„Dráva-sík” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
→‎Növényzete: nád, sás
163. sor: 163. sor:
* [[bodros békaszőlő]] ''(Potamogeton crispus)''.
* [[bodros békaszőlő]] ''(Potamogeton crispus)''.


A tavakban, [[lápszem]]ekben, [[holtág]]akban és [[morotva|morotvák]]ban élő mocsári növények ugyan a víz alatti iszapban gyökereznek, de asszimiláló felületük a víz színe fölé emelkedik.
A vízpartok, vizenyős rétek jellemző növénytársulásai:
* [[valódi nádas]] ''(Phragmitetum communis)'',
* [[széleslevelű gyékényes]] ''(Typhetum latifoliae)'',
* [[keskenylevelű gyékényes]] ''(Typhetum angustifoliae)''.


* Jellemző, '''nádas''' típusú növénytársulásaik:
A part felé közeledve, a sekélyebb vizű termőhelyeken a nádasokat [[magas sásos]]ok váltják fel. Az ártéri puhafaligetek kiirtása és a termőhely rendszeres kaszálása, valamint a legeltetés ezek helyén [[mocsárrét]]eket alakított ki; ezeket rendszeresen elönti az árvíz. A durva homokkal fedett kavicszátonyok részleges feltöltődésével a [[csigolya bokorfüzes]]ek [[fekete nyárliget]]ekké alakulnak úgy, hogy a csigolya bokorfüzesekben általában megtalálható [[fekete nyár]] ''(Populus nigra)'' fokozatosan túlnövi és beárnyékolja a [[csigolya fűz|csigolya füzet]] ''(Salix purpurea)'', és az kiszorul az élőhelyről. A mintegy 20 méter magas, közepesen zárt lombkoronaszint kialakításában a fekete nyár mellett a [[fehér fűz]] ''(Salix alba)'' is részt vesz. A fekete nyárligetek jellegzetes, védett növényük a gyakran tömegesen megjelenő [[téli zsurló]] ''(Equisetum hiemale)''. A [[nemes nyár]] és nemesített fűz kultúrák térhódítása miatt a fekete nyárligetek a Dráva hullámterén már csak szórványosan fordulnak elő. Megmaradt állományaik túlnyomó része kicsiny, többségük degradált.
** [[valódi nádas]] ''(Phragmitetum communis)'',
** [[széleslevelű gyékényes]] ''(Typhetum latifoliae)'',
** [[keskenylevelű gyékényes]] ''(Typhetum angustifoliae)''.
** [[vízi harmatkásás]] ''(Glycerietum maximae)'',
** [[tavi kákás]] ''(Schoenoplectetum lacustris)''.

[[Barcs]]tól délkeletre található egy
* [[kálmos társulás]] ''(Acoretum calami)'' is.

A [[fűzláp]]ok ''(Calamagrostio-Salicetum cinereae)'' felé vezető [[szukcesszió]]s út fontos állomása a [[tőzegpáfrányos-keskenylevelű gyékényes]] társulás ''(Thelypteridi-Typhaetum angustifoliae)'' a maga jellegzetes, úszó szigeteivel.

A nádasok általánosan elterjedt növényei:
* [[széleslevelű békakorsó]] ''(Sium latifolium)'',
* [[mocsári galaj]] ''(Galium palustre)'',
* [[réti füzény]] ''(Lythrum salicaria)'',
* [[sövényszulák]] ''(Calystegia sepium)'',
* [[közönséges lizinka]] ''(Lysimachia vulgaris)'',
* [[vízi lórom]] ''(Rumex hydrolapathum)'',
* [[egyszerű békabuzogány]] ''(Sparganium simplex)'',
* [[tavi káka]] ''(Schoenoplectus lacustris)'',
* [[vízi harmatkása]] ''(Glyceria maxima)'',
* [[rizsfű]] ''(Leersia oryzoides)'',
* [[nád]] ''(Phragmites australis)'',
* [[pántlikafű]] ''(Phalaroides arundinaceum)'',
* [[parti nádtippan]] ''(Calamagrostis pseudophragmites)'',
* [[széleslevelű gyékény]] ''(Typha latifolia)'',
* [[keskenylevelű gyékény]] ''(Typha angustifolia)''.
Ritka fajok:
* [[gyökerező erdei káka]] ''(Scirpus radicans)''
* [[kálmos]] ''(Acorus calamus)''.

A part felé közeledve, a sekélyebb vizű termőhelyeken a nádasokat [[magas sásos]]ok váltják fel. A leggyakoribb sásos növénytársulások:
* [[éles sásos]] ''(Caricetum gracilis)'',
* [[parti sásos]] ''(Caricetum riparicce)'',
* [[hólyagos sásos]] ''Caricetum vesicariae'',
* [[zsombéksásos]] ''(Caricetum elatae)'';

ezek domináns növényei értelemszerűen:
* [[éles sás]] ''(Carex gracilis)'',
* [[parti sás]] ''(Carex riparia)'',
* [[hólyagos sás]] ''(Carex vesicaria)'',
* [[zsombéksás]] ''(Carex elata)''.

Mivel sekélyebb a víz, mások a kísérő fajok is:
* [[mocsári zsurló]] ''(Equisetum palustre)'',
* [[torzsikaboglárka]] ''(Ranunculus sceleratus)'',
* [[mételykóró]] ''(Oenanthe aquatica)'',
* [[hídőr]] ''(Alisma plantago-aquatica)'',
* [[virágkáka]] ''(Butomus umbellatus)'',
* [[nyílfű]] ''(Sagittaria sagittifolia)'',
* [[háromélű káka]] ''(Schoenoplectus triqueter)'',
* [[szemcsés csetkáka]] ''(Eleocharis mamillata)'',
* [[sárga nőszirom]] ''(Iris pseudacorus)'',
* [[vízilófark]] ''(Hipuris vulgaris)''.

Az [[ártéri puhafaliget]]ek kiirtása és a termőhely rendszeres kaszálása, valamint a legeltetés ezek helyén [[mocsárrét]]eket alakított ki; ezeket rendszeresen elönti az árvíz. A durva homokkal fedett kavicszátonyok részleges feltöltődésével a [[csigolya bokorfüzes]]ek [[fekete nyárliget]]ekké alakulnak úgy, hogy a csigolya bokorfüzesekben általában megtalálható [[fekete nyár]] ''(Populus nigra)'' fokozatosan túlnövi és beárnyékolja a [[csigolya fűz|csigolya füzet]] ''(Salix purpurea)'', és az kiszorul az élőhelyről. A mintegy 20 méter magas, közepesen zárt lombkoronaszint kialakításában a fekete nyár mellett a [[fehér fűz]] ''(Salix alba)'' is részt vesz. A fekete nyárligetek jellegzetes, védett növényük a gyakran tömegesen megjelenő [[téli zsurló]] ''(Equisetum hiemale)''. A [[nemes nyár]] és nemesített fűz kultúrák térhódítása miatt a fekete nyárligetek a Dráva hullámterén már csak szórványosan fordulnak elő. Megmaradt állományaik túlnyomó része kicsiny, többségük degradált.


Az alacsony ártér magasabb részein alakultak ki a [[fehér nyárliget]]ek. Ezek lombkoronaszintje elérheti a huszonöt méteres magasságot, uralkodó növényük a [[fehér nyár]] ''(Populus alba)''. A nemes nyár kultúrák térhódítása miatt a fehér nyárligetek is erősen megfogyatkoztak, de faültetvénnyé alakított állományaik többsége viszonylag könnyen regenerálódik. A Dráva hullámterének magasabb szintjein az [[égerliget]]eket [[tölgy-kőris-szil ligeterdő]] ''(Carici brizoidis-Ulmetum)'' váltja fel. Ilyen [[Drávakeresztúr]]on a „Zokoga” erdő, [[Révfalu]] mellett pedig a „Lóka”.
Az alacsony ártér magasabb részein alakultak ki a [[fehér nyárliget]]ek. Ezek lombkoronaszintje elérheti a huszonöt méteres magasságot, uralkodó növényük a [[fehér nyár]] ''(Populus alba)''. A nemes nyár kultúrák térhódítása miatt a fehér nyárligetek is erősen megfogyatkoztak, de faültetvénnyé alakított állományaik többsége viszonylag könnyen regenerálódik. A Dráva hullámterének magasabb szintjein az [[égerliget]]eket [[tölgy-kőris-szil ligeterdő]] ''(Carici brizoidis-Ulmetum)'' váltja fel. Ilyen [[Drávakeresztúr]]on a „Zokoga” erdő, [[Révfalu]] mellett pedig a „Lóka”.

A lap 2008. május 8., 10:52-kori változata

A Dráva-sík Magyarország déli határvidékének egyik kistája, a Nagyalföldhöz sorolt Drávamenti-síkság része, a Dráva folyó keskeny balparti völgysíkja. Területe 1143 km² – ennek nyugati része Somogy, keleti része, az Ormánság és a Pécsi-síkság Baranya megyéhez tartozik. Északi határa éles, teraszszerű, déli határa maga a Dráva folyó.

Fiatal fejlődéstörténete

A kistájon a pleisztocén elején és közepén északról érkező vízfolyások rakták le hordalékukat. A Dráva-árok és a Drávamenti-síkság nem egységes szerkezetű árok, hanem kisebb részmedencék, illetve néha enyhén emelkedő felszínek együttese. A. felszínen és a felszín közelében mindenütt holocén kori folyóvízi üledékek települnek; főként iszap.

Természetföldrajzi viszonyai

A Dráva-sík tökéletes síkság. A tengerszint felett 96–110 m-rel terül el, tehát teljes magasságkülönbsége mindössze 14 m. Átlagos relatív reliefe 2 m/km² – ez nyugaton magasabb egy kissé. A Dráva árterülete a Baranya megyei szakaszon erõsen kiszélesedik, ezért a felszín több mint fele ártéri síkság; 35%-a alacsony ármentes síkság – ezt futóhomokkal fedett, enyhén hullámos síksági részek tagolják. Legjellemzőbb formái az elhagyott meanderek.

A terület nagy része a Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozik.

Vízrajza

A Drávának ez a szakasza (Drávatamási és Old között) 75 km hosszú. Említésre méltó baloldali mellékvizei:

  • Korcsina-csatorna (38 km hosszú, l67 km² vízgyűjtővel).
  • Gürü (11 km, 76 km²),
  • Fekete-víz (76 km, 2021 km², de csak az alsó, Baranyahídvég alatti, 18 km-es szakasza tartozik a kistájhoz.
  • Gordisai csatorna (7 km, 43 km²),
  • Lánka-csatorna (25 km, 132 km2)

A terület mérsékelten csapadékos, vízfelesleggel. A Dráván tavaszelőn, a nyár elején és ősszel is lehet árvíz, amitől végig gátak oltalmazzák a bal parti árteret. A gátak mögötti terület belvizeit kb. 400 km csatornahálózat vezeti le.

A Dráva vize jelenleg I. osztályú. A kistáj 24 állóvizéből 18 a Dráva holtága. Ezek felszíne összesen 150 ha, közülük a legnagyobb 24,5 hektáros. A három természetes tó együttes területe kb. 5 ha, a három víztározó felszíne összesen 137 hektár területű. A talajvíz mindenhol 2–4 m között található, kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos jellegű, keménysége 15–25 Nk°. A folyó jellemző hordalékanyaga a homok és az iszapos homok.

A rétegvizek nyilvántartott mennyisége 1–1,5 millió m³/km². A 100 m alatti mélységekből az artézi kutak helyenként 500 l/perc feletti vízhozamokat is produkálnak a felső pannon korú folyóvízi üledékekből, de ezek hasznosítását korlátozza a nagy vastartalom. Felsőszentmártonnál 40°C-nál melegebb hévizet tártak fel. A felszínközeli vizek nitrátosodása miatt több kis település vízellátása csak ideiglenes.

Éghajlata

A kistáj éghajlatát alapvetően három hatás határozza meg, így időjárásában

  • kontinentális,
  • óceáni és
  • mediterrán elemeket is megfigyelhetünk.

A fő elemek közül a kontinentális hatás érvényesül a legkevésbé. Ezek a hatások a bonyolult vízrajznak köszönhetően változatos mikroklímákat alakítottak ki. A terület alapvető éghajlata nyugaton mérsékelten meleg és nedves, keskeny, középső részen mérsékelten meleg és mérsékelten nedves, a legnagyobb, kelet felé eső részén pedig meleg és mérsékelten nedves.

A napsütés nyugat és délnyugat felé fokozatosan csökken: kisebb, mint az alföldeken. A hőmérséklet ingadozása ennél kisebb. A nyár kevésbé forró, a tél kevésbé zord, mint az alföldeken. A későtavaszi és koraőszi fagyok ritkábbak.

A csapadék eloszlása kevéssé szeszélyes. Az uralkodó szélirány északi.

Az évi középhőmérséklet a nagyjából 10,5°C. A tél enyhe, így a leghidegebb januári hónapban a középhőmérséklet mindenhol -1°C fölött van. A legmelegebb júliusban a keleti részen 21-22°C az átlagos középhőmérséklet.

Az átlagos évi csapadék összege a terület nyugati részén 800 mm-hez közeli; kelet felé 700 mm-re csökken; az éves változékonyság igen jelentős. A legtöbb csapadék május-július között esik. A legesősebb hónap általában a május, a legszárazabb pedig a január és a február.

A tenyészidőszak 250 nap körül alakul. Az első fagyos nap rendszerint október végén köszönt be; az utolsó fagyos tavaszi nap április 5. környékén szokásos. A vegetációs idõszakban mintegy 420–440 mm csapadék hullik. A több esőnek köszönhetően a meleg nyár ellenére is kedvezõ a vízellátottság: az évi átlagos vízhiány 75 mm körüli. Hó is viszonylag sok hull; telente 35-40 hótakarós napra számíthatunk. Az ariditási index 0,94–0,96. Az átlagos középhőmérséklet a teljes vegetációs időszakra számítva eléri a 17,5°C-ot.


A Dráva-sík talajai

A kistáj legnagyobb részén folyóvízi üledékeken kialakult talajokat találunk; a Dráva meandereinek sorozatos kialakulása és lefűződése következtében az egyes típusok többnyire szórtan, mozaikos foltokban helyzkednek el. Másodlagos jelentőségű a holtágak antropogén feltöltése, valamint a kiszáradó felszíneken kialakult defláció. A talajok fejlődésére jelentős hatást gyakorol a talajvíz szélsőséges, a folyóhoz igazodó ingadozása. A Dráva közelében a humuszosodás, kifejlődését a rendszeres hordalékborítás akadályozza, ezért itt magasabb humusztartalmú területek csak a mélyvonulatokban találhatók.

A talajképző üledék a Dráva árterén döntően iszapos vályog, homokos vályog és homok. A mélyebben fekvő részeken agyagos vályog és iszapos-agyagos vályog is előfordul. Jellemző, hogy a mélyebben fekvő részeken az iszapos fedő vastagabb. A folyótól távolodva egyes részeken az agyagos, máshol a homokos jelleg erősödik.

A terület talaja a genetikai és talajföldrajzi osztályozási rendszerben az alábbi fő típusokba sorolható (jellemző előfordulásokkal):

Helyenként kétrétegű öntéstalajok is előfordulnak. A nyers öntéstalajok döntő része mára az ármentesítés és a földművelés hatására öntés réti talajjá alakult.

A talajok vízgazdálkodása az aránylag sok és kedvező eloszlású csapadék miatt is viszonylag jó – kivéve a kis területen előforduló homoktalajokat és az elenyésző arányú váztalajokat. A talajok nagy többsége jól vagy közepesen víznyelő és vízvezető, nagy vagy közepes vízraktározó képességű.

A talajok szervesanyag-készlete többnyire közepes (100–200 t/ha), a folyótól távolabb és inkább a somogyi részeken néhol kicsi (50–100 t/ha). A termőréteg vastagsága a váztalajok és az erodált részek kivételével több mint 1 méter. A talajok mészellátása heterogén: a somogyi részek talaja általában savanyú vagy gyengén savanyú, a baranyai szakaszán viszont a talaj általában már a felszíntől karbonátos, a gyengén savanyú részek ritkábbak.

Növényzete

A terület a zárt tölgyes övbe tartozik, de természetes növényzetének elsöprő többségét mezőgazdasági kultúrák helyettesítik. A természetes(hez közeli) növénytakaró hellyel-közzel csak a vízfolyások (egy része) mentén maradt meg: a síkságot zöld szalagokként tagolják a Dráva és a lefűződött holtágak mentén növő galériaerdők; ezek a Duna-Dráva Nemzeti Park részeiként védett természetvédelmi területek.

Növényzete alapján a Dráva-sík – pontosabban, a teljes Drávamenti-síkság a közép-európai flóraterület Pannonicum flóratartományának alföldi flóravidékéhez tartozik; ezen belül egyes szerzők a dél-alföldi flórajárás részének tekintik, míg mások önálló, Dravense flórajárásként (Drávamenti flórajárás) különböztetik meg.

A Dráva-sík somogyi része egyrészt a Zákányi-dombsággal (Zákány-őrtilosi dombsággal), másrészt a Belső-somogyi homokvidékkel határos. Zákányi-dombság meredek lejtőinek alapján viszonylag könnyen meghúzható a két tájegység határa, és ezek növényzete is radikálisan különbözik (mivel a Zákányi-dombság az Illiricum flóratartomány szlavóniai flóravidékének őrtilosi flórajárása). Más a helyzet a pannóniai flóratartomány Praeilliricum flóravidékéhez sorolt homokvidékkel, ami felé a domborzat és a növényzet átmenete is többé-kevésbé folyamatos: legnagyobb különbség, hogy a somogyi Dráva-ártérről a Belső-Somogyra (Somogyicum flórajárás) általánosan jellemző homokpusztai flóra és vegetáció szinte teljesen hiányzik. A Dráva-sík somogyi részén megjelenő, de Belső-Somogy homokvidékéről hiányzó, keményfás ligeterdőkben és gyertyános-tölgyesekben élő növények:

A Dráva-sík baranyai részén is megjelenik, illetve gyakori számos olyan faj, amely a környező dombságokon hiányzik, illetve nagyon ritka. Ilyen növények:

Ide tartoznak még a Dráva mentén levándorolt dealpin elememek:

A terület növényzetének érdekességei a változatos vízi élőhelyek növénytársulásai. Ezek legjellemzőbb előfordulásai:

Jellemző növénytársulásaik a lebegő hínártársulások:

  • Lemno-Utricularietum,
  • Hydroclzari-Stratiotetum,
  • Wolffio-Lemnetum gibbae,
  • Salvinio-Spirodeletum,
  • Ceratophylletum demersi,
  • Ceratophylletum submersi;

és a gyökerező hínártársulások:

  • Batrachio trichophylli-Callitrichetum cophocarpae,
  • Myriophyllo-Potametum,
  • Nymphaeetum albo-luteae,
  • Nymphoidetum peltatae,
  • Trapetum natantis.

A lebegő hínártársulások növényei közvetlenül a vízből veszik fel a tápanyagot. Jellemző növényeik:

A gyökerező hínártársulások növényeit gyökerek, rizómák rögzítik az iszapos aljzathoz. (A) Helyenként tömegesen jelenik meg:

(B) Alámerült gyökerező hínárok:

A tavakban, lápszemekben, holtágakban és morotvákban élő mocsári növények ugyan a víz alatti iszapban gyökereznek, de asszimiláló felületük a víz színe fölé emelkedik.

Barcstól délkeletre található egy

A fűzlápok (Calamagrostio-Salicetum cinereae) felé vezető szukcessziós út fontos állomása a tőzegpáfrányos-keskenylevelű gyékényes társulás (Thelypteridi-Typhaetum angustifoliae) a maga jellegzetes, úszó szigeteivel.

A nádasok általánosan elterjedt növényei:

Ritka fajok:

A part felé közeledve, a sekélyebb vizű termőhelyeken a nádasokat magas sásosok váltják fel. A leggyakoribb sásos növénytársulások:

ezek domináns növényei értelemszerűen:

Mivel sekélyebb a víz, mások a kísérő fajok is:

Az ártéri puhafaligetek kiirtása és a termőhely rendszeres kaszálása, valamint a legeltetés ezek helyén mocsárréteket alakított ki; ezeket rendszeresen elönti az árvíz. A durva homokkal fedett kavicszátonyok részleges feltöltődésével a csigolya bokorfüzesek fekete nyárligetekké alakulnak úgy, hogy a csigolya bokorfüzesekben általában megtalálható fekete nyár (Populus nigra) fokozatosan túlnövi és beárnyékolja a csigolya füzet (Salix purpurea), és az kiszorul az élőhelyről. A mintegy 20 méter magas, közepesen zárt lombkoronaszint kialakításában a fekete nyár mellett a fehér fűz (Salix alba) is részt vesz. A fekete nyárligetek jellegzetes, védett növényük a gyakran tömegesen megjelenő téli zsurló (Equisetum hiemale). A nemes nyár és nemesített fűz kultúrák térhódítása miatt a fekete nyárligetek a Dráva hullámterén már csak szórványosan fordulnak elő. Megmaradt állományaik túlnyomó része kicsiny, többségük degradált.

Az alacsony ártér magasabb részein alakultak ki a fehér nyárligetek. Ezek lombkoronaszintje elérheti a huszonöt méteres magasságot, uralkodó növényük a fehér nyár (Populus alba). A nemes nyár kultúrák térhódítása miatt a fehér nyárligetek is erősen megfogyatkoztak, de faültetvénnyé alakított állományaik többsége viszonylag könnyen regenerálódik. A Dráva hullámterének magasabb szintjein az égerligeteket tölgy-kőris-szil ligeterdő (Carici brizoidis-Ulmetum) váltja fel. Ilyen Drávakeresztúron a „Zokoga” erdő, Révfalu mellett pedig a „Lóka”.

Állatvilága

Társadalom- és településföldrajz

Gazdaságföldrajzi viszonyai

Leglényegesebb, hasznosítható nyersanyaga a kovácshidai tőzeg (0,5 M m³). A Drávához és mellékpatakjaihoz simuló, ármentesített felszínen igen egysíkú a gazdálkodás.


Források