„Orderic Vitalis” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Kurzív tartalmú zárójelek korr., ld.: WP:BÜ
TurkászBot (vitalap | szerkesztései)
a {{Latin írók}} eltávolítása (WP:BÜ), apróbb javítások
69. sor: 69. sor:
* [[Jelentős középkori történetírók listája]]
* [[Jelentős középkori történetírók listája]]


{{Latin írók}}
{{Nemzetközi katalógusok}}
{{Nemzetközi katalógusok}}
{{Portál|Vallás|-|Középkor}}
{{Portál|Vallás|-|Középkor}}

A lap 2018. december 21., 20:43-kori változata

Ordericus Vitalis
Életrajzi adatok
Született1075. február 16.
Sropshire, Shrewsbury mellett
Elhunyt1142 körül (67 évesen)
Saint-Évroult, Normandia
SírhelyNormandia
Ismeretes minttörténetíró
Nemzetiségangolszász
Pályafutása
Szakterülettörténettudomány
Jelentős munkáiHistoria Ecclesiastica, Gesta Normannorum Ducum

Hatással voltak ráJumieges-i Vilmos
A Wikimédia Commons tartalmaz Ordericus Vitalis témájú médiaállományokat.

Orderic Vitalis vagy más néven Ordericus Vitalis (1075. február 16., Sropshire, Shrewsbury mellett – 1142 körül) latin nyelven író középkori angolszász történetíró. Fő művei a Historia Ecclesiastica és a Gesta Normannorum Ducum.

Élete és működése

Orderic Odeleriusnak, Roger de Montgomery lelkészének legidősebb fiakáént látta meg a napvilágot. 1085-ben a normandiai Saint-Évroult-ba ment, ahol szerzetes lett. 1093-ban szentelték diakónussá, 1107-been pappá. Élete nagy részét a kolostorban töltötte, néhány feljegyzés azonban azt mutatja, hogy meglátogatta Cluny, Cambrai, Crowlend és Worcester apátságait, valamint 1119-ben részt vett a Reims-i zsinaton is.

Saint-Évroult-ban lemásolta és kiegészítette Guillaume de Jumièges történetíró Gesta Normannorum Ducum (A normann hercegek cselekedetei) című művét, 1115 és 11142 között pedig írt egy egyháztörténetet (Historia Ecclesiastica), melyet eredetileg csak a kolostora történetének szánt, azonban fokozatosan világtörténetté bővítette.Művében számos érdekes kitérőt, apró epizódot örökít meg a normann uralom alá került angolszászok életéről.

Orderic nagy műveltségű író, könyveiben számos korábbi krónikából idéz – emellett kora divatos lovagi énekeit is ismeri.

Részlet művéből

Az angolok minden szabadsága semmivé lett. Az elviselhetetlen, még soha nem tapasztalt járom alól szabadulást keresvén, Svendhez, a dánok királyához fordultak, hogy követelje vissza Angliát, melyet ősei: Sven és Kanut fegyverrel foglaltak el. Egyesek meg számkivetésbe mentek, hogy a normannok hatalma alól szabaduljanak, s esetleg idegen segítséggel új harcot kezdhessenek ellenük. Megint mások, a fiatalság színe-java messzire távoztak, s Alexiosz konstantinápolyi császár hadseregébe szegődtek, ki ellen a bölcs és vendégszerető Guiscard Róbert minden erejével küzdött, ama Mihály érdekében, akit a görögök elűztek a trónról, mert meg akarta törni a szenátus haatalmát.
– Krónikások, krónikák, 119. old.

Jegyzetek

Források

Kapcsolódó szócikkek