„Számítógépes féreg” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a wikisítés
Nallimbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő módosítása: fa:کرم رایا‌نه‌ای
14. sor: 14. sor:


{{Link FA|de}}
{{Link FA|de}}

[[en:Computer worm]]
[[en:Computer worm]]
[[ar:دودة حاسوب]]
[[ar:دودة حاسوب]]
23. sor: 24. sor:
[[es:Gusano informático]]
[[es:Gusano informático]]
[[eu:Informatika har]]
[[eu:Informatika har]]
[[fa:کرم اینترنتی]]
[[fa:کرم رایا‌نه‌ای]]
[[fi:Mato (tietokone)]]
[[fi:Mato (tietokone)]]
[[fr:Ver informatique]]
[[fr:Ver informatique]]

A lap 2008. december 12., 10:17-kori változata

Egy számítógépes féreg (worm) egy számítógépes vírushoz hasonló önsokszorosító számítógépes program. Míg azonban a vírusok más végrehajtható programokhoz vagy dokumentumokhoz kapcsolódnak hozzá illetve válnak részeivé, addig a férgeknek nincs szükségük gazdaprogramra, önállóan fejtik ki működésüket. A férgek gyakran a számítógép-hálózatokat használják fel terjedésükhöz.

Az első férget 1978-ban készítette el a Xerox PARC két kutatója. [1]

Az első széles körben is ismertté vált féreg a Morris-féreg volt, melyet a Cornell Egyetem egyik diákja, Robert Tappan Morris, Jr. készített el. 1988. november 2-án került ki a szabadba és a korabeli internetre kapcsolt számítógépek közül számosat megfertőzött. Terjedéséhez a BSD Unix-ban található programhibákat használta fel. Morrist az amerikai bíróság a három év felfüggesztett börtönbüntetésre, közmunkára és 10 000 dolláros pénzbírságra ítélte.

Az önsokszorosításon kívül a féreg sokféle dologra beprogramozható, például a fájlok törlésére a gazdarendszeren, vagy önmaga elküldésére e-mailben. Az újabban megfigyelt férgek több végrehajtható állományt is visznek magukkal. Még valódi ártó szándékú kód nélkül is súlyos fennakadásokat okozhatnak, csupán azzal, hogy sokszorozódásuk kiugróan magas hálózati forgalmat generálhat. Például a Mydoom féreg terjedése csúcsán világszerte észrevehetően lelassította az internetet.