„Faragó Endre” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
szerkesztgetek
 
a 0
1. sor: 1. sor:
{{Személy infobox}}
{{Személy infobox}}


'''Faragó Endre''' ([[Karánsebes]], [[1886]] – [[Szászváros]], [[1965]]) magyar származású [[gyógyszerész]]. 1929-ben alapított szászvárosi gyógynövényfeldolgozó gyára ma is működik ''Fares'' néven.
'''Faragó Endre''', román forrásokban ''Andrei Farago'' ([[Karánsebes]], [[1886]] – [[Szászváros]], [[1965]]) magyar [[gyógyszerész]]. 1929-ben alapított szászvárosi gyógynövényfeldolgozó gyára ma is működik ''Fares'' néven.


==Élete==
==Élete==
Kisnemesi család sarja, [[Szentkatolna|Szentkatolnáról]] származó dédapját [[Mária Terézia magyar királynő|Mária Terézia]] ütötte nemessé. Apja a [[Bethlen Gábor Kollégium|nagyenyedi kollégium]] diákja volt, az 1849-es [[nagyenyedi vérengzés]] túlélője; később [[Marosújvár]]on dolgozott bányamérnökként, majd [[Karánsebes]]re költözött. Felesége, Csiszár Vilma 22 gyermeknek adott életet, de csak négy érte meg a felnőttkort.
Kisnemesi család sarja, [[Szentkatolna|Szentkatolnáról]] származó dédapját [[Mária Terézia magyar királynő|Mária Terézia]] emelte nemessé. Apja a [[Bethlen Gábor Kollégium|nagyenyedi kollégium]] diákja volt, az 1849-es [[nagyenyedi vérengzés]] túlélője; később [[Marosújvár]]on dolgozott bányamérnökként, majd [[Karánsebes]]re költözött. Felesége, Csiszár Vilma 22 gyermeknek adott életet, de csak négy érte meg a felnőttkort.


Faragó Endre 1886-ban született Karánsebesen. A temesvári tisztképző elvégzése után katonának állt és az osztrák-magyar seregben harcolt, közben a [[Bécsi Egyetem]]en gyógyszerészi oklevelet is szerzett. 1908-ban feleségül vette Friderika Graffiust, az 1697-ben alapított szászvárosi ''Arany Oroszlán'' gyógyszertár tulajdonosának lányát. 1914-ben Galíciában megsebesült, így fel kellett hagyjon katonai pályájával, és a gyógyszerészetnek szentelte életét. Az 1920-as években gyógynövény-ültetvényeket létesített Szászváros mellett, 1927-ben megalkotta a ''Persicol'' nevű „csodaszert”, 1929-ben pedig gyógynövényfeldolgozó gyárat alapított ''Digitalis'' néven. Munkásságáért 1934-ben [[II. Károly román király]] érdemrenddel tüntette ki.
Faragó Endre 1886-ban született Karánsebesen. A temesvári tisztképző elvégzése után katonának állt és az osztrák–magyar seregben harcolt, közben a [[Bécsi Egyetem]]en gyógyszerészi oklevelet is szerzett. 1908-ban feleségül vette Friderika Graffiust, az 1697-ben alapított szászvárosi ''Arany Oroszlán'' gyógyszertár tulajdonosának lányát. 1914-ben Galíciában megsebesült, így fel kellett hagyjon katonai pályájával, és a gyógyszerészetnek szentelte életét. Apósa halála után ő örökölte a gyógyszertárat; az 1920-as években gyógynövény-ültetvényeket létesített Szászváros mellett, 1927-ben megalkotta a ''Persicol'' nevű „csodaszert”, 1929-ben pedig gyógynövényfeldolgozó gyárat alapított ''Digitalis'' néven. Munkásságáért 1934-ben [[II. Károly román király]] érdemrenddel tüntette ki.


1949-ben a hatalomra kerülő kommunisták államosították mind Faragó Endre gyógyszertárát, mind a Digitalis gyárat (ez utóbbit beolvasztva a ''Plafar'' állami vállalatba), a Faragó által kifejlesztett gyógykészítményeket betiltották. A kommunizmus 1989-es bukása után a szászvárosi fiók – az egykori Digitalis – kivált a Plafarból, és Faragó iránti tiszteletből felvette a ''Fares'' nevet.
1949-ben a hatalomra kerülő kommunisták államosították mind Faragó Endre gyógyszertárát, mind a Digitalis gyárat (ez utóbbit beolvasztva a ''Plafar'' állami vállalatba), a Faragó által kifejlesztett gyógykészítményeket betiltották. A kommunizmus 1989-es bukása után a szászvárosi fiók – az egykori Digitalis – kivált a Plafarból, és Faragó iránti tiszteletből felvette a ''Fares'' nevet.

A lap 2019. augusztus 8., 07:14-kori változata

Faragó Endre
Született1886
Karánsebes
Elhunyt1965 (78-79 évesen)
Szászváros
Állampolgársága
Foglalkozásagyógyszerész
SablonWikidataSegítség

Faragó Endre, román forrásokban Andrei Farago (Karánsebes, 1886Szászváros, 1965) magyar gyógyszerész. 1929-ben alapított szászvárosi gyógynövényfeldolgozó gyára ma is működik Fares néven.

Élete

Kisnemesi család sarja, Szentkatolnáról származó dédapját Mária Terézia emelte nemessé. Apja a nagyenyedi kollégium diákja volt, az 1849-es nagyenyedi vérengzés túlélője; később Marosújváron dolgozott bányamérnökként, majd Karánsebesre költözött. Felesége, Csiszár Vilma 22 gyermeknek adott életet, de csak négy érte meg a felnőttkort.

Faragó Endre 1886-ban született Karánsebesen. A temesvári tisztképző elvégzése után katonának állt és az osztrák–magyar seregben harcolt, közben a Bécsi Egyetemen gyógyszerészi oklevelet is szerzett. 1908-ban feleségül vette Friderika Graffiust, az 1697-ben alapított szászvárosi Arany Oroszlán gyógyszertár tulajdonosának lányát. 1914-ben Galíciában megsebesült, így fel kellett hagyjon katonai pályájával, és a gyógyszerészetnek szentelte életét. Apósa halála után ő örökölte a gyógyszertárat; az 1920-as években gyógynövény-ültetvényeket létesített Szászváros mellett, 1927-ben megalkotta a Persicol nevű „csodaszert”, 1929-ben pedig gyógynövényfeldolgozó gyárat alapított Digitalis néven. Munkásságáért 1934-ben II. Károly román király érdemrenddel tüntette ki.

1949-ben a hatalomra kerülő kommunisták államosították mind Faragó Endre gyógyszertárát, mind a Digitalis gyárat (ez utóbbit beolvasztva a Plafar állami vállalatba), a Faragó által kifejlesztett gyógykészítményeket betiltották. A kommunizmus 1989-es bukása után a szászvárosi fiók – az egykori Digitalis – kivált a Plafarból, és Faragó iránti tiszteletből felvette a Fares nevet.

Források