„Otto Weddigen” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
TurkászBot (vitalap | szerkesztései)
a →‎Az első világháború: Árbóc (WP:BÜ)
a ISBN/PMID link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján
40. sor: 40. sor:


== Források ==
== Források ==
* Sárhidai Gyula: Tengerek szürke farkasai, Petit Real könyvkiadó, Budapest, 2001., ISBN 963-9267-16-3
* Sárhidai Gyula: Tengerek szürke farkasai, Petit Real könyvkiadó, Budapest, 2001., {{ISBN|963-9267-16-3}}
* [http://www.uboat.net/wwi/men/commanders/390.html Uboat.net]
* [http://www.uboat.net/wwi/men/commanders/390.html Uboat.net]



A lap 2017. szeptember 18., 06:42-kori változata

Otto Eduard Weddigen
Otto Weddigen korvettkapitány
Otto Weddigen korvettkapitány
Született1882. szeptember 15.
Herford
Meghalt1915. március 18. (32 évesen)
Pentland Firth
Állampolgárságanémet
Nemzetisége Német
Fegyvernem Kaiserliche Marine
Szolgálati ideje1901-1915
RendfokozataKorvettkapitány
EgységeU-9
U-29
Csatáielső világháború
KitüntetéseiPour le Mérite
Vaskereszt első és második fokozata
A Wikimédia Commons tartalmaz Otto Eduard Weddigen témájú médiaállományokat.

Otto Eduard Weddigen (Herford, 1882. szeptember 15. - Pentland Firth, 1915. március 18.) német tengerész, korvettkapitány, a hírhedt U-9 tengeralattjáró egyik parancsnoka.

Élete

1882. szeptember 15-én született Herfordban, Németországban. 1901-ben lépett be a Kaiserliche Marine tengeralattjáró különítményéhez.

Az első világháború

A háború kitörése után három nappal kapta meg az U-9-es tengeralattjáró parancsnoki posztját. A háború elején, nem folytak nagyobb tengeri csaták, mert az angol hadihajók nagy része a La Manche csatorna lezárásával volt elfoglalva. Később egyre nagyobb szabású tengeri mozgás támadt, mivel megkezdődtek a tengeri hadműveletek. 1914. szeptemberében az angol csapatszállítók zavarása céljából, a holland partvidék elé irányították az U-8, az U-24 és az U-9-es tengeralattjárókat. Az időjárás rossz, viharos, ködös volt. Az U-9 1914. szeptember 20-án indult el Helgolandtól délnyugat felé.

Az É-i szél hatására a látás 22 tengeri mérföld , a petróleummotorokkal halad a naszád 06 óráig, amikor D-ről árbócok válnak láthatóvá. Azonnali lemerülés, a periszkópon át látható egy hadihajó, amelyet jobbról-balról kb. két mérföld távolságra két hasonló követ. Ezek négykéményes angol cirkálók, lehetséges, hogy egy kötelék élén haladnak. Támadás az élen haladó hajó ellen a mellékelt vázlat szerint. Naszádot harckészültségbe! Torpedókat élesíteni! 07,20-kor megközelítés befejezve, II. csőből torpedó Los, irányszög 0, cél a cirkáló közepe. lőtávolság: 500 m, becsült sebessége 10 csomó, becsapódási szög 90. Találat 07 óra 22 perckor. A hajó pár perc múlva erősen balra dőlt, majd felfordul. a támadás a következő cirkáló ellen folytatódik.

– Otto Weddingen (Az U-9 hajónaplójából)

Az U-9 győzelmei. Korabeli képeslap.

Az idézett bekezdés Weddigen tengerésztiszt legnagyobb sikeréről szól, amikor három angol cirkálót is elsüllyesztett egyszerre: az HMS Aboukir, a HMS Cressy és a HMS Hogue hadihajókat. Ez volt az első nagy visszhangot kiváltó akciója. Később mikor visszatért a főhadiszállásra, hatalmas tömeg fogadta, II. Vilmos német császár a Pour le Mérite érdemrenddel tüntette ki és korvettkapitánnyá nevezte ki. Később október 5-én elsüllyesztette a HMS Hawke cirkálót és több teherhajót. Azonban lassan őt is utolérte a vég. Megkapta egy U-29-es tengeralattjáró kapitányi posztját, 1915. március 10-én kifutott és soha nem tért vissza. A háború után az angol hírszerzés irataiból kiderült, hogy a brit flotta 70 mérföldre Pentland Firth környékén haladt 23 dreadnought oszlopban. 13 óra 18 perckor az U-29 megtámadta a HMS Neptune könnyűcirkálót, a torpedó a hajó fara mögött haladt el. Az összes hajó 12 vonást fordult és menekülésre fogta, azonban a HMS Dreadnought észrevette a tengeralattjáró periszkópját, balra fordult és egyenesen legázolta a tengeralattjárót. A támadást senki sem élte túl.

Eredményei

Lásd még

Források