„Schönbrunni béke” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
Címke: 2017-es forrásszöveg-szerkesztő
9. sor: 9. sor:


==Források==
==Források==
* A schönbrunni béke : 1809. október 14. / sajtó alá rend. és a jegyzeteket írta Szász Erzsébet.Megjelenés: Szeged : JATE, 1992 [Szeged] : JATE PressTerj./Fiz. jell.: 11 p. ; 20 cmSorozat: Documenta historica
*''A schönbrunni béke. 1809. október 14.''; sajtó alá rend., jegyz. Szász Erzsébet; JATE, Szeged 1992 (''Documenta historica'')


{{Portál|Napóleon| }}
{{Portál|Napóleon| }}

A lap 2018. november 1., 10:14-kori változata


A schönbrunni béke vagy más néven bécsi béke (1809. október 14.) a Schönbrunnban aláírt békeszerződés. A békét azután írták alá, hogy Ausztria elsietett Napóleon-ellenes háborúja, az ötödik koalíciós háború, a várt porosz segítség elmaradása miatt a wagrami csatavesztéssel elbukott.

Ausztria mintegy 83 000 km2-nyi területet vesztett el mintegy 3,5 millió lakossal. A szerződés értelmében Franciaország megkapta Fiume, Isztria, Trieszt, Horvátország egy részét, Karintia és Krajna területét; a Napóleont támogató Orosz Birodalom pedig Kelet-Galícia tarnopoli vidékét; a napóleoni csatlós Varsói Hercegség megkapta Nyugat-Galíciát Krakkóval és Lublinnal; Bajorországnak jutott Salzburg, Berchtesgaden, az Inn kerület (Innkreis) és Hausruck kerület fele. Ausztria császár kényszerűen abba is beleegyezett, hogy nagy összegű jóvátételt fizet, hadseregének létszámát 150 000 főre csökkenti, továbbá, hogy megszakítja diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatait az Egyesült Királysággal.

A békekötés után egy ideig szoros volt a kapcsolat Franciaország és a Habsburg Birodalom között.

Források

  • A schönbrunni béke. 1809. október 14.; sajtó alá rend., jegyz. Szász Erzsébet; JATE, Szeged 1992 (Documenta historica)