkalmazta. Új típusú matematikai képletet javasolt különböző molekulák kvantitatív (mennyiségi) összehasonlítására.


Munkatársaival megalapította Magyarország első fehérje-krisztallográfiai laboratóriumát, amelyben számos fehérje térszerkezetét határozták meg.
Munkatársaival megalapította Magyarország első fehérje-krisztallográfiai laboratóriumát, amelyben számos fehérje térszerkezetét határozták meg.

A lap 2009. december 8., 18:19-kori változata

Náray-Szabó Gábor (Budapest, 1943. március 11.) magyar kémikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 1996 és 1999 között főtitkár-helyettese. Az elméleti kémia és a szerkezeti biológia neves kutatója. 2006-ban az MTA Könyvtárának főigazgatójává nevezték ki. Náray-Szabó István kémikus, egyetemi tanár fia.

Életpályája

Egyetemi tanulmányait a Veszprémi Vegyipari Egyetemen kezdte 1961-ben, majd 1963-ban átkerült az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának vegyész szakára, ahol 1967-ben szerzett diplomát.

Diplomájának megszerzése után a Chinoin gyógyszergyárban kezdett el dolgozni, majd 1968 és 1970 között a Budapesti Műszaki Egyetem Fizikai Intézetében volt aspiráns. 1971-ben és 1973-ban Göttingenben volt Humboldt-ösztöndíjjal vendégkutató.

1972-ben visszatért a Chinoinba, illetve a BME Fizikai Intézetébe, utóbbiba vendégkutatóként. 1977-ben az ELTE-n volt vendégkutató. Egy évre rá a Chinoin tudományos információs osztályának vezetőjévé nevezték ki, amely osztályt 1990-ig igazgatott. A rendszerváltás után a Bionavion Biokémiai Kutatás-Fejlesztési Kft. ügyvezető igazgatója volt 1991-ig. Ezután az ELTE Természettudományi Karának elméleti kémia laboratóriumába került, ahol 1992-ben kapott egyetemi tanári megbízást.

1981-ben választották a Magyar Kémikusok Egyesületének elnökségi tagjává és titkárává. 1983-ban az egyesület főtitkára, 1990-ben elnöke lett. Ezt a pozícióját 1997-ig töltötte be. Ezenkívül 1990 és 1994 között a Műszaki és Természettudományos Egyesületek Szövetsége (MTESZ) elnöke volt. 1994 és 1998 között az MTESZ elnökségének tagja volt, amelybe 2002-ben tért vissza.

1987 és 1990 között az Európai Kémikus Egyesületek Szövetsége (FECS; Federation of European Chemical Societies) főtitkára, 2002-től 2005-ig annak elnöke volt, valamint 1982 és 1999 között az Elméleti Szerveskémikusok Világszövetsége elnökségi tagjaként is dolgozott.

1973-ban védte meg a biológiai tudományok kandidátusi, 1983-ban a kémiai tudományok akadémiai doktori értekezését. A Fizikai-Kémiai és Szervetlen Kémiai Bizottság tagja lett. 1990-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1998-ban rendes tagjává választotta. 1996 és 1999 között a tudományos köztestület főtitkár-helyetteseként dolgozott. 2006-ban kinevezték az MTA Könyvtára főigazgatójává. Emellett 1994-ben a párizsi Művészeti és Tudományos Akadémia, 2002-ben a Szent István Akadémia rendes tagjává is megválasztották.

Közéleti pályafutása

2000-ben az Oktatási Minisztérium főosztályvezetőjévé nevezték ki, majd 2001 és 2002 között a minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkáraként dolgozott.

Az 1995-ben alakult konzervatív Professzorok Batthyány Körének tagja, amelynek elnökévé választották 2003-ban. Elődje a tisztségben az akkor a Fidesz kulturális tagozatának elnökévé választott Pálinkás József, későbbi MTA-elnök volt. Elnöki megbízatása 2009-ben járt le. 2005-ben az Orbán Viktor által létrehozott Nemzeti Konzultációs Testület tagja volt annak feloszlásáig. Az Országgyűlés által 2008. október 10-én létrehozott Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tagja lett.

Munkássága

Kutatási területe: elméleti kémia, számítógépes molekulatervezés, szerkezeti biológia és az elektrosztatikus enzimkatalízis elmélete (amelynek egyik kidolgozója volt).

Náray-Szabó új módszert fejlesztett ki igen nagy molekulák elektrosztatikus potenciáltérképének kiszámítására. Ezt széles körben alkalmazta többek között kémiai, illetve enzimreakciók, a krisztallográfia területén a kristálycsomagolás, valamint a hidratáció jelenségeinek vizsgálatára.

Egyik kidolgozója volt az úgynevezett Fragment Self Consistent Field-módszernek, amelyet az enzimreakciók és a kristályhibák leírására alkalmazott. Az általa kidolgozott elektrosztatikus enzimkatalízis elméletét az enzimekben és kristályos felületeken lejátszódó reakciók értelmezésére alkalmazta. Új típusú matematikai képletet javasolt különböző molekulák kvantitatív (mennyiségi) összehasonlítására.

Munkatársaival megalapította Magyarország első fehérje-krisztallográfiai laboratóriumát, amelyben számos fehérje térszerkezetét határozták meg.

Díjai, elismerései

  • MTESZ díj (1990)
  • Universitatea de Vest Timisoara (Temesvár) tiszteletbeli doktora (1996)
  • Than Károly Emlékérem, Magyar Kémikusok Egyesülete (1997)
  • BIOSCIENCE díj az év legjobb magyar molekuláris biológiai közleményéért (1998)
  • Ipolyi Arnold tudományfejlesztési díj (1998)
  • Máltai Lovagrend ezüstérme (1999)
  • Pro Universitate et Scientia, Magyar Professzorok Világtanácsa (2003)
  • MTESZ gyémántjubileumi érme (2008)

Főbb publikációi

Források