„7TP” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Új oldal, tartalma: „{{Harcjármű | név=7TP | kép=300px | képaláírás=Egytornyú 7TP harckocsi | személyzet=3 fő (parancsnok, vezető, irányzó) | hosszúság=...”
 
33. sor: 33. sor:
*[http://czolg.blox.pl/2009/09/Foto-Tank-lekki-czolg-7TP.html Fényképek egy lengyel 7TP replikáról]
*[http://czolg.blox.pl/2009/09/Foto-Tank-lekki-czolg-7TP.html Fényképek egy lengyel 7TP replikáról]


[[Kategória:Harckocsik]]
[[Kategória:II. világháborús harckocsik]]
[[Kategória:Lengyel harckocsik]]


[[en:7TP]]
[[en:7TP]]

A lap 2009. szeptember 26., 08:14-kori változata

Sablon:Harcjármű A 7TP a brit 6 tonnás Vickers-harckocsin alapuló lengyel könnyű harckocsi a második világháború idejéből. A lengyel hadsereg alapvető harckocsi-típusa volt az 1939-es lengyelországi hadjárat idején. 139 db készült belőle. A 7TP szolgált alapul a C7P tüzérségi vontató kifejlesztéséhez.

Története

A 7TP harckocsi a Lengyelország által megvásárolt és licenc alapján gyártott 6 tonnás Viskers Mk. E harckocsi továbbfejlesztésével jött létre. A harckocsi az alapul szolgáló járműhöz képest erősebb és megbízhatóbb motort, vastagabb páncélzatot és hatékonyabb fegyverzetet (egy 37 mm-es ágyút) kapott. A harcjárműbe Gundlach-periszkópokat építettek be, és több apróbb módosítást is végrehajtottak, így pl. átalakították a szellőztető rendszert és más rádiót építettek be. A jármű típusjelzése, a 7TP, a hét tonnás harci tömegre utal (7-tonowy, polski / lengyel 7 tonnás). A hét tonnás tömeg azonban csak a prototípusokra volt érvényes, a sorozatgyártású példányok harci tömege a módosítások miatt meghaladta a 9 tonnát is. 1934-ben készült el a prototípusa. A harckocsival 1934. augusztus 16. – október október 1. között végezték el a harctéri próbákatennek során a jármű 1100 km-t tett meg. 1935 tavaszán döntöttek a rendszeresítéséről és a sorozatgyártásról.

a prototípusokat is beleszámítva, összesen 139 db-ot gyártottak. Az 1935–1939 közötti sorozatgyártás során 132 db készült. Az összel ekészült példányból 134 db-ot az ursusi gépgyár épített. 60 darabot exportáltak, a többit a lenygel hadseregben állították szolgálatba. Mint az alapul vett Mk. E-t, kezdetben a 7TP-t is két változatban gyártották. Az egyik változat kéttornyú volt, két db Ckm wz.30 típusú géppuskával felszerelve. A másik változat egy toronnyal készült, és egy 37 mm-es 37 M Bofors-ágyúval volt felszerelve. A két változat típusjelzése azonos volt.[1] A tapasztalatok azonban azt mutatták, hogy az elavult koncepció alapján készült kéttornyú kivitel tűzereje gyenge volt, így ennek a gyártását beszüntették. A háború kitöréséig a kéttornyú példányok többségét is átépítették egytornyú, ágyús kivitelűre. 1939 szeptemberében, a háború kitörésekor a típusnak már csak 24 példánya volt kéttornyos kivitelű.

Jegyzetek

  1. A szakirodalomban előfordul, hogy az egytornyú változatra a 7TP jw (jednowieżowy, magyarul: egytornyú), míg a kéttornyú változatra a 7TP dw (dwuwieżowy, magyarul: kéttornyú) típusjelzést használják. Ezek azonban nem a lengyel hadsereg által használt hivatalos típuskelzések.

Külső hivatkozások

Commons:Category:7TP
A Wikimédia Commons tartalmaz 7TP témájú médiaállományokat.