„Wacław Sierpiński” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a varsói matematikai iskola
Bővítés
43. sor: 43. sor:


'''Wacław Franciszek Sierpiński''' ([[Varsó]], [[1882]]. [[március 14.]] – Varsó, [[1969]]. [[október 21.]]) lengyel [[matematikus]], a [[varsói matematikai iskola]] kimagasló alakja.
'''Wacław Franciszek Sierpiński''' ([[Varsó]], [[1882]]. [[március 14.]] – Varsó, [[1969]]. [[október 21.]]) lengyel [[matematikus]], a [[varsói matematikai iskola]] kimagasló alakja.

[[1899]] és [[1904]] között a [[Varsói Egyetem]] matematika-fizika szakos hallgatója volt. Az egyetem elvégzése után középiskolai tanár volt Varsóban, majd [[Krakkó]]ba költözött, ahol [[1908]]-ban doktori címet szerzett. 1908-tól [[1914]]-ig a [[Lwówi Egyetem]]en tanított. Az [[első világháború]] alatt [[Moszkva|Moszkvában]] élt. A háború után visszatért [[Lwów]]ba, majd [[1919]]-től haláláig Varsóban lakott és az egyetemen dolgozott.

Hatalmas tudományos életművet hagyott hátra, benne 50 könyvet és 724 tudományos közleményt. A [[halmazelmélet]] volt az egyik terület, amelyben maradandót alkotott (a kiválasztási [[Axiomatikus halmazelmélet|axióma]] és a [[Kontinuumhipotézis|kontinuumhipotézis]] tárgykörében), de a [[valós függvény]]tan, a [[számelmélet]] és a [[topológia]] is gazdagodott az eredményeivel.


==Életpályája==
==Életpályája==

A lap 2019. január 12., 08:02-kori változata

Wacław Sierpiński
Életrajzi adatok
Született1882. március 14.
Varsó
Elhunyt1969. október 21. (87 évesen)
Varsó
SírhelyPowązki temető
Ismeretes mint
Nemzetiséglengyel
Iskolái
Pályafutása
Szakterületmatematika
Kutatási területhalmazelmélet, számelmélet, topológia
Tudományos fokozatdoktorátus
Jelentős munkáiSierpiński-fraktálok
Tudományos publikációk száma724 cikk, 50 könyv
Szakmai kitüntetések
  • Commander with Star of the Order of Polonia Restituta
  • Stefan Banach Prize (1946)
  • honorary doctor of the University of Wrocław
  • Ivan Franko Lvivi Nemzeti Egyetem díszdoktora
  • Work Flag Order, 1st class
  • Grand Cross of the Order of Polonia Restituta
Akadémiai tagságLengyel Akadémia, 1921
A Wikimédia Commons tartalmaz Wacław Sierpiński témájú médiaállományokat.

Wacław Franciszek Sierpiński (Varsó, 1882. március 14. – Varsó, 1969. október 21.) lengyel matematikus, a varsói matematikai iskola kimagasló alakja.

1899 és 1904 között a Varsói Egyetem matematika-fizika szakos hallgatója volt. Az egyetem elvégzése után középiskolai tanár volt Varsóban, majd Krakkóba költözött, ahol 1908-ban doktori címet szerzett. 1908-tól 1914-ig a Lwówi Egyetemen tanított. Az első világháború alatt Moszkvában élt. A háború után visszatért Lwówba, majd 1919-től haláláig Varsóban lakott és az egyetemen dolgozott.

Hatalmas tudományos életművet hagyott hátra, benne 50 könyvet és 724 tudományos közleményt. A halmazelmélet volt az egyik terület, amelyben maradandót alkotott (a kiválasztási axióma és a kontinuumhipotézis tárgykörében), de a valós függvénytan, a számelmélet és a topológia is gazdagodott az eredményeivel.

Életpályája

1899 és 1904 között a Varsói Egyetem matematika-fizika szakos hallgatója. Az egyetem elvégzése után középiskolai tanár volt Varsóban, majd Krakkóba költözött, ahol 1908-ban doktori címet szerzett.

1908-tól 1914-ig a Lembergi Egyetemen tanított. Ez idő alatt három könyvet írt, és több tudományos dolgozatot közölt. Az első világháború alatt Moszkvában dolgozott. A háború után visszatért Lwówba, majd 1919-től haláláig Varsóban lakott és az egyetemen dolgozott.

Kutatási területe

A halmazelmélet volt az egyik terület, amelyben maradandót alkotott (a kiválasztási axióma és a kontinuumhipotézis tárgykörében), de a valós függvénytan, a számelmélet és a topológia is gazdagodott az eredményeivel.

Publikációi

Több mint 700 cikket publikált, és több mint 50 könyvet írt.

A nevét viselő fogalmak

Anekdota

Amikor egyszer Sierpińskiék elköltöztek, maradt még néhány holmi a régi lakásukban, azokat becsomagolták, kivitték a ház elé, majd a feleség, nem bízva a férje talpraesettségében, elment taxit hívni, és azt mondta a férjének, hogy vigyázzon a tíz csomagra. Mikor visszajött, a férje azt mondta, hogy csak 9 csomag van, és ezt bizonyítandó, elkezdte számolni: 0, 1, 2 ... .[1]

Jegyzetek

  1. Róka Sándor: A matematika humora. Tóth Könyvkereskedés és Kiadó Kft.

Források

Kapcsolódó szócikkek