„Hidzsra (iszlám)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
ArthurBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: fa:هجرت محمد
Nallimbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: uk:Хіджра
61. sor: 61. sor:
[[te:హిజ్రత్]]
[[te:హిజ్రత్]]
[[tr:Hicret]]
[[tr:Hicret]]
[[uk:Хіджра]]
[[zh:希吉拉]]
[[zh:希吉拉]]

A lap 2009. február 18., 10:15-kori változata

A hidzsra arab szó kivonulást jelent. Az iszlám történetében több kivonulás is ismert, mely során a muszlimok a mekkai üldöztetés elől békésebb helyen kerestek menedéket.

A korai hidzsrák

Az első jelentős hidzsra az etiópiai kivándorlás volt, mely során közel száz mekkai muszlim hajózott át Dzsiddából Abesszíniába, ahol akkor egy igazságos keresztény uralkodó volt hatalmon, s aki nem csupán befogadta és védelmezte a Dzsáfár ibn Abu Talib vezette muszlimokat, de később maga is iszlám hitre tért.

A második hidzsrának Mohamed próféta (béke legyen vele) táifi kivándorlási kísérletét nevezzük, mely kudarcba fulladt, hiszen Allah küldötte kénytelen volt elmenekülni ebből a hegyi városból.

A medinai kivándorlás

A harmadik hidzsra a muszlimok Mekkából Medinába való vándorlása. A mekkai zarándoklat során Mohamed Próféta (béke legyen vele) az Aqabai-szorosban megállapodást kötött néhány jaszribi (ma Medina) férfival, hogy azok felveszik az iszlám vallást, megteszik Allah küldöttét hazájuk vezetőjének, aki cserébe kibékíti az ottani marakodó arab törzseket. Ezen paktum után a muszlimok apránkét szivárogtak át Medinába. Az utolsó kivándorló maga Mohamed próféta és legjobb barátja, az első kalifa, azaz Abú Bakr volt. A kivándorlásuk három hónapig tartott isz. 622-ben. Ezidő alatt három napot töltöttek a híres Szaur barlangban, ahol Abu Bakr megkapta a legmagasabb szintű spirituális beavatást. Medina népe az iszlám világ nenevesebb dalával, a "Talaal bedru alajná"-val fogadta őket. Mohamed prófétát Abu Ayub Al-anszari (Eyüp Sultan) fogadta be.

Mohamed próféta halála után, Ali ibn Abi Tálib javaslatára, a hidzsra lett a holdhónapoban számoló muszlim naptár kiindulópontja.

A Hidzsra emlékezete a mai Magyarországon

Erre a jelentős eseményre emlékezik minden évben Hidzsra elnevezésű teljesítménytúrájával a Hanif Iszlám Kulturális Alapítvány.