„József Attila Kör” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Inritter (vitalap | szerkesztései)
DanjanBot (vitalap | szerkesztései)
a [061] <ref> hibás központozással AWB
21. sor: 21. sor:
A [[JAK-füzetek]] a József Attila Kör legfontosabb kiadványsorozata. [[1982]] és [[2012]] között átlagosan 6 JAK-füzet jelent meg egy évben, így mintegy 180 JAK-füzet öleli fel csak ezt az első 30 éves időszakot.
A [[JAK-füzetek]] a József Attila Kör legfontosabb kiadványsorozata. [[1982]] és [[2012]] között átlagosan 6 JAK-füzet jelent meg egy évben, így mintegy 180 JAK-füzet öleli fel csak ezt az első 30 éves időszakot.


A [[JAK-füzetek]] anyagának néhány részlete valamelyik [[Creative Commons]] vagy egyéb licenc alatt már megtalálható a Magyar Elektronikus Könyvtárban<ref>[http://mek.oszk.hu/ Magyar Elektronikus Könyvtár], mek.oszk.hu</ref>. A József Attila Kör honlapján a rendszerváltást megelőző évek kiadványai is elérhetők.
A [[JAK-füzetek]] anyagának néhány részlete valamelyik [[Creative Commons]] vagy egyéb licenc alatt már megtalálható a Magyar Elektronikus Könyvtárban.<ref>[http://mek.oszk.hu/ Magyar Elektronikus Könyvtár], mek.oszk.hu</ref> A József Attila Kör honlapján a rendszerváltást megelőző évek kiadványai is elérhetők.


== Irodalom, feldolgozás ==
== Irodalom, feldolgozás ==

A lap 2019. július 12., 09:34-kori változata

A József Attila Kör - JAK - egy a rendszerváltás előtt a Magyar Írószövetség szervezetén belül létrejött irodalmi szervezet, amely ma egy ugyanolyan nevű, de más szellemiségű irodalmi egyesület.

Történetének legfőbb pontjai

A Magyar Írószövetség keretében a Fiatal Írók József Attila Köre - FIJAK - már az 1970-es években is létezett. Tevékenységének erős pártfelügyelet alatt leginkább a Mozgó Világ folyóirat adhatott teret.

A nagyobb szólásszabadság védelmében 19801981 fordulóján a FIJAK tagsága körében már egy erős autonómiatörekvés bontakozott ki, amit a kör fiatal vezetése bátran képviselt is, erre válaszként az Írószövetség vezetősége 1981. március 11-én közölte a kör vezetőségével, hogy a FIJAK működését felfüggesztik.

A JAK hosszas egyeztetések, tárgyalások, majd kompromisszumok árán 1981 júliusában alakulhatott újjá. A József Attila Kör saját folyóiratot nem indíthatott ugyan, viszont 1982-ben megjelenhetett a JAK-füzetek 1. kötete (FASÍRT, avagy viták a „fiatal irodalomról”; az összeállítást Dérczy Péter szerkesztette).

A József Attila Kör ma

A József Attila Kör ma egy irodalmi egyesület.[1]

Az Egyesület számos tevékenysége között gondozza a JAK-füzetek sorozatot. E mellett pályázati díjat (JAK-kendő díj) ad át és különféle találkozókat tart, úgy például, mint a Középiskolás fokon sorozat illetve más rendezvények.

JAK-füzetek

A JAK-füzetek a József Attila Kör legfontosabb kiadványsorozata. 1982 és 2012 között átlagosan 6 JAK-füzet jelent meg egy évben, így mintegy 180 JAK-füzet öleli fel csak ezt az első 30 éves időszakot.

A JAK-füzetek anyagának néhány részlete valamelyik Creative Commons vagy egyéb licenc alatt már megtalálható a Magyar Elektronikus Könyvtárban.[2] A József Attila Kör honlapján a rendszerváltást megelőző évek kiadványai is elérhetők.

Irodalom, feldolgozás

  • Németh György: A József Attila Kör története, JAK-Prae.hu, Budapest, 2013, ISBN 9786155070273

Jegyzetek

Források

További információk