„Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Ginim (vitalap | szerkesztései)
a Belső hiv.
Ginim (vitalap | szerkesztései)
a Kiegészítés
1. sor: 1. sor:
{{törlés}}
{{törlés}}
A [[békéscsaba]]i '''Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar''' (röviden Vasutas Zenekar) meghatározó tényezője Békéscsaba és [[Békés megye]] kulturális, komolyzenei életének. Fenntartója és működtetője a VOKE Vasutas Művelődési Háza és Könyvtára. Tagjai amatőr zenészek, zenetanárok, diákok. Létszáma 50-70 fő között mozog. Rendszeres résztvevője Békéscsabán a Tavaszi Fesztiválnak, a ZENIT fesztiválnak, a városi ünnepségeknek, a körzeti Vasutasnapnak és a sarkadi Családi majális kereteiben zajló fáklyás felvonulásnak.
A [[békéscsaba]]i '''Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar''' (röviden Vasutas Zenekar) meghatározó tényezője Békéscsaba és [[Békés megye]] kulturális, komolyzenei életének. Fenntartója és működtetője a VOKE Vasutas Művelődési Háza és Könyvtára. Tagjai amatőr zenészek, zenetanárok, diákok. Létszáma 50-70 fő között mozog. Rendszeres résztvevője Békéscsabán a Tavaszi Fesztiválnak, a ZENIT fesztiválnak, a városi ünnepségeknek, a körzeti Vasutasnapnak és a sarkadi Családi majális kereteiben zajló fáklyás felvonulásnak. Ezeken felül sok meghívást kap Békés megye és környéke számos településén, ideértve akár [[Arad]] városát is.


=== Rövid története ===
=== Rövid története ===

A lap 2018. augusztus 26., 23:07-kori változata

A békéscsabai Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar (röviden Vasutas Zenekar) meghatározó tényezője Békéscsaba és Békés megye kulturális, komolyzenei életének. Fenntartója és működtetője a VOKE Vasutas Művelődési Háza és Könyvtára. Tagjai amatőr zenészek, zenetanárok, diákok. Létszáma 50-70 fő között mozog. Rendszeres résztvevője Békéscsabán a Tavaszi Fesztiválnak, a ZENIT fesztiválnak, a városi ünnepségeknek, a körzeti Vasutasnapnak és a sarkadi Családi majális kereteiben zajló fáklyás felvonulásnak. Ezeken felül sok meghívást kap Békés megye és környéke számos településén, ideértve akár Arad városát is.

Rövid története

1948. július 25-én jött létre a MÁV Zene- és Dalegylet újjászervezésével, ekkor tagjai csak vasutasok lehettek. 1969-ben a helyőrségi és postás zenekarok megszüntetésekor fennmaradása veszélybe került. 1970-ben a Városi Tanács kezdeményezésére átszervezték, és engedélyezték a tagságot nem vasutas dolgozóknak, így feltöltve a zenekart.

1952-től próbáit a Vasutas klubban, másik nevén a Kolibriban tartotta, majd 1976-tól az akkor megalakult Vasutas Művelődési Ház vált az együttes központjává.

2004-ben a Vasutas Fúvószenekar és a Körösparti Junior Fúvószenekar egyesülésével Körösparti Vasutas Fúvószenekarként működött tovább.

2007-ben minősítő hangverseny keretében „C” nehézségi fokon (koncertfúvós kategóriában) kiemelt arany minősítést szerzett, így öt évre elnyerte a jogot a „koncert fúvószenekar” megnevezéshez. Mivel a zsűri 2012-ben és 2017-ben hasonló eredménnyel értékelte előadásukat, a zenekar neve Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar lett.

Karmesterek

1970-ig Lendvai Ferenc, Bacsó Lajos és Tóth Pál vezényelte a zenekart.

1970-től 1993-ig Ötvös Nándor került a fúvósok élére. Ebben az időben újfajta szemléletet vitt a zenekar játékába, lazább műsorpolitikát meghonosítva. Az addigi főleg hagyományos indulózenén nevelkedett közönség sokféle nemzeti táncot, polkát, keringőt, de magyar népdal-feldolgozást, továbbá opera- és operett egyvelegeket is halhatott. Az 1988-ban megalakult mazsorettcsoporttal számos Békés megyei és országos meghívásnak tettek eleget.

1993-tól a fúvósok muzsikáját Kepenyes Pál tette lendületessé, új, a megszokottól eltérő repertoárt hozva a zenekar műsorába. 1997-től Bíró Tamás, zeneiskolai tanár vezényelte a zenészeket. 2000 és 2004 között Géczi Gusztáv egykori katonazenész vezetése alatt az együttes országosan elismert előadója lett a történelmi magyar indulóknak.

2004-től Szűcs Csaba harsonaművész, a Békéscsabai Bartók Béla Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola tanára került a zenekar élére, akinek tanári munkásságát Békés megyei Príma-díjjal ismerték el.

2015 szeptemberétől Döge Csaba vette át a karmesteri pálcát egykori tanárától. A korábban a Csökmői Ifjúsági Fúvószenekart vezénylő, és jelenleg a gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolában tanító harsonatanár ekkor Szegeden folytatta karmesteri tanulmányait, majd 2017. május 13-án került sor diplomahangversenyére, mely egyben a zenekar minősítő hangversenye is volt.

Díjak és elismerések

1981.

V. Országos Fúvószenekari Minősítő hangverseny: Arany Lant fokozat

2002.

Békéscsaba kultúrájáért elismerés

2003.

Békéscsabai Nemzetközi Fúvószenekari Találkozó (ZENIT keretében): II. helyezett, valamint Különdíj

2004.

Békéscsabai ZENIT: Legkiforrottabb Produkció díj, valamint Csabai Szlovákok Különdíja

2005.

Nemzetközi Karol Padivy Emlékverseny (Trencsény): Ezüst diploma

Békéscsabai ZENIT: Különdíj

2006.

ZENIT: Kortárs magyar zenei repertoár díj, a karmaster (Szűcs Csaba) Kiváló karmester díj

2007.

ZENIT: Kiemelt Nívódíj

Karol Padivy Emlékverseny: „Arany fokozat – dicsérettel” minősítés; a legjobb szólistának járó Különdíj; valamint Karmesteri Különdíj

2008.

Kiemelt Nívódíj; Kortárs magyar zenei repertoár kategóriában különdíj

2009.

Békéscsabai ZENIT: „Kortárs magyar zenei repertoár” kategóriában különdíj, valamint „A legjobb műsorválasztás” különdíj

2010.

Pécsi Magyar Fúvószenei Nagydíj (11 nemzet részvételével): koncertinduló kategóriában Ezüst diploma, eredeti fúvószene kategóriában Ezüst diploma;

Békéscsabai ZENIT: Kortárs magyar zenei repertoár díj, Felnőtt zenekar nívódíj, A legjobb zenekari hangzás díj, A legjobb műsorválasztás különdíja, Békéscsaba Város különdíja, valamint a karmester a Kiváló karmester díjat kapott.

Békéscsaba Megyei Jogú Város Közgyűlésének Elismerése

2012.

„BEGA Fest” Nemzetközi Fúvószenekari Verseny (Nagybecskerek, Szerbia): abszolút első díj

2016.

Diffwinds nemzetközi fúvószenekari fesztivál (Luxemburg): kiemelt első díj

ZENIT: Felnőtt zenekari nívódíj, Legjobb kortárs magyar zenei repertoárért járó díj

Forrás

http://www.bcsvmh.hu/content/a-zenekar-tortenete

https://www.beol.hu/kozelet/helyi-kozelet/hetven-esztendeje-szorakoztatjak-a-zeneszeretoket-1239239/