„VO2 max” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
SilvonenBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: de:Maximale Sauerstoffaufnahme
SamatBot (vitalap | szerkesztései)
a kozmetikai javítások
1. sor: 1. sor:
{{rosszcím|VO<sub>2</sub> max}}
{{rosszcím|VO<sub>2</sub> max}}


A '''VO<sub>2</sub> max''' a test által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét adja meg. (A néve eredete: V&#x307; – [[térfogat]], O<sub>2</sub> – [[oxigén]], max – maximum), nevezik még maximális oxigén felvételnek is. Mértékét megadják abszolút formában: [[liter]] oxigén percenként (l/min); illetve relatív formában: milliliter oxigén, melyet a test 1 [[kilogramm|kilogramja]] vesz fel percenként (ml/kg/min). Az utóbbi mennyiség összehasonlítási alapot ad a különböző sportágak versenyzőinek edzettségi állapotuk összehasonlítására.
A '''VO<sub>2</sub> max''' a test által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét adja meg. (A néve eredete: – [[térfogat]], O<sub>2</sub> – [[oxigén]], max – maximum), nevezik még maximális oxigén felvételnek is. Mértékét megadják abszolút formában: [[liter]] oxigén percenként (l/min); illetve relatív formában: milliliter oxigén, melyet a test 1 [[kilogramm|kilogramja]] vesz fel percenként (ml/kg/min). Az utóbbi mennyiség összehasonlítási alapot ad a különböző sportágak versenyzőinek edzettségi állapotuk összehasonlítására.


==A VO<sub>2</sub> max mérése==
==A VO<sub>2</sub> max mérése==
A VO<sub>2</sub> pontos méréséhez a sportolót a maximális oxigén-felvételi állapotba kell juttatni. A tesztet legtöbbször sportorvosnál, [[futógép|futógépen]], [[kerékpár|kerékpáron]] vagy [[evezőpad|evezőpadon]], a terhelést fokozatosan növelve hajtják végre, miközben műszerekkel figyelik a sportoló légzését, mérik a ki- és belégzett [[oxigén]] és [[szén-dioxid]] mennyiségét, illetve [[pulzusmérő|pulzusát]]. A V&#x307;O<sub>2</sub> max a teszt alatt mért legnagyobb oxigén felvételi érték.
A VO<sub>2</sub> pontos méréséhez a sportolót a maximális oxigén-felvételi állapotba kell juttatni. A tesztet legtöbbször sportorvosnál, [[futógép]]en, [[kerékpár]]on vagy [[evezőpad]]on, a terhelést fokozatosan növelve hajtják végre, miközben műszerekkel figyelik a sportoló légzését, mérik a ki- és belégzett [[oxigén]] és [[szén-dioxid]] mennyiségét, illetve [[pulzusmérő|pulzusát]]. A V̇O<sub>2</sub> max a teszt alatt mért legnagyobb oxigén felvételi érték.


==Becslése kezdő sportolók számára==
==Becslése kezdő sportolók számára==
12. sor: 12. sor:
:<math>VO_2 max = {d_{12} - 505 \over 45}</math>
:<math>VO_2 max = {d_{12} - 505 \over 45}</math>


ahol a d<sub>12</sub> a Cooper-teszten futott távolság [[méter|méterben]] megadva.
ahol a d<sub>12</sub> a Cooper-teszten futott távolság [[méter]]ben megadva.


==Az érték jelentése==
==Az érték jelentése==

A lap 2008. szeptember 3., 04:30-kori változata


A VO2 max a test által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét adja meg. (A néve eredete: V̇ – térfogat, O2oxigén, max – maximum), nevezik még maximális oxigén felvételnek is. Mértékét megadják abszolút formában: liter oxigén percenként (l/min); illetve relatív formában: milliliter oxigén, melyet a test 1 kilogramja vesz fel percenként (ml/kg/min). Az utóbbi mennyiség összehasonlítási alapot ad a különböző sportágak versenyzőinek edzettségi állapotuk összehasonlítására.

A VO2 max mérése

A VO2 pontos méréséhez a sportolót a maximális oxigén-felvételi állapotba kell juttatni. A tesztet legtöbbször sportorvosnál, futógépen, kerékpáron vagy evezőpadon, a terhelést fokozatosan növelve hajtják végre, miközben műszerekkel figyelik a sportoló légzését, mérik a ki- és belégzett oxigén és szén-dioxid mennyiségét, illetve pulzusát. A V̇O2 max a teszt alatt mért legnagyobb oxigén felvételi érték.

Becslése kezdő sportolók számára

Cooper-teszt

A Dr. Kenneth H. Cooper által készített tanulmányban leírt Cooper-teszttel egyszerűen tájékozódhatunk fittségi állapotunkról. A feladat megmérni, hogy a lehető legnagyobb erőbefektetéssel hány métert vagyunk képesek futni 12 perc alatt. Miután ezt lemértük, az alábbi képlettel egy közelítő értéket kaphatunk körülbelüli VO2 max-unkról (ml/min/kg formában):

ahol a d12 a Cooper-teszten futott távolság méterben megadva.

Az érték jelentése

VO2 max értéke kor, nem és edzettségfüggő. Egy átlagos fiatalember VO2 max-a 3.5 liter/perc és 45 ml/min/kg, míg nőknél ez az érték várhatóan 2.0 liter/perc és 38 ml/min/kg. Ezek az értékek edzéssel növelhetőek, de az életkorral csökkennek.

Azokban a sportágakban, melyekben az állóképesség fontos része a teljesítménynek (pl. futás, országúti kerékpár, evezés, sífutás), az élversenyzőknek rendkívül magas a VO2 maximuma. Egy átlagos férfi versenyző 70 ml/kg/perc körüli VO2 max-al rendelkezik. Világbajnok kerékpáros és sífutó férfiaknál jellemzően 80 ml/kg/perc (némelyikük 90 ml/kg/perc!), míg nőknél 70 ml/kg/perc feletti értékeket mérnek. A háromszoros Tour de France győztes Greg LeMondnak 92,5 ml/kg/perc-es VO2 maxot mértek, a rekordot a sífutó Bjørn Dæhlie tartja, neki 96 ml oxigént vett fel minden kilogrammja percenként.[1] Érdekes módon a leginkább "tüdőigényesnek" titulált evezés sportolóin nem tud ilyen magas értékeket mérni, ennek oka, hogy a magas abszolút VO2 max érték az átlagosnál nagyobb testtömegen oszlik el. A férfi evezősök tüdeje több, mint 6 liter oxigént tud felvenni percenként, de nem ritka a 8 liter/perc sem.

Érdekességképpen állatok VO2 max-át is megmérték, egy átlagos lovon 180 ml/kg/perc-et, szibériai kutyákon 240 ml/kg/perc-et mértek.[2]

Kapcsolódó oldalak

Források és jegyzetek

  1. Ski-VM 1997
  2. Cornell Science News