„Codex Theodosianus” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
SpBot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: következő hozzáadása: pl:Kodeks Teodozjański
AsgardBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: dátumlinkek javítása
2. sor: 2. sor:


== A kódex létrejötte==
== A kódex létrejötte==
II. Theodosius kelet-római és [[III. Valentinianus]] nyugat-római császárok [[429]]-ben kiadtak egy közös rendeletet, mely alapján megindult a császári rendeletek összegyűjtése, kodifikálása. A kódex [[435]]-[[438]] közt jött létre, [[438]]-ban hirdették ki és [[439]]. [[január 1]]-jén lépett hatályba a birodalom mindkét felében.
II. Theodosius kelet-római és [[III. Valentinianus]] nyugat-római császárok [[429]]-ben kiadtak egy közös rendeletet, mely alapján megindult a császári rendeletek összegyűjtése, kodifikálása. A kódex [[435]]-[[438]] közt jött létre, [[438]]-ban hirdették ki és [[439]]. [[január 1.|január 1-jén]] lépett hatályba a birodalom mindkét felében.


==A Codex Theodosianus szerkezete==
==A Codex Theodosianus szerkezete==

A lap 2008. augusztus 26., 20:32-kori változata

A Codex Theodosianus az I. Constantinustól II. Theodosius római császár uralkodásáig kiadott császári rendeleteket foglalta össze, gyűjtötte egy kódexbe. A római jog egyik jelentős forrásműve.

A kódex létrejötte

II. Theodosius kelet-római és III. Valentinianus nyugat-római császárok 429-ben kiadtak egy közös rendeletet, mely alapján megindult a császári rendeletek összegyűjtése, kodifikálása. A kódex 435-438 közt jött létre, 438-ban hirdették ki és 439. január 1-jén lépett hatályba a birodalom mindkét felében.

A Codex Theodosianus szerkezete

Maga a kódex tizenhat könyvből áll, az egyes könyveken belül a konstitúciók kronológiai sorrendben követik egymást. Kiemelkedő szerephez jut a közjog benne: sok különösen kegyetlen büntetőjogi szabály is megtalálható.

A kódex hatása

A törvénykönyv nagyban hatott az 529-ben kiadott Codex Iustinianus-ra. A birodalom keleti felében a iustinianusi kodifikációig hatályban volt, a birodalom nyugati felében a Breviarium Alaricianum közvetítésével terjedt el, és egészen a XII. századig a római jog egyik legfontosabb forrása volt.

Külső hivatkozások

Források

Ókori lexikon I–II. Szerk. Pecz Vilmos. Budapest: Franklin Társulat. 1902–1904.  

  • ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap